Integracja podsumowuje konkurs „Serwis www bez barier” na najbardziej dostępne strony internetowe instytucji publicznych. W ramach pierwszej edycji nagrodziliśmy portal Ninateka oraz serwis Muzeum Zamku Królewskiego w Warszawie. Ich pracownicy biorą udział w specjalnych warsztatach prowadzonych przez naszych ekspertów.
Wspieramy liderów dostępności
W ramach plebiscytu Integracja wspólnie z Urzędem m.st. Warszawy wyróżnia dobre praktyki w zakresie dostosowania stron pod kątem międzynarodowego standardu WCAG 2.0. Już od 1 czerwca 2015 r. jego zapisy staną się obowiązkową wytyczną dla wszystkich instytucji publicznych – chodzi o grupę 80 tys. podmiotów z całego kraju. W pierwszej edycji uhonorowano serwisy instytucji oraz wydarzeń i akcji kulturalnych.
Pierwszy z warsztatów odbył się w czwartek 18 grudnia w siedzibie Narodowego Instytutu Audiowizualnego. Pracownicy zastanawiali się jak wypracować odpowiednią strategię dostępności. Jest to ważne w przypadku instytucji zarządzającej grupą serwisów, wśród których oprócz strony samego Instytutu znalazły się m.in.: magazyn Dwutygodnik.com, portal Muzykoteka Szkolna, czy nagrodzona przez Integrację Ninateka, grupująca multimedialne archiwalia kultury takie jak zapisy spektakli teatralnych, filmów, audycji. W poniedziałek 22 grudnia analogiczne spotkanie odbędzie się w siedzibie Muzeum Zamku Królewskiego w Warszawie, drugiego ze zwycięzców. Jego uczestnicy rozwijać będą umiejętności pod kątem tworzenia dostępnych treści.
Zwycięskie projekty
Ninateka i Muzeum Zamku Królewskiego w Warszawie to liderzy dostępności wśród serwisów instytucji publicznych. Pierwsza z tych stron podczas audytu dostępności wypadła najlepiej pod kątem wdrożenia multimediów, kategorii szczególnie trudnej do opracowania.Drugi z serwisów doceniono za odpowiedni kontrast schematu kolorystycznego ważny dla osób słabowidzących, należytą responsywność i brak zaskakujących zmian kontekstu, czy dobrą widoczność linków.
W 2014 r. Integracja przeprowadziła też drugą edycję konkursu „Aplikacje bez barier” na najbardziej dostępne aplikacje mobilne. Za najlepsze uznano planer przyjmowania leków „Moje Leczenie” przygotowany przez warszawską agencję Connectmedica i syntezator mowy „Gadaczek PRO” krakowskiej firmy DICO. Wśród wyróżnionych znaleźli się też twórcy najciekawszych koncepcji aplikacji dopiero czekających na swoje opracowanie.