Przejdź do treści Otwórz / Zamknij Menu
Od 29 lat działamy na rzecz poprawy warunków życia osób z niepełnosprawnością w Polsce

W najbliższy czwartek, 21 maja, po raz drugi odbędzie się „Godzina bez myszy”. Ta internetowa akcja zainicjowana przez Integrację stanowi część polskich obchodów Światowego Dnia Świadomości Dostępności. Jej celem jest uświadomienie przeciętnym użytkownikom sieci, jak powszechne są bariery w dostępności stron internetowych, napotykane przez osoby z niepełnosprawnością.

Dzień dostępności zawsze w maju

Światowy Dzień Świadomości Dostępności (Global Accessibility Awareness Day) obchodzony jest  w trzeci czwartek maja (w tym roku: 21 maja). Inicjatorem akcji jest amerykański programista Joe Davon. W 2011 r. zaproponował jej zorganizowanie, sugerując, że twórcy stron internetowych zbyt wielką wagę przykładają do estetyki, zapominając o najważniejszym elemencie budowy serwisów: funkcjonalności.

Strona spełniająca wymogi standardu WCAG 2.0 (Web Content Accessibility Guidelines 2.0) nie musi być brzydka i archaiczna, czego potwierdzeniem jest m.in. konkurs Integracji „Serwis www bez barier”, w którym wyróżniane są w pełni dostępne i najciekawsze serwisy instytucji publicznych. Integracja jako jedna z największych polskich organizacji pozarządowych działających na rzecz osób z niepełnosprawnością od lat promuje zagadnienia związane z dostępnością internetu i nowych technologii. Przeprowadza w tym celu audyty dostępności stron, pomaga wdrażać wytyczne ekspertów, a dostępnym stronom przyznaje certyfikaty „Serwis www bez barier”.

Dotyczy każdego z nas

W Polsce liczbę osób z niepełnosprawnością szacuje się na blisko 5 mln. Dla osób o ograniczonej mobilności internet stanowi okno na świat, ale często nie mogą jednak w pełni korzystać z jego możliwości. Poważne ograniczenia wynikają ze zbyt małego kontrastu kolorów, braku opisów alternatywnych przy zdjęciach i infografikach, nieprawidłowo zbudowanych tabel oraz filmów pozbawionych napisów lub tłumaczenia na język migowy. Praktyki te dotyczą zarówno stron firm, jak i urzędów, co utrudnia dostęp do informacji publicznej ponad 10-procentowej grupie obywateli.

Internauci z niepełnosprawnością potrzebują przede wszystkim możliwości skorzystania z samej klawiatury, na której używają kilku klawiszy i zestawu specjalnych skrótów. Często zdarza się, że nawet nowe lub przebudowane strony nie spełniają elementarnych kryteriów dostępności. „Godzina bez myszy” to nie tylko akcja ucząca wrażliwości, ale i przypomnienie o korzyściach, które może przynieść dostępność. Właściciele sklepów internetowych czy placówek z bankowością internetową sporo zyskają, jeśli otworzą się na grupę blisko 5 mln klientów.

Jak się włączyć?

Aby wziąć udział w akcji „Godzina bez myszy”, wystarczy 21 maja podczas wybranej przez siebie godziny nie używać niedostępnych dla części osób z niepełnosprawnością myszy, touchpada i klawiatury dotykowej. Używanie klawiszy Tab, Enter, Backspace, skrótów klawiaturowych i nawigacji strzałkami pozwoli przekonać się o tym, jak dostępne są odwiedzane serwisy. Organizatorzy zachęcają do podzielenia się ze światem informacją o udziale w akcji Integracji – dzięki udziałowi w wydarzeniu na Facebooku, oraz do odwiedzenia poświęconej akcji strony www.old.integracja.org/godzinabezmyszy. Można na niej znaleźć kilka prostych zasad korzystania z komputera wyłącznie przy użyciu klawiatury.

Bannery informujące o akcji ukazują się m.in. na największych polskich portalach (Interia, Wirtualna Polska, Filmweb), a także na nośnikach sieci reklamowych IDM.net i Goldbach.

Dostępność POLSKA 2015

16 czerwca br. odbędzie się w Warszawie konferencja „Dostępność POLSKA 2015″ organizowana po raz drugi przez Integrację i poświęcona dostępności serwisów internetowych. Wydarzenie będzie okazją do podsumowania m.in. efektów wprowadzenia Rozporządzenia Rady Ministów z dn. 12 kwietnia 2012 r. w sprawie Krajowych Ram Interoperacyjności. Zgodnie z tym aktem prawnym po 1 czerwca 2015 r. wszystkie serwisy internetowe instytucji publicznych powinny spełniać wymogi dostępności standardu WCAG 2.0. Przepisy obowiązują aż 80 tys. instytucji w całej Polsce.

Oficjalna strona akcji: www.old.integracja.org/godzinabezmyszy

„Godzina bez myszy” na Facebooku: www.facebook.com/events/896631273731598/

Konferencja „Dostępność POLSKA 2015 – Nieświadome wykluczenie cyfrowe”: www.old.integracja.org/dostepnoscpolska

—–

Integracja od 20 lat konsekwentnie działa na rzecz wyrównywania społecznych szans osób z niepełnosprawnościami, kształtowania świadomości obywatelskiej oraz integracji społecznej. Głównym celem Integracji jest inicjowanie i skuteczne wdrażanie rozwiązań na rzecz osób z niepełnosprawnościami.

—–

Zapraszam do kontaktu:
Łukasz Drozda
specjalista ds. promocji
e-mail:lukasz.drozda@old.integracja.org
tel.: 22 530 65 70

Przejdź na górę strony