29 lat doświadczeń
Aż trudno uwierzyć, że wszystko zaczęło się w 1994 r. od 8 stron czarno-białego druku… Tak właśnie wyglądało pierwsze wydanie magazynu „Integracja”, który rozpoczyna działalność INTEGRACJI.
Po 29 latach jesteśmy prężnie działającą organizacją, prowadzącą sieć Centrów Integracja i własną Infolinię. Poza magazynem „Integracja” wydajemy też największy portal o tematyce niepełnosprawności: Niepelnosprawni.pl, prowadzimy kilka serwisów tematycznych oraz kanał Integracja.tv na platformie YouTube.com. Możesz nas również obserwować na Facebooku i Instagramie pod nazwą @fundacjaintegracja.
Tworzymy głośne kampanie społeczne, nagradzamy Medalem Przyjaciel Integracji, wybieramy Człowieka bez barier, organizujemy Wielką Galę Integracji oraz promujemy Liderów Dostępności. Staramy się likwidować bariery architektoniczne, cyfrowe i społeczne. Poprzez nasze działania doprowadzamy także do zmian prawa i świadomości społecznej.
Zobacz najważniejsze wydarzenia z działalności INTEGRACJI
2023
Rozstrzygnięto 8. edycję konkursu Lider Dostępności. Konkurs po raz pierwszy odbył się w 2016 r. Od początku promuje projektowanie uniwersalne i najlepsze rozwiązania urbanistyczne i architektoniczne w zakresie dostosowania budynków i przestrzeni do potrzeb wszystkich grup użytkowników. Więcej informacji o nagrodzonych znajduje się na stronie www.niepelnosprawni.pl
Integracja na Święcie Wolności w Gdańsku. 4.06.2023 w hali Wolności ECS, przy Stole Rurarzy o projektowaniu uniwersalnym i komfortkach opowiadał Mateusz Różański, dziennikarz magazynu „Integracja” i portalu Niepelnosprawni.pl oraz Agnieszka Sprycha, wydawczyni magazynu „Integracja”, zaangażowana w ogólnopolską akcję „Przewijamy Polskę”, promującą ideę komfortek.
Integracja wspólnie z bankiem BGK uczestniczyła w II edycji Targów Dostępności w Opolu. Na stoisku prezentowane zostały wydawnictwa dotyczące finansowania wind w ramach Funduszu Dostępności. Integrację reprezentujowała: Katarzyna Rzehak i Mateusz Różański.
Wspólnie z Bankiem Bankiem Gospodarstwa Krajowego ogłosiliśmy I edycję Konkursu Architektonicznego Laur Dostępności, w którym nagrodzone zostaną inwestycje prowadzące do likwidacji barier architektonicznych i zwiększające dostosowanie istniejących budynków do potrzeb wszystkich grup użytkowników, w tym dla seniorów, rodzin z małymi dziećmi i osób z niepełnosprawnościami.
Fundacja Integracja wzięła udział w spotkaniu Koalicji „Przewijamy Polskę”, które odbyło się 5 maja w Gliwicach, w którym uczesniczyły przedstawicielki Koalicji „Przewijamy Polskę” a także sympatycy i sprzymierzeńcy akcji. Podczas wydarzenia zostały także wręczone nominacje ambasadorskie dla mieszkańców Śląska, wyróżniających się w promocji idei komfortek.
Polityk bez myszy. Akcja Integracji z okazji Światowego Dnia Świadomości Dostępności. Jako Integracja od lat zwracamy uwagę na potrzebę likwidacji barier w różnych dziedzinach życia społecznego, w tym w dostępie do udziału w wyborach.
Centrum handlowe Galeria Wileńska na warszawskiej Pradze już po raz drugi otrzymało Certyfikat „Obiekt bez barier”. Zarządzający obiektem udowadniają, że dostępność to proces, który można stale ulepszać. Pierwszy audyt Fundacji Integracja miał miejsce w Galerii Wileńskiej w 2017 r.
30 marca br. w siedzibie Fundacji Integracja przy ul. Andersa 13 w Warszawie – w dniu 57. urodzin twórcy i lidera tej organizacji otwarto niewielką galerię prac malarskich Piotra Pawłowskiego (1966-2018). Ekspozycję tworzy wybór 15 obrazów, w tym grupa pejzaży, anioły, kwiaty i autoportret artysty.
Zakończyliśmy kolejną doroczną edycję projektów aktywizacji zawodowej. Centra Integracji działają w trzech miastach – Warszawie, Gdyni i Zielonej Górze. Codziennie, od poniedziałku do piątku z osobami poszukującymi pracy spotykają się nasi specjaliści – doradcy zawodowi, pośrednicy pracy, psychologowie, specjaliści. Dla każdego kandydata, który szuka pracy opracowujemy indywidualny plan działania.
Integracja szkoliła pracowników warszawskich MZA, pokazując jak w prawidłowy sposób powinna wyglądać obsługa pasażera z niepełnosprawnością. Trenerami byli: Łukasz Bednarski oraz Krzysztof Wójtowicz. Kierowcy autobusów mieli okazję przekonać się, jak to jest poruszać się na wózku czy z białą laską i jakich trudności mogą doświadczać podróżni, korzystający z autobusów komunikacji miejskiej.
Kolejnym certyfikatem „Obiekt cez Barier” Integracja wyróżniła wieżowiec Forest firmy HB Reavis stanowiący część kampusu biurowego przy ul. Burakowskiej 14. Budynek jest dostępny dla każdego w myśl zasad projektowania uniwersalnego, co znaczy, że jest dostępny dla wszystkich, a nie dostosowany.
Magazyn „Integracja” rozpoczął 29. rok istnienia. Za nami 176 numerów, przed nami kolejne. Pierwszy w 2023 roku ukaże się pod koniec lutego.
2022
Nr 5/2022 Integracji w całości poświęcony był kulturze. M.in. o aktorach z niepełnosprawnością intelektualną, występujących w Gdańskim Teatrze Szekspirowskimi czy o Pannie Apteczkowej, która wskrzesza tradycje kulinarne Podlasia.
