W Pałacu Prezydenckim w Warszawie dziś, 19 maja o godz. 13, Integracja wręczy certyfikaty „Obiekt bez barier”. Otrzymają je Pałac Prezydencki i Belweder, Rezydencja Prezydenta RP, jako obiekty architektonicznie dostępne dla osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności.
Certyfikat „Obiekt bez barier”
Jednym z głównych celów działalności Integracji jest likwidowanie barier w życiu osób z niepełnosprawnością, w tym architektonicznych, eliminowanych dzięki wdrożeniu zasad projektowania uniwersalnego. Certyfikat „Obiekt bez barier” przyznawany jest obiektom dostępnym dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej. Stanowi znak poświadczający dostępność architektoniczną i cieszy się dużym uznaniem nie tylko w środowisku osób z niepełnosprawnością. Od 19 maja 2015 roku do grona posiadaczy prestiżowego certyfikatu Integracji dołączają Pałac Prezydencki oraz Belweder, Rezydencja Prezydenta RP.
– Kancelaria Prezydenta RP zwróciła się do Integracji w końcu 2013 roku z propozycją przeprowadzenia audytu planów przebudowy kluczowych obiektów zarządzanych przez Kancelarię Prezydenta RP: Pałacu Prezydenckiego, Belwederu i samej Kancelarii tak, aby stały się dostępne dla osób z niepełnosprawnością – przypomina Piotr Pawłowski, prezes Integracji. – Po ponad rocznej pracy ekspertów Integracji, korzystających z autorskiej, unikatowej metodologii audytowania obiektów, możemy przyznać Pałacowi przy Krakowskim Przedmieściu i Belwederowi certyfikaty „Obiekt bez barier”. Natomiast siedziba Kancelarii Prezydenta RP nadal czeka na pomyślny audyt ekspertów Integracji.
– Zastosowanie zasad projektowania uniwersalnego możliwe jest w obiektach zabytkowych, co potwierdzają certyfikaty dla Pałacu Prezydenckiego i Belwederu, Rezydencji Prezydenta RP – podkreśla Kamil Kowalski, ekspert Integracji, odpowiedzialny za przeprowadzenie audytu architektonicznego tych obiektów. – Pomimo konieczności poszanowania zasad bezpieczeństwa i tych związanych z opieką konserwatorską udało się w obiektach zarządzanych przez Kancelarię Prezydenta RP znaleźć miejsce na wybudowanie niezbędnych dla osób poruszających się na wózkach pochylni przy wejściach, zamontowanie wind we wnętrzach i przebudowę toalet tak, aby stały się dostępne dla osób z niepełnosprawnością. Atutem Pałacu Prezydenckiego, jak i Belwederu są przestronne sale i szerokie przejścia pomiędzy nimi, umożliwiające osobom z niepełnosprawnością ruchową wygodne zwiedzanie tych obiektów.
Jak wskazuje ekspert Integracji, odpowiednio przygotowane zostały też procedury związane z przygotowaniem wizyty osoby z niepełnosprawnością w Belwederze i Pałacu. Uwagę zwraca nietypowa dla obiektów zabytkowych możliwość dotykania mebli i elementów wyposażenia, co jest szczególnie istotne z punktu widzenia osób z dysfunkcją narządu wzroku.
Dobry przykład idzie z góry
– Dostępność architektoniczna to najbardziej podstawowy wymiar integracji społecznej osób z niepełnosprawnością – podkreśla prezes Integracji, Piotr Pawłowski. – Bardzo nas cieszy, że obiekty najwyższych władz państwowych są dostępne. Jest to ważne zarówno w wymiarze symbolicznym, jak i praktycznym, zwraca bowiem uwagę osobom, którzy mają wpływ na kształtowanie naszej rzeczywistości, na potrzebę zapewnienia dostępności. Przyznanie certyfikatów obiektom zarządzanym przez Kancelarię Prezydenta RP to nie tylko zaszczyt, ale i także powód do dumy dla zespołu ekspertów Integracji.
Certyfikat „Obiekt bez barier” wręczony zostanie we wtorek 19 maja o godz. 13.00 w Pałacu Prezydenckim w Warszawie.
—–
Integracja od 20 lat konsekwentnie działa na rzecz wyrównywania społecznych szans osób z niepełnosprawnościami, kształtowania świadomości obywatelskiej oraz integracji społecznej. Głównym celem Integracji jest inicjowanie i skuteczne wdrażanie rozwiązań na rzecz osób z niepełnosprawnościami.
—–
Zapraszamy do kontaktu:
Łukasz Drozda
specjalista ds. promocji
e-mail:lukasz.drozda@old.integracja.org
tel.: 22 530 65 70
Monika Kamińska
koordynatorka ds. PR
e-mail: monika.kaminska@old.integracja.org
tel. 502 518 546