Godzina bez myszy

 

godzina_donewsa

„Godzina bez myszy” to polska akcja prowadzona przez Integrację w ramach Światowego Dnia Świadomości Dostępności. Jej cel stanowi uświadomienie przeciętnym użytkownikom sieci, jak powszechne są napotykane przez osoby z niepełnosprawnością bariery w dostępności stron internetowych.

Dzień dla dostępności

Przejdź do strony Światowego Dnia Świadomości Dostępności (język angielski)Światowy Dzień Świadomości Dostępności (Global Accessibility Awareness Day) obchodzimy w trzeci czwartek maja. Jego inicjatorem jest amerykański deweloper, Joe Davon. W 2011 roku zaproponował on jego organizację, sugerując że twórcy stron internetowych zbyt wielką wagę przykładają do ich estetyki, zapominając o najważniejszym elemencie budowy serwisów: funkcjonalności.

W 2021 roku GAAD obchodzimy 20 maja. Tego dnia odbywa się też ósma edycja akcji „Godzina bez myszy”.

 

Jak wziąć udział w akcji?

Włącz się

Aby wziąć udział w akcji, wystarczy przez wybraną przez siebie godzinę 20 maja nie używać niedostępnej dla ogromnej liczby osób z niepełnosprawnością myszy, touchpada lub ekranu dotykowego. Używanie klawisza tab, skrótów klawiaturowych i nawigacji przy użyciu strzałek pozwoli przekonać się o tym, na ile dostępne są odwiedzane przez nas serwisy.

Dostępność dotyczy każdego z nas. W samej Polsce liczbę osób z niepełnosprawnością szacuje się na 4,7 miliona. Zwłaszcza dla osób o ograniczonej mobilności internet stanowi prawdziwe okno na świat. Często nie mogą one jednak w pełni korzystać z jego możliwości. Ograniczenia niosą za sobą źle dobrane kolory, nieposiadające tekstowych opisów alternatywnych infografiki i tabele, czy pozbawione napisów filmy. Praktyki te dotyczą zarówno komercyjnych stron, jak i serwisów rozmaitych urzędów, ograniczających często w ten sposób prawo do informacji publicznej dla ponad 10 procent obywateli. Warto przy tym pamiętać, że strony dostępne wcale nie muszą być brzydkie i archaiczne w swojej strukturze.

Aby przekonać się jak trudno dostępne są niektóre serwisy, nie trzeba wiele wysiłku. Wystarczy przejść dowolną stronę przy pomocy klawisza „tab”. Często zdarza się, że nawet świeżo ukończone strony nie spełniają najbardziej elementarnych kryteriów dostępności, dotyczących podstawowej nawigacji. „Godzina bez myszy” to nie tylko akcja ucząca wrażliwości, ale i realne wskazanie korzyści, jakie może zapewnić dostępność. Integracja przypomina przy tej okazji o tym jak zyskać mogą np. właściciele sklepów internetowych, czy instytucje zajmujące się bankowością internetową, o ile tylko otworzą się na grupę prawie 5 milionów klientów.

Tylko klawiatura...

Teoretycznie powinny wystarczyć 4 przyciski:

Tab

  • zastępuje kursor myszki, co pozwala przechodzić między kolejnymi aktywnymi elementami strony
  • każde wciśniecie Tab to przesunięcie się do przodu, na kolejny element

Shift+Tab

  • działa jak Tab, ale „do tyłu”
  • każde wciśniecie Shift+Tab to przesunięcie się do tyłu, na poprzedni element

Enter

  • zastępuje lewy przycisk myszki (przycisk akceptacji wyboru)
  • wciskając enter, gdy zaznaczony został już link, otworzysz ten link i przejdziesz na nową stronę lub do nowego dokumentu

Backspace

  • pozwala cofnąć się na poprzednio odwiedzoną stronę. Podstawowa różnica przy nawigowaniu klawiaturą w porównaniu do nawigowania myszką polega na poruszaniu się liniowo, czyli nie można wybrać od razu linka, np. na środku strony. Aby dojść do niego, trzeba przejść przez wcześniejsze linki. Powinna to ułatwiać ramka widoczna wokół wybranego elementu tzw. fokus. Obserwując go, wiemy, w którym miejscu się znajdujemy.

Integracja od kilku lat promuje zagadnienia związane z dostępnością nowych technologii. Przeprowadzamy audyty dostępności stron, pomagamy też we wdrożeniu dotyczących ich wytycznych. Promujemy międzynarodowy standard dostępności WCAG 2.0. Integracja jest też organizatorem konkursu „Serwis www bez barier”, w którym wyróżniamy najbardziej dostępne i najciekawsze serwisy instytucji publicznych.