Podczas 20. edycji Konkursu Człowiek bez barier 20 zwycięzców z poprzednich lat zadecydowało o tym, kto otrzyma tytuł „Człowiek bez barier 20-lecia”, został nim założyciel Integracji i pomysłodawca konkursu, Piotr Pawłowski.
Medale „Przyjaciel Integracji” podczas 27. Wielkiej Gali otrzymali: Piotr Maria Śliwicki ERGO Hestia SA, Izabela Sopalska Fundacja „Kulawa Warszawa”, Tomasz Wolny prezenter.
Stypendystą II edycji Funduszu Wieczystego im. Piotra Pawłowskiego został Patryk Grab, który od urodzenia zmaga się z czterokończynowym mózgowym porażeniem dziecięcym. Jest członkiem Stowarzyszenia Dobry Dom oraz Pracownikiem Zakładu Aktywności Zawodowej w Nowej Sarzynie.
Podczas Wielkiej Gali Integracji 2022 ogłoszono wyniki konkursu architektonicznego Inte-GRA na projekt dostępnego placu zabaw Fundacji Integracja i PFR Nieruchomości. Główną nagrodę otrzymał zespół autorski w składzie: Łukasz Kowalski, Milena Trzcińska, Łukasz Stępnik
5.11.2022 r. w warszawskiej Arenie Ursynów, odbyła się 27. Wielka Gala Integracji – największe w Polsce święto osób z niepełnosprawnością. Po dwóch latach przerwy, gdy Gala odbywała się online, znów spotkamy się na żywo, by spędzić czas w klimacie integracyjnej, niepowtarzalnej radości.
Wspólnie z Domem Kultury Śródmieście – Międzypokoleniowa Klubokawiarnia z okazji Światowego Dnia Artystów Malujących Ustami i Stopami zorganizwaliśmy wystawę i wernisaż prac artystów Piotra Pawłowskiego, Stanisława Kmiecika i Grzegorza Gawryszewskiego.
Prezeska Integracji Ewa Pawłowska, reprezentująca Fundację Integracja w Ogólnopolskiej Koalicji „Przewijamy Polskę” wzięła udział w audycji radia Tok FM ” Twój Problem – Moja Sprawa”. W rozmowie z Anną Gmiterek – Zabłocką koalicjantki rozmawiały o akcji „Przewijamy Polskę”, czyli o komfortkach. Cała audycja tutaj: Trwa projekt ”Przewijamy Polskę”, czyli walka o godność i humanitarne traktowanie – w kontekście dostępu do toalet
Przyznaliśmy kolejny certyfikat „Obiekt bez barier”. Otrzymał je kampus Forest przy ul. Burakowskiej 14 w Warszawie. Certyfikat wręczyliśmy przedstawicielkom firmy HB Reavis.
Dominika Kopańska i Mateusz Różański dziennikarze Integracji zostali wyróżnieni w konkursie „Kryształowe Pióra”. „Depresja w świecie ciszy” i „Gdy do raka dołącza depresja” to tytuły dwóch tekstów z naszego portalu, które zostały wyróżnione. W tym konkursie nagradzani są dziennikarze zajmujący się tematyką zdrowia.
Osoby z niepełnosprawnością także podjęły wyzwanie i włączają się w akcje pomocowe. To najwyższa formuła integracji, kiedy jesteśmy nie tylko biorcami, ale i potrafimy dawać. O tym w 2/2022 numerze Integracji.
„Inte-GRA” – to nowy konkurs architektoniczny na projekt placu zabaw bez barier. Celem konkursu jest opracowanie projektu nowoczesnego placu zabaw – miejsca służącego zabawie i czynnemu spędzaniu wolnego czasu, a także przestrzeni integrującej pokolenia oraz użytkowników o różnym stopniu sprawności ruchowej.
Minął rok od powstania Koalicji PRZEWIJAMY POLSKĘ, której celem jest tworzenie w całym kraju sieci toalet wyposażonych w urządzenia dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością w tym w kozetki i podnośniki, które umożliwiają dokonanie czynności pielęgnacyjno-higienicznych.
Ukazała się druga część publikacji „Piotr i Przyjaciele”. Oddajemy do rąk Czytelników II część książki „Piotr i Przyjaciele”, w której m.in. współpracownicy, znajomi, partnerzy, szkolni koledzy – opowiadają o tym, jak Go zapamiętali. Te niezwykłe historie opatrzone są zdjęciami, które długo czekały w archiwach prywatnych i Integracji na swój czas.
W 1/2022 numerze Integracji promujemy doskonały film o Grzegorzu Płonce, niepełnosprawnym muzyku. Mamy recenzję filmu oraz dwa wywiady – z reżyserem Bartoszem Blaschke i odtwórcą głównej roli, debiutującym Michałem Sikorskim.
Ruszyliśmy na pomoc w związku z napaścią Federacji Rosyjskiej na Ukrainę. Wśród tysięcy uchodźców i uchodźczyń są też dzieci i osoby dorosłe z różnymi niepełnosprawnościami. Gdzie i jakie mogą otrzymać wsparcie w Polsce? Tworzymy listę takich miejsc, grup i organizacji na portalu Niepelnosprawni.pl. Lista jest stale aktualizowana.
Już po raz siódmy ruszył nabór zgłoszeń do konkursu „Lider Dostępności 2022”. To konkurs architektoniczno-urbanistyczny, którego celem jest promowanie idei projektowania uniwersalnego oraz nagradzanie rozwiązań urbanistycznych i architektonicznych, które są dostępne w równym stopniu dla w pełni sprawnych i niepełnosprawnych.
Przy okazji Dnia Walki z Depresją zainicjowaliśmy cykl artykułów „Czule o depresji”. W naszych tekstach, które będą ukazywać się na portalu Niepelnosprawni.pl chcemy poruszyć m.in. temat depresji u pacjentów onkologicznych, osób głuchych, dzieci czy pacjentów hospicjów.
