Wielkimi krokami nadchodzi nachodzi termin obowiązkowego dostosowania stron www do potrzeb osób z niepełnosprawnością przez wszystkie instytucje publiczne. Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów w sprawie Krajowych Ram Interoperacyjności blisko 80 tysięcy podmiotów ma na to czas tylko do 1 czerwca. Jak wynika z analiz Integracji większość instytucji prawdopodobnie nie dotrzyma tego terminu. Koło ratunkowe rzuca im Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji.
10 milionów dla instytucji
Integracja szacuje, że do przewidywanego przez rozporządzenie 1 czerwca większość serwisów nie będzie jeszcze dostępna. Istnieje zatem ryzyko, że podobnie jak miało to wcześniej miejsce przy okazji wdrożenia analogicznych przepisów w Izraelu, przeciwko instytucjom prowadzącym niedostępne serwisy kierowane będą do sądów pozwy zbiorowe.
Jak poinformował resort właściwy do spraw cyfryzacji, chcąc wesprzeć sprawniejsze wdrożenie nowych przepisów organizuje konkurs w ramach którego Ministerstwo przekaże na ten cel 10 milionów złotych. Udział w nim mogą brać jednostki samorządu terytorialnego, ich organy oraz samodzielne zakłady opieki zdrowotnej.
W ramach konkursu organizowanego przez MAiC mogą one ubiegać się o wsparcie na budowę lub dostosowanie dostępnych serwisów w ramach konkursu Ministerstwa. Warunkiem jest zapewnienie wkładu własnego sięgającego 20 procent wartości projektu. Musi być on też zrealizowany najpóźniej do końca tego roku, wnioski o dofinansowanie należy natomiast składać do 1 marca. Szczegółowe informacje oraz dokumentacja dostępne są na stronie Ministerstwa.
Pomagamy w dostępności
Integracja jest liderem w zakresie zapewniania dostępności serwisów internetowych dla osób z niepełnosprawnością pod kątem standardu WCAG 2.0. Do tej pory nasi eksperci przeprowadzili ponad 500 audytów dostępności internetowej, a także pomogli zapewnić ją ponad 300 serwisom, w tym witrynie Kancelarii Premiera. Nasze działania objęły także program „Wspieranie osób niepełnosprawnych w swobodnym dostępie do informacji i usług zamieszczonych w Internecie”, w którym udział wzięło ponad 700 osób odpowiedzialnych za serwisy internetowe instytucji. Tematyce tej poświęcamy również naszą konferencję „Dostępność Polska”.
Dowiedz się więcej o audytach dostępności serwisów, a także przeczytaj o konkursie „Serwis www bez barier”, przy okazji którego wspólnie z Urzędem Miasta stołecznego Warszawy nagradzamy najlepiej dostosowane serwisy instytucji publicznych.