Przejdź do treści Otwórz / Zamknij Menu
Od 29 lat działamy na rzecz poprawy warunków życia osób z niepełnosprawnością w Polsce
Plakat projektu PISAK

W najbliższą sobotę zapraszamy na odcinek programu „Misja Integracja”, w którym gościć będziemy prof. Piotra Durkę, fizyka, neuroinformatyka i specjalistę od wykorzystania nowoczesnych technologii w medycynie. Premiera 9 maja br. o godz. 9:05 w TVP Regionalna. 

Technologie asystujące to szeroka klasa technologii, które osobom z niepełnosprawnością umożliwiają osiągnięcie większej niezależności. Technologię tę do komunikacji ze światem zewnętrznym wykorzystuje m.in. wybitny brytyjski astrofizyk prof. Stephen Hawking, który choruje na stwardnienie zanikowe boczne (ALS – choroba neurodegeneracyjna mogąca prowadzić do całkowitego paraliżu).

Choroba, z którą profesor zmaga się od przeszło pięćdziesięciu lat sprawiła, że z roku na roku coraz bardziej tracił on władzę nad kończynami i głosem. Do dziś pozostaje prawie całkowicie sparaliżowany. Naukowiec z otoczeniem porozumiewa się przy pomocy syntezatora mowy, do którego wprowadza wypowiedzi używając mięśnia policzka. W najbliższym odcinku programu „Misja Integracja” zaprezentujemy dwa systemy podobne do tego, którego używa prof. Stephen Hawking.

Pierwszym z nich jest system PISAK, czyli Polski Integracyjny System Alternatywnej Komunikacji, nad którym pracują studenci, absolwenci i doktoranci studiów neuroinformatycznych na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Projektowi PISAK przewodniczy prof. Piotr Durka, polski naukowiec specjalizujący się w fizyce biomedycznej, który będzie gościem Piotra Pawłowskiego w sobotnim odcinku.

W programie prof. Durka wyjaśni czym dokładnie jest PISAK, jak działa oraz komu i w jakim zakresie może pomóc. Dodatkowo Gość opowie widzom o jeszcze nowszej technologii, jaką jest interfejs mózg-komputer (ang. brain-computer interface, BCI). BCI umożliwia bezpośrednie sterowanie komputerem za pośrednictwem fal mózgowych (EEG), bez pośrednictwa mięśni. To właśnie prace nad interfejsami mózg-komputer dały początek zainteresowaniom profesora w kierunku pomocy osobom z niepełnosprawnością, które nie mają możliwości komunikowania się ze światem zewnętrznym.

prof. Piotr Durka podczas rozmowy w studio– Wtedy, kiedy zająłem się interfejsami mózg-komputer, nie wiedziałem nic o technologiach asystujących ani takich potrzebach. – mówił prof. Piotr Durka. – W artykułach, które czytałem o interfejsach mózg-komputer było pisane o chorych ze stwardnieniem zanikowym bocznym i temu podobnymi. Ja to po prostu bezmyślnie powtarzałem. Powtarzałem to również w mediach. W ten sposób rozbudziłem nadzieje niepełnosprawnych (…). Ktoś zaczął o tym mówić i zaczęli się u mnie pojawiać, właśnie tacy prawdziwi ludzie, z prawdziwymi problemami, z prawdziwymi potrzebami. To był szok dla naukowca. Wtedy właśnie dowiedziałem się, że interfejs mózg-komputer nie jest technologią z wyboru dla zdecydowanej większości niepełnosprawnych z problemami komunikacyjnymi. Ta technologia, która z definicji pomija udział mięśni jest znacznie droższa, powolniejsza i mniej stabilna niż technologie asystujące, które możemy oprzeć na jakimkolwiek działającym mięśniu. I wtedy zdecydowaliśmy stworzyć taki system, który niepełnosprawnym o bardzo różnych rodzajach niepełnosprawności ruchowej umożliwi efektywną, a przede wszystkim tanią pomoc technologii w komunikacji – dodaje profesor.

Drugim systemem, który zaprezentujemy w programie jest CyberOko, funkcjonujący też pod nazwą C-Eye (ang. ConsciousnessEye – Oko świadomości). To urządzenie, które z jednej strony wspiera komunikację alternatywną za pomocą technologii śledzenia wzroku użytkownika, czyli umożliwia sterowanie komputera za pomocą gałki ocznej. Z drugiej, wspiera ocenę stanu świadomości osób doświadczonych dowolnym uszkodzeniem centralnego układu nerwowego oraz umożliwiający prowadzenie neurorehabilitacji osób z dysfunkcjami neurologicznymi i zaburzeniami rozwoju. CyberOko opracowali obecni i byli pracownicy Politechniki Gdańskiej. System zwyciężył w konkursie „Polski Wynalazca 2013″.

—–

Zapraszamy do oglądania programu „Misja Integracja w każdą sobotę o godzinie 9:05 na antenie TVP Regionalna. Powtórka w piątek o godz. 11:55.

Po emisji każdy odcinek będzie dostępny na portalu www.niepelnosprawni.pl oraz na stronie INTEGRACJI w zakładce Odcinki programu „Misja Integracja”.

Zachęcamy do korespondencji, proponowania tematów i bohaterów programu, piętnowania absurdów i dzielenia się z nami ciekawostkami. Napisz do nas: program@old.integracja.org.

—–

TVP Regionalna dostępna jest w sieciach kablowych oraz na platformach satelitarnych na następujących pozycjach:

NC+ – 220, Cyfrowy Polsat – 196, UPC – 320, UPC (dawne ASTER) – 102, VECTRA – 103, Multimedia Polska – 25, TOYA – 13, PETRUS – 114, INEA – 8, Sat Film – 43, PROMAX – 7

Przejdź na górę strony