2021
Katarzyna Bartosiewicz została zwyciężczynią konkursu stypendialnego w ramach Funduszu Wieczystego im. Piotra Pawłowskiego. Stypendystka otrzymała 10 tys. zł na wydatki związane z jej działalnością oraz wsparcie mentorskie Koalicji Liderzy Pro Bono. Konkurs stypendialny w ramach Funduszu Wieczystego im. Piotra Pawłowskiego miał w tym roku swoją 1. edycję i będzie wydarzeniem cyklicznym.
Ewa Pawłowska, prezes Integracji oraz Jan Arczewski, stały felietonista Integracji zostali odznaczeni Złotymi Krzyżami Zasługi za działania na rzecz osób z niepełnosprawnościami.
Ogólnopolski Konkurs Poezji „Laur Paraolimpijski” to nowa inicjatywa Integracji, realizowana wspólnie z Polskim Komitetem Paraolimpijskim i Stowarzyszenim Pisarzy Polskich, pod Patronatem Honorowym Ambasady Japonii w Polsce. Zwycięzcą 1. edycji konkursu został Jerzy Fryckowski, II nagrodę przyznano ex aequo – Mateuszowi Barczykowi i Marioli Kruszewskiej, III – Marcinowi Hałasiowi.
Człowiekiem bez barier 2021 został Mirosław Piesak wielokrotny mistrz paraolimpijski poruszający się na wózku. Gala finałowa 19. edycji konkursu „Człowiek bez barier” odbyła się 3 grudnia w Międzynarodowym Dniu Osób Niepełnosprawnych. Z powodu pandemii wydarzenie miało charakter online i było transmitowane na żywo m.in. na portalu Niepelnosprawni.pl.
Już po raz drugi z przyczyn epidemicznych i dla bezpieczeństwa 26. Wielka Gala Integracji odbyła się online. 23 listopada 2021 r. transmisję z Nowego Teatru w Warszawie można było oglądać na portalu Niepelnosprawni.pl i kanale IntegracjaTV na YouTube.
W tegorocznej edycji konkursu „Lider Dostępności 2021” przyznano osiem nagród i dwa wyróżnienia w siedmiu kategoriach spośród 40 zgłoszonych obiektów. Już po raz szósty konkurs zorganizowało Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji wspólnie z Towarzystwem Urbanistów Polskich, pod honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Wyniki konkursu
Pod hasłem Przewijamy Polskę Integracja przystąpiła do koalicji pięciu organizacji pozarządowych, wspólnie działając na rzecz upowszechniania idei tworzenia w przestrzeni publicznej odpowiednich miejsc do przewijania osób całkowicie niesamodzielnych. Chodzi o toalety o większej powierzchni, z leżanką – przewijakiem dla dorosłych. Niezbędne do funkcjonowania osób ze specjalnymi potrzebami w społeczeństwie na równych prawach.
Po raz pierwszy ruszyliśmy z podcastami. To rozmowy audio o niepełnosprawnościach z osobami, które same tego doświadczają. Co dwa tygodnie, na przemian emitowane będą dwa autorskie cykle. Podcast Ilony Berezowskiej zatytułowany „Wizja Świata” powstał z ciekawości do ludzi i ich losów. Rozmowy Mateusza Różańskiego pod wiele mówiącym tytułem „Z każdym o wszystkim” mają poruszać tematy kontrowersyjne, łamać tabu, odkrywać tajemnice, pokazywać codzienność daleką od stereotypów.
Wagony COMBO jeżdżące w składach PKP Intercity uzyskały – jako pierwszy w Polsce przewoźnik – prestiżowy certyfikat „Transport bez barier”, przyznany przez Fundację Integracja. Jest to znak dostępności tego taboru dla osób z ograniczoną sprawnością, w tym z różnymi rodzajami niepełnosprawności, osób starszych czy podróżujących z dziećmi. Certyfikacja wagonów COMBO była poprzedzona skomplikowanym, specjalistycznym audytem, przeprowadzonym przez doświadczonych ekspertów Integracji.
Janina Ochojska została pierwszą laureatką Nagrody im. Piotra Pawłowskiego. To wyróżnienie, ustanowione przez prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka, przyznawane jest osobom, które wyznaczają w Polsce nowe standardy społeczne, zmieniają rzeczywistość oraz poszerzają społeczną świadomość.
Dziennikarka Integracji Ilona Berezowska została zwyciężczynią V edycji konkursu o nagrodę im. Profesor Elżbiety Tarkowskiej w kategorii autorski materiał prasowy/medialny dotyczący problematyki przezwyciężania ubóstwa i wykluczenia społecznego, za tekst „Doba na ulicy”, który ukazał się w numerze 1/2021 magazynu „Integracja”.
18. urodziny obchodzi Centrum Integracja. Założone przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji w 2003 r. działa nieprzerwanie na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Trzy biura Centrum: w Warszawie, Gdyni i Zielonej Górze pomagają w znalezieniu pracy, udzielają bezpłatnych porad prawnych, podpowiadają gdzie szukać specjalistycznej pomocy.
2020
Zwycięzcą 18. edycji Konkursu Integracji „Człowiek bez barier” w 2020 r. został Stanisław Kmiecik, uznany artysta malarz. W tym roku, z powodu pandemii, gala w Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się bez udziału publiczności, w ścisłym reżimie sanitarnym. Transmitowana była na żywo na naszym portalu.
Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji i Towarzystwo Urbanistów Polskich, w 5. edycji Konkursu Architektoniczno-Urbanistycznego „Lider Dostępności” przyznały nagrodę Grand Prix gmachowi Muzeum Narodowego w Krakowie. Pozostałe nagrody otrzymały: Brama Poznania, Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego, Pływająca Baza Nurkowa na jez. Płocie, Dom dla Bezdomnych w Jankowicach, Malta House, Muzeum Książąt Czartoryskich oraz pracownia architektoniczna xystudio.
