Przejdź do treści Otwórz / Zamknij Menu
Od 29 lat działamy na rzecz poprawy warunków życia osób z niepełnosprawnością w Polsce
Roman Roczeń podczas występu na Gali CBB

W najbliższych dwóch weekendowych odcinkach programu „Misja Integracja” przedstawimy relację z gali konkursu „Człowiek bez barier”, podczas której poznaliśmy tegorocznego zdobywcę tego tytułu. Zapraszamy do oglądania w sobotę (6 grudnia) i niedzielę (7 grudnia) o godz. 9:04 w TVP Regionalna.

A42B1502_2400x16002 grudnia br. poznaliśmy zwycięzcę XII konkursu „Człowiek bez barier”; został nim Janusz Świtaj. Nagrodę wręczono podczas uroczystej gali w Zamku Królewskim w Warszawie. Uroczystość wspólnie z Piotrem Pawłowskim poprowadził Radosław Brzózka, znany polski dziennikarz telewizyjny. Galę uświetnił występ Romana Roczenia, wyróżnionego w konkursie „Człowiek bez barier” w 2006 roku niewidomego pieśniarza i gitarzysty, jednego z najbardziej znanych autorów szantowych w Polsce.

W najbliższy weekend zapraszamy widzów programu do obejrzenia relacji z Gali tegorocznego konkursu „Człowiek bez barier” i poznania bliżej jego wspaniałych laureatów, którymi zostali:

Janusz Świtaj – zdobywca tytułu „Człowiek bez barier 2014”

Jego historia poruszyła Polaków, kiedy w 2006 roku napisał dramatyczny list do Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, w którym prosił o wyrażenie zgody na eutanazję. Akt rozpaczy stał się punktem zwrotnym w jego życiu. Stał się bohaterem mediów, zyskał przyjaciół, wiele osób postanowiło mu pomóc. W 2008 roku wydał autobiograficzną książkę pt. „Dwanaście oddechów na minutę. Obecnie pomaga osobom sparaliżowanym. Sam porusza się na wózku inwalidzkim i oddycha za pomocą respiratora.

Adam Feliks Czeladzki – finalista konkursu i zdobywca Nagrody Publiczności

W 1995 roku rozpoczął swoją karierę̨ lotniczą, początkowo na motolotniach, a potem na szybowcach i samolotach. W 2009 roku uległ wypadkowi, w którym złamał kręgosłup i uszkodził rdzeń́ kręgowy. Jednak już rok po wypadku latał na specjalnie dostosowanym jednoosobowym szybowcu. Jako pierwszy w Polsce pilot z tak poważną niepełnosprawnością, jaką jest paraplegia wrócił do latania zawodniczego w jeszcze lepszej formie sportowej niż przed wypadkiem. Jest jedynym latającym na zawodach pilotem z niepełnosprawnością. Postanowił wspomagać w Polsce latanie osób z niepełnosprawnością i zaczął szkolić pilotów.

Małgorzata Hałas-Koralewska – finalistka konkursu

Choruje na chondrodystrofię oraz niskorosłość. Jej wzrost zatrzymał się na 130 cm. Od trzech lat odnosi sportowe sukcesy w ciężarach (wyciskanie sztangi na ławce). Małgorzata ma wiele medali Mistrzostw Polski sztangistów niepełnosprawnych – jest aktualną Mistrzynią i rekordzistką Polski oraz aktualną Mistrzynią Europy i rekordzistką Europy. Największy sukces osiągnęła na ostatnich Mistrzostwach Świata w zawodach osób pełnosprawnych, kiedy w swojej grupie wagowej (do 61 kg) zdobyła złoty medal, ustanawiając nowy rekord świata ciężarem 110 kg – była jedyną zawodniczką z Polski.

Krzysztof Jankowski – finalista konkursu

W wyniku błędu lekarza Krzysztof Jankowski urodził się z dziecięcym porażeniem mózgowym. W 2010 roku został mistrzem Polski w pchnięciu kulą i wicemistrzem w rzucie dyskiem, a w 2012 roku brązowym medalistą tych mistrzostw. Stworzył z kolegami Projekt Aktywizacji Osób Niepełnosprawnych Za Pomocą Rowerów Integracyjnych i założył Fundację Dobry Cel, która kupiła kilka rowerów i uruchomiła we Wrocławiu pierwszą w Polsce darmową wypożyczalnię handbike’ów. Krzysztof współorganizuje też w szkołach na Dolnym Śląsku spotkania z młodzieżą z niepełnosprawnością pn. „Aktywnością w bariery”.

Bartłomiej Skrzyński – finalista konkursu

Dziennikarz, społecznik, wspierający działania kampanii społecznych łamiących negatywne i stereotypowe postrzeganie osób z niepełnosprawnością. Od kilkunastu lat sam też porusza się na wózku inwalidzkim z powodu postępującego zaniku mięśni. W 2003 roku wymyślił program „W-skersi”, który nadawany był w Telewizji Polskiej. Wspólnie z przyjacielem produkował i prowadził program integracyjny „Bez Barier” emitowany na antenie TVP Wrocław i portalu Bezbarier.tv. Jako dziennikarz publikuje artykuły we wrocławskich i ogólnopolskich pismach i serwisach internetowych. Władze Wrocławia zaproponowały mu
w 2010 roku funkcję Rzecznika Miasta Wrocławia ds. Osób Niepełnosprawnych.

Zapraszamy do oglądania programu „Misja Integracja” w każdą sobotę i niedzielę o godzinie 9:04 na antenie TVP Regionalna. Powtórka sobotniego odcinka we wtorek o 8:37, a niedzielnego w czwartek – także o 8:37.

Po emisji każdy odcinek będzie dostępny na portalu www.niepelnosprawni.pl oraz na stronie INTEGRACJI w zakładce Odcinki programu „Misja Integracja”.

Zachęcamy do korespondencji, proponowania tematów i bohaterów programu, piętnowania absurdów i dzielenia się z nami ciekawostkami. Napisz do nas: program@old.integracja.org.

Przejdź na górę strony