Dostępny tabor, dworce i perony, a także pracownicy, przeszkoleni w obsłudze klientów z niepełnosprawnością. Na kolei zaszło wiele zmian, jednak ciągle daleko do pełnej dostępności tego środka transportu. To konkluzje zawarte w raporcie przygotowanym przez Forum Kolejowe Railway Business Forum we współpracy z Integracją, Biurem Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych i Instytutem Kolejnictwa.
Biała księga dla kolei
Raport „Biała Księga. Niepełnosprawni a transport kolejowy – aktualny stan dostępności kolei dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się” zaprezentowano 29 kwietnia w Warszawie. Diagnozuje on istniejący stan, a także zawiera rekomendacje kierowane do przewoźników, zarządców infrastruktury, projektantów, pracowników nadzoru i innych instytucji związanych z usuwaniem barier ograniczających dostępność transportu kolejowego dla osób z ograniczoną mobilnością. Dostępność przestrzeni związanej z szeroko rozumianym transportem jest jednym z najistotniejszych zagadnień decydujących o ich pełnym udziale w życiu i funkcjonowaniu społeczeństwa. Obok infrastruktury – istotnym elementem są też tabor i odpowiednio wyedukowani pracownicy.
Dotychczas unowocześniono 113 dworców, planowane są 24 kolejne modernizacje. To jednak tylko część z 591 czynnych dworców. Ich przebudowa nie zawsze respektuje też standardy projektowania uniwersalnego, umożliwiającego wdrożenie odpowiedniej dostępności. Najpopularniejsze problemy to schody, brak podnośników, wind, lub pochylni, niedostosowane toalety, brak możliwości dostania się na perony. Jak wspominał podczas prezentacji dyrektor programowy Railway Business Forum, Adrian Furgalski, tylko podczas przeprowadzonego w 2012 roku audytu 49 stacji i przystanków warszawskiego węzła kolejowego stwierdzono brak wyznaczonych miejsc do parkowania w przypadku aż 24 stacji i przystanków. W przypadku kolejnych pięciu istniały „dzikie” miejsca parkingowe, w których niejednokrotnie auta parkowane były niezgodnie z przepisami.
Integracja wspiera dostępny transport
Twórcy „Białej Księgi” korzystali przy jej tworzeniu z eksperckiej wiedzy Integracji. – Jeśli mówimy o kwestii poprawy dostępności transportu kolejowego dla osób o różnych rodzajach niepełnosprawności, to musimy myśleć o tym w sposób kompleksowy – wskazywał Piotr Pawłowski. – W przypadku kolei mamy do czynienia z wieloma rożnymi spółkami, często pasażer nie wie, że z jedną spółka jechał, na peronie innej wysiadał, a inna obsługuje kasy biletowe. Ta kompleksowość jest potrzebna w kontekście całego procesu podróżowania, od momentu, gdy pasażer z niepełnosprawnością kupi bilet.
– Potrzeba nam opracowania standardów dostępności transportu, takich, jakimi dla dostępności np. serwisów internetowych są standardy WCAG – postulował prezes Integracji. Zauważył, że warto korzystać z dobrych wzorców zagranicznych, choćby tych stosowanych przez naszego zachodniego sąsiada, Niemcy.
Więcej informacji dotyczących opracowanego ze wsparciem Integracji raportu znaleźć będzie można na portalu Niepelnosprawni.pl.