20 listopada 2020 r. odbyła się 25. Wielka Gala Integracji , z powodu pandemii była inna niż zwykle. Świętowaliśmy 25-lecie naszej działalności bez wielotysięcznej widowni na sali, wspólnej zabawy pod sceną i możliwości bezpośredniego spotkania osób z niepełnosprawnościami z całej Polski, ale niezmiennie z ideą promowania idei świata bez barier, występami muzycznych gwiazd i podsumowaniem rocznych działań Integracji.
W 2020 r. zaczęliśmy drukować magazyn „Integracja“ na papierze pochodzącym w 100 proc. z recyklingu. Drukarnia Quad Graphics, z którą od lat współpracujemy, od numeru 160. drukuje nas na papierze LEIPA ultraSKY, z certyfikatem Blue Angel, promującym świadomą konsumpcję ekologiczną. „Spełniło się moje wielkie marzenie” – mówi Ewa Pawłowska, prezes Integracji. „Ekologia i zrównoważony rozwój mają dla nas ogromne znaczenie. Dlatego chcemy coraz odważniej stawiać na ekologiczne rozwiązania”.
Dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego po raz pierwszy wydanie magazynu „Integracja” zostało w całości poświęcone kulturze. W numerze specjalnym prezentujemy twórców wielu dziedzin – ludzi z różnymi rodzajami niepełnosprawności i ich unikatowe dzieła o wysokich walorach artystycznych, powstające nierzadko alternatywnymi metodami (np. obrazy malowane ustami lub stopą), animatorów i organizatorów wydarzeń kulturalnych, które są dostępne dla wszystkich.
2019
#Ideathon, czyli „chcieć to moc!” – dwudniowa sesja warsztatowa z udziałem 108 pracowników z 9 firm zrzeszonych w inicjatywie Human Explorers oraz przedstawicieli Integracji. Jej uczestnicy szukali odpowiedzi na pytanie, jak skutecznie wesprzeć pracodawców, by osobom z niepełnosprawnością łatwiej było się u nich zatrudniać.
Startuje Integracja LAB – ośrodek badawczy Integracji i centrum kompetencyjne w dziedzinie niepełnosprawności.
Pierwsza edycja konferencji „Laboratorium Dostępności”, w całości poświęcona tematowi projektowania uniwersalnego i dostępności architektonicznej m.in. dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się.
2018
8 października 2018 r. odszedł Piotr Pawłowski, założyciel i prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji oraz Fundacji Integracja.
Wydaliśmy publikację pt. „Lista Mocy. 100 wybitnych Polek i Polaków z niepełnosprawnością, działających w latach 1918-2018” z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
Już po raz 23. odbyła się kampania społeczna pn. „Płytka wyobraźnia”, gdzie przypomnieliśmy młodym ludziom i ich opiekunom o bezpieczeństwie na kąpieliskach przez internetowy quiz wiedzy na temat prawidłowych zachowań nad wodą.
Nasza akcja #dostępnoscminus przyniosła pozytywne rezultaty, m.in. firma JYSK odblokowała miejsce parkingowe dla osób z niepełnosprawnością.
Wraz z m.st. Warszawa zorganizowaliśmy kilka bezpłatnych szkoleń, przybliżających tematykę dostępności architektonicznej i cyfrowej dla osób z niepełnosprawnościami.
Podczas V Ogólnopolskiego Dnia Różnorodności Integracja podpisała Kartę Różnorodności, dołączając do grona firm, instytucji i organizacji, zobowiązanych do aktywnego zwalczania dyskryminacji i wykluczenia ekonomicznego.
Łukasz Szeliga, prezes Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego i Piotr Pawłowski, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji, podpisali porozumienie o współpracy. Ma ono służyć promocji sportu paraolimpijskiego, a także aktywności fizycznej, zawodowej i społecznej osób z niepełnosprawnością.
Po raz pierwszy zaprezentowaliśmy nasze publikacje podczas Warszawskich Targów Książki.
Ukazał się jubileuszowy 150. magazyn „Integracja”, a portal Niepelnosprawni.pl obchodził swoje 15-lecie! Z okazji jubileuszu strony stworzyliśmy Test Integracji – internetowy quiz, w którym dzieci i dorośli mogli sprawdzić swoją wiedzę na temat niepełnosprawności.
2017
Wydaliśmy publikację Lista Mocy. 100 najbardziej wpływowych Polek i Polaków z niepełnosprawnością.
Przeprowadziliśmy o 50 proc. więcej szkoleń niż 2016 roku. Największy projekt pod tym kątem zrealizowaliśmy z PKP Intercity.
Z naszej inicjatywy, wspólnie z Zarządem Zieleni Miasta Stołecznego, odbył się Piknik Integracyjny na Bulwarach Wiślanych, gdzie przechodnie mogli m.in. przejechać tor przeszkód na wózkach i otrzymać Savoir-vivre wobec osób z niepełnosprawnością.
We współpracy z ZUS-em zorganizowaliśmy bezpłatne seminaria „Osoby niepełnosprawne na rynku pracy – prewencja wypadkowa” w pięciu miastach w Polski.
Stworzyliśmy kompendia wiedzy „Dobre i złe praktyki. Zatrudnianie osób z niepełnosprawnością” oraz „Fakty i mity zatrudniania osób z niepełnosprawnością”, w których promujemy dobre rozwiązania w kwestii zatrudniania.
Wraz z Metrem Warszawskim po raz trzeci zorganizowaliśmy akcję „Dzień Integracji w metrze”, gdzie przeprowadziliśmy warsztaty dot. niepełnosprawności dla dzieci i młodzieży oraz rozdawaliśmy książeczki savoir-vivre wobec osób z niepełnosprawnością.
Piotr Pawłowski wystąpił jako mówca motywacyjny dla pracowników MetLife. Na przykładzie Integracji omawiał jak dążyć do wyznaczonych przez siebie marzeń.
Przyznaliśmy prestiżowy certyfikat „Obiekt bez barier”: Maratonowi, nowemu budynkowi Skanska Property Poland w Poznaniu, Centrum Obsługi Pasażera na dworcu Łódź Fabryczna Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej, punktowi Samsung Premium Service Plaza.
