Magazyn „Integracja” i portal Niepelnosprawni.pl – dostęp do informacji drogą do aktywności zawodowej i społecznej 2020

Projekt współfinansowany ze środków PFRON.

Termin realizacji projektu: od 1 kwietnia 2019 r. do 31 marca 2020 r.

Celem projektu jest zapewnienie oraz zwiększenie dostępu do informacji:

  • osobom z różnymi rodzajami niepełnosprawności, co spowoduje wzrost ich aktywności zawodowej i społecznej oraz
  • wszystkim zainteresowanym tematyką niepełnosprawności z całego kraju,

poprzez wydawanie drukowanego magazynu „Integracja” i prowadzenie portalu Niepelnosprawni.pl.

Wydawnictwa projektu

  1. Magazyn „Integracja” (w 2019 r. – 25. rok magazynu). Magazyn „Integracja” ukazuje się jako 68-stronicowe profesjonalne, kolorowe, ogólnopolskie pismo. Publikowane w nim materiały uporządkowane są w działach: Fakty i Opinie, Nasze sprawy, Warto wiedzieć, Zdrowie i Życie, Sport i Turystyka, Kultura i Edukacja, Centrum Integracja, Informatory, zawierających po 3-6 tematów dotyczących niepełnosprawności, pozwalających aktywizować osoby z niepełnosprawnością na różnych polach, ale i pokazywać ograniczenia i problemy wynikające z niepełnosprawności, przekonywać do zmiany stylu życia, w którym można przyjąć różne role społeczne: być pracownikami, obywatelami, konsumentami, małżonkami, przyjaciółmi, a nie tylko – wciąż często stereotypowo pojmowanym – „obciążeniem” dla najbliższych i całego społeczeństwa. Magazyn wydawany jest w nakładzie 30 tys. egz./edycja. W ramach projektu planujemy wydanie 6 numerów magazynu. Więcej o magazynie http://www.old.integracja.org/informujemy/magazyn-integracja/.
  2. Portal Niepelnosprawni.pl. Portal Niepelnosprawni.pl ma 15 działów (m.in. Praca, Poradnik, Prawo, Zdrowie, Technologie, Regiony, Sport, Kultura, Aktualności) zawierających ponad 31 tys. podstron z informacjami, poradami, zdjęciami, materiałami audio-wideo. Zamieszczane są m.in. teksty publicystyczne, poradnikowe, wywiady, relacje, newsy, zapowiedzi, a także wiele innych artykułów, porad i ogłoszeń (m.in. o pracy, sprzęcie, towarzyskich) – łącznie ok. 300 nowych treści miesięcznie, a także odpowiedzi na pytania Czytelników (ok. 100 miesięcznie), udzielane przez specjalistów Centrum Integracja. Portal udostępnia też sondy i forum, umożliwia komentowanie artykułów i rozsyłanie ich na portale społecznościowe, a aktywność Czytelników jest doskonałą inspiracją do kolejnych tematów artykułów. Co tydzień do ponad 16,5 tys. internautów wysyłany jest newsletter. Więcej o portalu http://www.old.integracja.org/informujemy/niepelnosprawni-pl/.

Magazyn i portal są kierowane do osób z różnymi niepełnosprawnościami, w różnym wieku, o różnym poziomie wykształcenia, statusie materialnym oraz różnej aktywności życiowej i zawodowej, mieszkających w całym kraju. Treści publikowane w magazynie i na portalu tworzone są z coraz większym ich udziałem, docierają także do ich otoczenia  – rodzin, opiekunów, pracujących z nimi specjalistów (nauczycieli, terapeutów, pracowników urzędów itp.) – co pozwala na zwiększanie wiedzy, a przez to umożliwia poprawę sytuacji bliskich i podopiecznych.

Harmonogram poszczególnych działań w ramach projektu:

Przygotowanie koncepcji i dystrybucji magazynu na lata 2019-2020 oraz zawartości magazynu nr 2/2019 – 6/2019 oraz 1/2020 – kwiecień 2019 – luty 2020 r., w tym przygotowanie zawartości magazynu nr specjalnego (25-lecie magazynu) 5/2019 – wrzesień-październik 2019 r.

Druk i dystrybucja magazynu nr 2/2019 – 6/2019 oraz 1/2020 do odbiorców – kwiecień 2019 – marzec 2020 r., w tym druk i dystrybucja magazynu nr specjalnego 5/2019 (25-lecie magazynu) do odbiorców – październik-listopad 2019 r.

Opracowywanie i publikacja materiałów na portalu Niepelnosprawni.plkwiecień 2019 – marzec 2020 r.

Aktualności dotyczące realizowanego projektu znajdują się tu http://www.old.integracja.org/o-nas/wydarzenia/