Przejdź do treści Otwórz / Zamknij Menu
Od 29 lat działamy na rzecz poprawy warunków życia osób z niepełnosprawnością w Polsce
Osoby zebrane w sejmie na konferencji „Telewizja dostępna dla wszystkich”

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji we współpracy z Ministerstwem Kultury przygotowała projekt ustawy, które zobowiązuje nadawców do Polsce do zwiększenia do 2018 roku wymiaru emisji programów z dostosowaniami do 50 procent łącznego czasu emisji, z wyłączeniem reklam. Projekt był omawiany 2 września podczas konferencji „Telewizja dostępna dla wszystkich” zorganizowanej przez organizacje zrzeszone w Forum Dostępnej Cyberprzestrzeni. INTEGRACJA popiera wszelkie rozwiązania likwidujące bariery w dostępnie do programów telewizyjnych.

Projekt ustawy przygotowanej przez KRRiT i Ministerstwo Kultury jest w trakcie konsultacji, już trafił do kancelarii Prezesa Rady Ministrów. – Zależy mi, by osoby z niepełnosprawnością nie były stygmatyzowane, izolowane, żeby miały pełen dostęp do mediów, jak każdy inny obywatel, ponieważ wykluczenie cyfrowe jest jednym z najbardziej dotkliwych, przekłada się na dostęp do pracy, edukacji. Chciałbym, aby ustawa była przyjęta jak najszybciej, ale też zdaję sobie sprawę, że jej założenia są bardzo ambitne. By wspomóc nadawców prawdopodobnie przeznaczymy też na ten cel dodatkowe środki z PFRON – powiedział w wywiadzie dla naszego portalu niepelnosprawni.pl pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, Jarosław Duda.

Obecnie ustawodawstwo zobowiązuje nadawców telewizyjnych do zapewnienia 10 procent emisji programów z udogodnieniami dla osób z niepełnosprawnościami, a wiec z napisami dla niesłyszących, audiodeskrypcją lub tłumaczeniem w języku migowym. Najwięcej programów z udogodnieniami stanowią programy informacyjne i podróżnicze. Jedną z audycji, które najwcześniej zadbały o udogodnienie dla osób z niepełnosprawnościami jest program INTEGRACJI. Obecnie „Misja Integracja” jest nadawana w każdą sobotę i niedzielę o 9:00 w TVP Regionalna.

Zmiany w polskim prawodawstwie są próbą nakłonienia nadawców do korzystania z audiodeskrypcji, tłumaczy migowych i napisów dla niesłyszących. W Wielkiej Brytanii 75 kanałów telewizyjnych zapewnia obecnie aż 80 procent emisji z udogodnieniami dla osób z niepełnosprawnościami.

Relację z konferencji „Telewizja dostępna dla wszystkich” przeczytasz na niepelnosprawni.pl

 

 

Przejdź na górę strony