Przez organizację drugiej edycji Konkursu Lider Dostępności, która odbyła się w pałacu prezydenckim, promowaliśmy uniwersalne rozwiązania architektoniczne na całą Polskę.
Otrzymaliśmy podziękowanie od prof. Gertrudy Uścińskiej, prezes ZUS, za przekazanie 250. postulatów Czytelników portalu Niepelnosprawni.pl nt. reformy orzecznictwa, które zostały wykorzystane podczas opracowania zmian.
Spot „Nie chcę być strażakiem” ogłoszono najlepszym filmem podczas Pierwszego Przeglądu Filmów Promujących Zatrudnienie Osób Niepełnosprawnych.
Nasze działania zostały zauważone i wyróżnione przez Reba Organizacja Odzysku S.A.
Piotr Pawłowski, prezes Integracji, otrzymał Medal Mikołaja Kopernika – nagrodzę przyznawaną najwybitniejszym postaciom polskiej bankowości. Jest to wyraz uznania za działania na rzecz dostępności usług finansowych dla osób z niepełnosprawnością.
Tomasz Przybyszewski, sekretarz redakcji portalu Niepelnosprawni.pl, zdobył drugą nagrodę w Konkursie dla dziennikarzy „Sport paraolimpijski”, organizowanym po raz pierwszy przez Fundację Katarzyny Rogowiec AVANTI.
2016
Po raz pierwszy wzięliśmy udział w „Szlachetnej Paczce”.
Zorganizowaliśmy konferencję nt. barier architektonicznych pn. „Miasto Dostępne”.
Stworzyliśmy konkurs Lider Dostępności oraz, w ramach projektu „Warszawa bez barier”, konkurs Warszawska Inwestycja bez barier.
Nasza kampania „Nie chcę być strażakiem” otrzymała wiele prestiżowych nagród m.in.: brązowego lwa podczas 63. Międzynarodowego Festiwalu Kreatywności w Cannes, 4 złota i 1 srebro w konkursie KTR 2016 czy nagrodę Grand Prix Innovation AD!
Po raz drugi razem z Metrem Warszawskim zorganizowaliśmy akcję „Integracja w metrze”, gdzie dzieliliśmy się naszą wiedzą z pasażerami metra.
Włączyliśmy się w obchody 7. Muranowskich Dni Integracji, likwidując bariery dzieci wobec osób z niepełnosprawnością.
Wystartowaliśmy z nową kampanią „Uwolnij swoją moc(z)”, której celem dostęp do refundowanego sprzętu urologicznego, który jest niezbędny do funkcjonowania osobom z pęcherzem neurogennym.
Z inicjatywy Piotra Pawłowskiego odbyło się spotkanie oraz rozmowa prezesa Integracji z europosłem Januszem Korwin-Mikke na temat niepełnosprawności.
Świętowaliśmy 50 urodziny prezesa Integracji, Piotra Pawłowskiego.
Prezes Integracji Piotr Pawłowski otrzymał Nagrodę Wektor 2015 od Pracodawców RP.
2015
Świętowaliśmy 20. Wielką Galę Integracji z Gościem Specjalnym – bioniczną artystką Viktorią Modestą. Uroczystość obyła się pod patronatem honorowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy.
Prezes Integracji Piotr Pawłowski został laureatem konkursu „Społecznik Roku 2015” tygodnika „Newsweek Polska”.
Przeprowadziliśmy akcję „Integracja w Metrze” razem z Metrem Warszawskim, dostarczając pasażerom rzetelną wiedzę na temat niepełnosprawności w Polsce.
Zachęcaliśmy osoby z niepełnosprawnością do udziału w wyborach parlamentarnych przez kampanię „Wybory bez barier” pod hasłem „5 milionów głosów może zmienić wszystko” oraz Informator.
Certyfikatem OBIEKT BEZ BARIER uhonorowaliśmy Pałac Prezydencki, Rezydencję Prezydenta RP Belweder oraz Port Lotniczy im. Chopina w Warszawie.
Nasi medialni eksperci doradzali gruzińskiej delegacji specjalistów zajmujących się tematyką niepełnosprawności.
Zostaliśmy nagrodzeni prestiżowym tytułem Kampanii Społecznej Roku 2014 za „Szacun Tropików”, odsłonę kampanii „Płytka wyobraźnia to kalectwo”.
Informujemy o nowelizacji prawa o parkowaniu uprzywilejowanym, m.in. za pomocą specjalnego serwisu kartaparkingowa.pl
Obchody dwudziestolecia magazynu „Integracja” uświetniła kampania społeczna „Więcej nas łączy, niż dzieli…”.
2014
Obeszliśmy uroczyście 20-lecie INTEGRACJI, czemu towarzyszyła m.in. jubileuszowa Wielka Gala Integracji z patronatem honorowym i uczestnictwem Prezydenta Bronisława Komorowskiego.
Podwoiliśmy nakład magazynu „Integracja” do 30 tysięcy egzemplarzy.
Zbudowaliśmy nową, w pełni dostępną stronę internetową Integracja.org
Te same atuty dotyczą też nowej odsłony flagowego portalu Niepelnosprawni.pl
Rozpoczęliśmy emisję programu telewizyjnego „Misja Integracja” w ogólnopolskim paśmie TVP Regionalna, w każdą niedzielę o godz. 9:00.
Rozpoczęliśmy pracę nad dostosowaniem 40 placówek Poczty Polskiej w całym kraju.
Przeszkoliliśmy personel trzech największych centrów handlowych w Warszawie: Arkadii, CH Wileńska i Galerii Mokotów.
2013
Założyliśmy serwis cyfrowaold.integracja.org – pierwszy w Polsce serwis na temat nowych technologii, które ułatwiają codzienne życie osobom z różnymi niepełnosprawnościami. >>Dowiedz się więcej
Uruchomiliśmy serwis sprawniwpracy.pl – platformę ofert pracy oraz miejsce umożliwiające kontakt osobom z niepełnosprawnością i pracodawcom, którzy chcą je zatrudnić. >>Dowiedz się więcej
Świętowaliśmy 10-lecie istnienia największego portalu o niepełnosprawności – niepelnosprawni.pl.
