Biznes jest otwarty na potrzeby osób z niepełnosprawnością, ale potrzebuje wsparcia organizacji reprezentujących ich środowisko. To jeden z wniosków płynących z debaty „25 lat wolności. 25 lat zaangażowania biznesu w budowę społeczeństwa obywatelskiego”. Spotkanie odbyło się 18 września br. w Pałacu Prezydenckim. Nie zabrakło na nim przedstawicieli najważniejszych organizacji pozarządowych, w tym INTEGRACJI.
Jak wygląda bilans ostatnich 25 lat z perspektywy odpowiedzialnego biznesu? Czy aktywność proekologiczna, prozdrowotna i pomoc społeczna staną się ważną przestrzenią działań polskich firm? W co poszczególni przedstawiciele biznesu będą się angażować w przyszłości? Właśnie na te pytania odpowiedzi poszukiwali uczestnicy debaty w Pałacu Prezydenckim.
Jej pierwsza część stanowiła podsumowanie dokonań i wpływu biznesu na budowę społeczeństwa obywatelskiego w ciągu ostatnich 25 lat i zaangażowania poszczególnych firm w ten proces. W drugiej – nacisk położono na cele, jakie biznes powinien stawiać sobie w przyszłości i to jak powinien wyglądać model biznesu uwzględniającego odpowiedzialność i zaangażowanie społeczne na miarę wyzwań XXI wieku. W czasie debaty szczególnie doceniona została działalność INTEGRACJI. Irena Wóycicka, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP, podkreśliła rolę INTEGRACJI jako organizacji zaangażowanej w budowanie partnerstwa z biznesem.
Do drogi, jaką przez ostatnie ćwierćwiecze przeszła INTEGRACJA, i tego, jakie są teraz jej cele, nawiązał prezes Piotr Pawłowski.
– Zakładając INTEGRACJĘ 20 lat temu, mieliśmy wyobrażenie, że trzeba przygotować osoby z niepełnosprawnością tak, aby mogły samodzielnie funkcjonować. Tylko nie o to chodzi, żeby zbudować statek i żeby on stał w porcie, bo tam jest najbezpieczniej. Chodzi o to, aby ten statek mógł wypłynąć. Ten świat wciąż nie jest dostosowany na tyle, na ile byśmy chcieli. Organizacje pozarządowe muszą w przyszłości, a nawet już teraz zacząć myśleć o szerszej współpracy z biznesem. Bardzo często mówimy tutaj o pomaganiu organizacjom pozarządowym. Ja wolałbym budować partnerstwo, żeby osiągnąć cel, który wpisuje się np. w misję INTEGRACJI – zadeklarował Piotr Pawłowski.
– Firmy, które się angażują, są ciągle w mniejszości – wtórowała prezesowi Pawłowskiemu Mirella Panek-Owsiańska, prezeska Forum Odpowiedzialnego Biznesu. – W Polsce mamy półtora miliona przedsiębiorstw. Tylko 250 z nich zalicza się do grona firm angażujących się w odpowiedzialny biznes i mowa tu o największych polskich przedsiębiorstwach. Dlatego w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw jest jeszcze wiele do zrobienia.
W spotkaniu udział wzięli szefowie najważniejszych organizacji trzeciego sektora w Polsce: ks. Jacek Stryczek ze Stowarzyszenia Wiosna, Janina Ochojska z Polskiej Akcji Humanitarnej i Ewa Balcerowicz z Fundacji CASE, oraz przedstawiciele świata biznesu: Andrzej Klesyk – prezes PZU, Sławomir Sikora – prezes banku City Handlowy, Grzegorz Kinelski – członek Zarządu ENEA S.A., Herbert Wirth – prezes Zarządu KGHM, Mariusz Gaca – członek Zarządu Orange Polska, oraz Mirella Panek-Owsiańska, prezeska Forum Odpowiedzialnego Biznesu.
Przeczytaj relację z debaty „25 lat wolności. 25 lat zaangażowania biznesu w budowę społeczeństwa obywatelskiego” na niepelnosprawni.pl