
Tegoroczny Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych obchodziliśmy razem z premier Ewą Kopacz. Szefowa polskiego rządu wspólnie z Piotrem Pawłowskim poprowadziła specjalną lekcję poświęconą temu niezwykłemu dniu. Słuchaczami byli uczniowie klasy 3a Szkoły Podstawowej nr 103 w Warszawie.
Szczególna rola Integracji
– 3 grudnia każdego roku nasze myśli kierujemy w stronę osób niepełnosprawnych – mówiła uczniom premier Ewa Kopacz. – To dobra chwila, żebyśmy sobie uświadomili, iż w naszym kraju żyje wielomilionowa społeczność osób niepełnosprawnych. To osoby, które spotykamy na ulicy, w sklepie, kiedy jesteście z rodzicami, ale niekiedy spotykacie je też w szkole, bo w szkołach są również klasy integracyjne.
W swoim wystąpieniu pani premier podkreśliła też szczególną rolę organizacji pozarządowych i wolontariuszy.
– Spełniają rolę szczególną – mówiła premier Kopacz. – Często anonimową, ale w sposób szczególny skupiają wokół siebie ludzi dobrej woli, tych, którzy bezinteresownie pomagają osobom niepełnosprawnym. To nie jest przypadek, że dzisiaj jestem tu z panem prezesem Fundacji Integracja. Pan prezes od wielu lat pomaga osobom niepełnosprawnym, dzięki czemu te osoby znajdują łatwiej pracę, odnajdują się w społeczeństwie.
Wiedza zostanie
Po wystąpieniu pani premier zajęcia poprowadził Piotr Pawłowski. Prezes Integracji zapytał uczniów o to z jaką prędkością jest w stanie poruszać się na swoim wózku inwalidzkim, a także sprawdził ich wiedzę o tematyce niepełnosprawności. Dzieci były świetnie przygotowane do zajęć. Uczniowie zgodnie przyznali, że rzadko widują na ulicach osoby poruszające się na wózkach. Wiedzą jednak, jak się w stosunku do nich zachowywać, czym są bariery architektoniczne, dlaczego w budynkach muszą być umieszczane windy i podjazdy.
– Mam takiego przyjaciela, który wybudował dom jednorodzinny – mówił Piotr Pawłowski. – Jest w pełni sprawną osobą. Zaprosił mnie kiedyś do siebie na przyjęcie. Mówię mu, że nie przyjadę, bo na pewno u niego są schody. Pojechałem jednak do niego i wyobraźcie sobie, że rzeczywiście są schody przed wejściem, ale obok na stałe jest zrobiony podjazd. Mówię mu, że to super, iż w ogóle pomyślał, żeby zrobić ten podjazd. On mówi do mnie: „Słuchaj, ten dom jest dla mnie i dla całej rodziny do końca życia. Nie wiem, jak będzie. Ten podjazd służy dzisiaj tobie, ale może w przyszłości będzie służył mojej rodzinie”.
Praktyczny wymiar zajęć
Uczniowie warszawskiej podstawówki otrzymali też od prowadzących niezwykłe zajęcia specjalny poradnik „Savoir-vivre wobec osób z niepełnosprawnością”.
– Kolorowe obrazki pokazują, jak powinniśmy zachowywać się w stosunku do osoby, która nie widzi czy nie słyszy i czy wolno nam zaczepiać psa przewodnika osoby niewidomej. Panie prezesie, chcemy włączyć się w tę akcję promocyjną, ponieważ uważam, że to jest wyjątkowy sukces edukacyjny. Te książeczki, które dzisiaj dostaniecie od nas, zanieście do domu, pokażcie rodzicom, ale przede wszystkim pokażcie je swoim koleżankom i kolegom. Wierzę, że kiedy będziecie troszkę starsi, będziecie pamiętać o tym spotkaniu, będziecie również, tak jak wiele tysięcy młodych ludzi w Polsce, w ramach wolontariatu pomagać osobom niepełnosprawnym – stwierdziła Ewa Kopacz w rozmowie z uczniami.
Pobierz wersję internetową poradnika o savoir-vivre wobec osób z niepełnosprawnością.