Nagraliśmy 500. odcinek programu telewizyjnego.
Nasi eksperci dostosowali serwis Kancelarii Prezesa Rady Ministrów do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
Zaudytowaliśmy pod kątem dostępności ponad 500 witryn internetowych.
Przeszkoliliśmy cały personel pokładowy przewoźnika Eurolot (około 250 stewardess i stewardów).
Testowaliśmy nowe wagony warszawskiego metra (Inspiro firmy Siemens) pod kątem ich dostępności dla osób z różnymi niepełnosprawnościami.
2012
Zainaugurowaliśmy działalność serwisu finansebezbarier.pl, przybliżającego z pozoru skomplikowaną tematykę kredytów, rachunków, lokat i ubezpieczeń osobom zagrożonym wykluczeniem ekonomicznym. >>Dowiedz się więcej
Wydaliśmy poradnik obrazkowy „Savoir-vivre wobec osób z niepełnosprawnością” oraz nagraliśmy cztery filmy edukacyjne na temat komunikacji z osobami z różnymi niepełnosprawnościami.
Przeprowadziliśmy audyt siedmiu najważniejszych dworców PKP w Polsce pod kątem ich dostępności architektonicznej.
Z okazji EURO 2012 opracowaliśmy mapy miast gospodarzy EURO 2012 z uwzględnieniem lokalizacji stadionów, atrakcji turystycznych i miejsc przyjaznych kibicom z niepełnosprawnością.
Przeprowadziliśmy audyt architektoniczny Stadionu Miejskiego w Poznaniu, mieście jednego z gospodarzy EURO 2012.
2011
Przebadaliśmy ponad 530 stron internetowych pod kątem ich dostępności dla osób z niepełnosprawnością i stworzyliśmy serwis dostepnestrony.pl, dzięki któremu można m.in. dowiedzieć się, jak tworzyć takie strony, redagować ich treści oraz umieszczać materiały graficzne i filmowe.
Współpracowaliśmy przy zmianie ustawy Prawo wyborcze oraz zainaugurowaliśmy kampanię „Idziemy na wybory„.
Świętowaliśmy dziesięciolecie konkursu „Człowiek bez barier”.
Powołaliśmy Agencję Informacyjną IntegracjaInfo, przygotowującą materiały prasowe, radiowe i telewizyjne na temat niepełnosprawności.
W tym roku w ramach cyklicznego projektu „Warszawa bez barier” ogłosiliśmy wraz z Urzędem M.St. Warszawy konkurs dla młodzieży na dwuminutowy film związany z życiem niepełnosprawnych mieszkańców stolicy.
2010
Wydaliśmy 100. numer magazynu „Integracja”, zawierający obszerną relację z Igrzysk Paraolimpijskich w Vancouver.
Zorganizowaliśmy XV Wielką Galę Integracji, która odbyła się w Sali Kongresowej Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.
Wydaliśmy unikatowy i bezpłatny poradnik „Projektowanie bez barier – wytyczne”, skierowany nie tylko do architektów, ale także do wszystkich zainteresowanych aranżowaniem przyjaznych wnętrz.
Uczestniczyliśmy w spotkaniu z księciem Karolem, brytyjskim następcą tronu, które odbyło się w Zamku Królewskim w Warszawie.
2009
Nasi eksperci współpracowali przy projekcie przystosowania budynków Sejmu RP do potrzeb osób z niepełnosprawnością.
Przeszkoliliśmy Straż Marszałkowską Sejmu w zakresie wrażliwości na niepełnosprawność.
Zorganizowaliśmy międzynarodową konferencję architektoniczną „Przyjazne przestrzenie Europy”.
Rozpoczęliśmy konkurs architektoniczny „Polska bez barier”.
Otworzyliśmy Centrum Integracja w Katowicach (piąta placówka w naszej sieci Centrów).
W tym roku nasza cykliczna kampania parkingowa przebiegała pod hasłem: „Mamo, tato, nie parkuj na kopertach”, a towarzyszyły jej m.in. publikacja i konkurs dla dzieci.
2008
Z inicjatywy Piotra Pawłowskiego, prezesa INTEGRACJI, powstała Koalicja na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością, zrzeszająca blisko 50 organizacji pozarządowych.
W imieniu wspomnianej Koalicji przekazaliśmy Premierowi Rządu RP Donaldowi Tuskowi wspólny projekt ustawy o wyrównywaniu szans osób z niepełnosprawnością.
Rozpoczęliśmy współpracę z ZUS, w ramach której przeszkoliliśmy pracowników tej instytucji i rozpoczęliśmy dostosowywanie architektoniczne jej placówek w całym kraju.
Zwiększyliśmy nakład „Integracji” z 15 do 50 tys. egzemplarzy i dołączyliśmy do niej dodatek na temat rehabilitacji.
W serii Biblioteczka dla Osób Niepełnosprawnych wydaliśmy dwie publikacje na temat likwidowania barier architektonicznych.
2007
W tym roku podczas XII Wielkiej Gali Integracji w Sali Kongresowej gościliśmy Premiera Rządu RP Donalda Tuska.
Otworzyliśmy Centrum Integracja w Gdyni.
Uruchomiliśmy Infolinię Integracji – 801 801 015. Dziś za jej pośrednictwem udzielamy ponad 2500 porad rocznie.
Obchodziliśmy 10-lecie kampanii „Płytka wyobraźnia to kalectwo„.
Wspólnie z Trybunałem Konstytucyjnym i Ambasadą Brytyjską zorganizowaliśmy konferencję z okazji 10. rocznicy uchwalenia Karty Praw Osób Niepełnosprawnych.
5-lecie Konkursu „Człowiek bez barier” uczciliśmy wydaniem albumu prezentującego sylwetki laureatów z lat 2003 – 2007.
2006
Założyliśmy Klub Przyjaciół Integracji, czyli osób, które pomagają w dystrybuowaniu „Integracji” (w 2008 roku Klub przemianowaliśmy na Paczkę INTEGRACJI). >>Dowiedz się więcej
Otworzyliśmy Centra Integracja w Krakowie i Zielonej Górze (drugie i trzecie w sieci INTEGRACJI).
Rozpoczęliśmy wydawanie specjalnego cyklicznego dodatku do „Integracji”, zatytułowanego „Praca”.
Projekt INTEGRACJI „Polska bez barier” stał się dla władz kazachskiej stolicy Ałma Aty inspiracją do działań na rzecz dostępności.
2005
Rozpoczęliśmy prozatrudnieniową kampanię „Sprawni w pracy”, aby pokazać, że osoby z niepełnosprawnością mogą być kompetentnymi i wartościowymi pracownikami.
Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji i Fundacja Integracja otrzymały status Organizacji Pożytku Publicznego (OPP).
Zorganizowaliśmy Piknik Integracyjny przy Centrum Handlowym „Arkadia” w Warszawie, podczas którego oprócz porad dla osób z niepełnosprawnością i zabaw integracyjnych dla dzieci zaprosiliśmy na koncert zespołu „Elektryczne gitary”.
Wydaliśmy wyjątkową publikację architektoniczną „Projektowanie uniwersalne – Sztokholm dla wszystkich”, która może być znakomitym wzorem dla władz polskich miast działających na rzecz dostępności.
2004
Zainaugurowaliśmy kampanię parkingową pod hasłem: „Czy naprawdę chciałbyś być na naszym miejscu?”, rozpoczynając tym samym walkę o wolne „koperty” i surowe kary (mandaty i punkty karne) dla kierowców bezprawnie zajmujących te miejsca.
W ramach naszej kampanii „Płytka wyobraźnia to kalectwo” Bank Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych wydał kartę affinity „Integracja”. Wspierała ona Fundusz „Pierwszy krok”, którego celem jest pomoc ofiarom wypadków komunikacyjnych i niefortunnych skoków do wody.
Świętowaliśmy 10-lecie magazynu „Integracja” jako 92-stronicowego, profesjonalnego pisma wydawanego w nakładzie 15 tys. egzemplarzy.
Wspólnie z Ministerstwem Edukacji Narodowej i Sportu przygotowaliśmy 12,5 tys. pakietów edukacyjnych pod nazwą: „Czy naprawdę jesteśmy inni? – Razem w naszej szkole”, skierowanych do nauczycieli oraz uczniów liceów i techników.
Partnerowaliśmy Ambasadzie Szwecji, współorganizując w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego ekspozycje „Wzornictwo dla każdego” i „Zabawy dla nadzwyczajnych dzieci”. Podczas tych wystaw 80 szwedzkich firm zaprezentowało ponad 200 uniwersalnych urządzeń i produktów.
W roku wejścia Polski do Unii Europejskiej zorganizowaliśmy cykl szkoleń dla organizacji pozarządowych, zatytułowany „Osoba niepełnosprawna w Unii Europejskiej”, oraz konferencję „Europa bez barier”. Wydaliśmy także publikację na temat zatrudniania osób z niepełnosprawnością na rynkach pracy UE.
2003
Z inicjatywy Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji agencja reklamowa Leo Burnett zaprojektowała polskie logo Roku Osób Niepełnosprawnych 2003.
Rozpoczęliśmy największą w Polsce kampanię społeczną: „Czy naprawdę jesteśmy inni?”, której działania wspierały telewizja, radio, prasa, reklama zewnętrzna, kinowa i internetowa. Na ulice Warszawy wyjechał tramwaj promujący Rok 2003.
Uruchomiliśmy portal niepelnosprawni.pl, który obecnie odwiedza około 200 000 internautów miesięcznie.
Ogłosiliśmy Konkurs „Człowiek bez barier”, którego celem jest promowanie osób z niepełnosprawnością osiągających sukcesy w różnych sferach życia społecznego, zawodowego i osobistego.
Otworzyliśmy w Warszawie pierwsze Centrum Integracja – placówkę informacyjno-poradniczą, którą w pierwszym miesiącu działania odwiedziło blisko 1000 osób.
Współorganizowaliśmy Międzynarodową Wystawę Prac Artystów Malujących Ustami i Nogami, która odbyła się w Muzeum Narodowym w Warszawie. Umożliwiła ona zaprezentowanie po raz pierwszy w Polsce 150 obrazów niepełnosprawnych twórców z całego świata.
2002
Zainicjowaliśmy kampanię społeczną, w ramach której powstały dwa przewodniki turystyczne, po Warszawie i Krakowie, z informacjami o dostosowanych miejscach, obiektach turystycznych, hotelach i liniach komunikacyjnych.
Uruchomiliśmy (wspólnie z fundacją Sue Ryder) Fundusz „Pierwszy krok”, pomagający osobom po wypadkach komunikacyjnych i tragicznych w skutkach skokach do wody zacząć życie na nowo. W ramach niego przyznawane były stypendia w wysokości 300 tys. zł.
Wydaliśmy pierwsze bezpłatne publikacje w serii Biblioteczka Przyjaciół Integracji, m.in. „Fakty i mity o osobach z niepełnosprawnością”.
2001
Zorganizowaliśmy wystawę fotograficzną pt. „Widzieć, słyszeć, dotykać, wiedzieć” (na zdjęciu), prezentującą zdjęcia wybitnych fotografów, m.in. Macieja Skawińskiego, Chrisa Niedenthala, Andrzeja Świetlika. Wystawa gościła w wielu miastach Polski.
Przygotowaliśmy raport o sytuacji osób z niepełnosprawnością w Polsce. Powstał on w ramach kampanii „Niepełnosprawni – normalna sprawa”.
Ogłosiliśmy dwa konkursy: „Apteka bez barier” – dla dostępnych placówek i „Oczy otwarte” – dla dziennikarzy, którzy w swoich materiałach prasowych, radiowych i telewizyjnych poruszają tematykę niepełnosprawności.
Zostaliśmy nagrodzeni Golden World Awards i nominowani do nagrody ONZ za kampanię „Niepełnosprawni – normalna sprawa”, uznaną za projekt realizujący idee zgodne z celami międzynarodowej społeczności.
Magazyn „Integracja” dzięki współpracy z firmą Winkowski Sp. z o.o. zmienił szatę graficzną, powiększył objętość do 88 stron i stał się pismem kolorowym.
Na przełomie lat 2000/2001 zorganizowaliśmy kolejną wystawę w Muzeum Narodowym w Warszawie, prezentującą prace artystów malujących ustami i nogami.
2000
Ogłosiliśmy start kampanii społecznej „Niepełnosprawni – normalna sprawa”, realizowanej na billboardach w 12 miastach Polski i na stronach wysokonakładowych pism.
I etap kampanii – Rzeźby – tryptyk prezentujący klasycystyczne rzeźby uszkodzone przez czas i ludzi. Trzy dramatyczne postacie na plakatach: mężczyzny, kobiety i dziecka opatrzono cytatami z listów „Integracji”.
II etap kampanii – Ludzie – portrety wykonane przez fotoreportera „Gazety Wyborczej” Krzysztofa Millera, przedstawiające mężczyznę poruszającego się na wózku, niewidomą kobietę i chłopca z zespołem Downa. Towarzyszył im cytat z wiersza ks. Jana Twardowskiego: „Nie widzieć, nie słyszeć, nie dotykać, nie wiedzieć”.
1999
Zorganizowaliśmy przyjazd do Polski znanej działaczki na rzecz osób z niepełnosprawnością – Joni Eareckson-Tady. Ponad tysiąc osób, w tym wiele poruszających się na wózkach, wypełniło po brzegi halę Warszawianki. Spotkanie było okazją do promocji wydanej przez INTEGRACJĘ książki Nowa Joni. Autorka od 1967 r. porusza się na wózku – po tym, gdy jako 17-latka złamała kręgosłup, skacząc do wody. Postać Joni Eareckson-Tady zainspirowała Piotra Pawłowskiego m.in. do założenia INTEGRACJI.
Magazyn „Integracja” skończył 5 lat.
Współorganizowaliśmy wystawę prac artystów malujących ustami i nogami w Muzeum Narodowym w Warszawie.
1998
Zorganizowaliśmy Tydzień Integracji związany z obchodami Europejskiego Dnia Protestu Przeciw Dyskryminacji Osób Niepełnosprawnych. Zachęcaliśmy osoby z niepełnosprawnością do wyjścia z domów i spotkań z ludźmi, a dla ułatwienia im kontaktów rozdawaliśmy broszurę: „Folder dla przechodnia”.
Piotr Pawłowski został nagrodzony za pracę w magazynie „Integracja” prestiżową nagrodą Niezależnej Fundacji Popierania Kultury Polskiej POLCUL.
Współorganizowaliśmy konferencję „Wrażliwość na niepełnosprawność”, związaną z przyjazdem do Polski przedstawicieli amerykańskiej organizacji Joni and Friends (przekazującej m.in. wózki inwalidzkie dla najbardziej potrzebujących).
1997
Zarejestrowaliśmy Fundację Integracja, wspierającą działające już Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji.
Wyemitowaliśmy w ówczesnym TVP3 pierwszy odcinek programu „Integracja”, dotyczącego niepełnosprawności, ale skierowanego do szerokiego grona odbiorców. Program od początku prowadzi Piotr Pawłowski.
Przyznaliśmy trzy pierwsze Medale Przyjaciel Integracji podczas Wielkiej Gali Integracji. Wyróżniamy nimi instytucje, firmy i ludzi, którzy nie z formalnego obowiązku, lecz chęci wspierania integracji społecznej działają na rzecz osób z niepełnosprawnością.
1996
Pierwsza Wielka Gala Integracji (na zdjęciu) odbyła się w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Wielka Gala Integracji organizowana jest co roku z okazji Światowego Dnia Osób Niepełnosprawnych. W latach 2006-2014 uroczystość odbywała się w Sali Kongresowej Pałacu Kultury i Nauki. Od 2014 r. uczestników Gali gościmy w Arenie Ursynów.
Ogłosiliśmy akcję przestrzegającą przed nierozważnymi skokami do wody – „Nieświadomość”, która potem przekształciła się w głośną coroczną kampanię społeczną „Płytka wyobraźnia to kalectwo”.
Wystartowaliśmy z programem „Polska bez barier„, którego pierwszym etapem był projekt „Warszawa bez barier„. Dzięki nam stolica stała się miastem bardziej przyjaznym dla osób z niepełnosprawnościami.
W ramach projektu „Polska bez barier” wydaliśmy m.in. Folder dla przechodnia, oswajający z niepełnosprawnością i uczący właściwej komunikacji z osobami z niepełnosprawnością.
1995
Powołaliśmy do życia Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji, co wynikało m.in. z powiększenia się składu redakcji „Integracji” i poszerzenia zakresu działań, ale też ułatwiło poszukiwanie środków i partnerów do skutecznego funkcjonowania. Pierwszą siedzibą Stowarzyszenia było mieszkanie Piotra Pawłowskiego, prezesa organizacji.
Zostaliśmy zaproszeni na spotkanie opłatkowe do Prezydenta RP Lecha Wałęsy.
Gościliśmy u Prymasa Polski kard. Józefa Glempa.
Zaczęliśmy prowadzić warsztaty „Przestrzeń dla człowieka – jednostki”, skierowane do studentów Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, aby mogli poznać świat z perspektywy człowieka na wózku lub niewidomego.
1994
Powstał pierwszy magazyn „Integracja”. Początkowo był to 8-stronicowy, czarno-biały biuletyn, wydawany w nakładzie 10 tys. egzemplarzy. Pomysłodawcami czasopisma byli Piotr Pawłowski i Bolesław Bryński, równocześnie pierwsi autorzy „Integracji”, którzy pisali artykuły pod wieloma pseudonimami. Po latach „Integracja” to największy bezpłatny magazyn poświęcony tematyce niepełnosprawności, wydawany w nakładzie 30 tysięcy egzemplarzy.