Czym jest dostępność serwisów internetowych? Czy dostępny serwis równa się duże koszty i nieatrakcyjna szata graficzna? Co powinna zrobić firma bądź instytucja, która rozważa wdrożenie dostępności? Na te i wiele innych pytań odpowiemy w kolejnym odcinku programu „Misja Integracja”. Premiera 11 lipca br. o godz. 8:00 w TVP Regionalna.
Do 30 maja br. wszystkie instytucje publiczne miały obowiązek dostosowania swoich serwisów internetowych do potrzeb użytkowników z niepełnosprawnościami zgodnie z wytycznymi dostępności treści internetowych (międzynarodowym standardem WCAG 2.0.). Tymczasem, jak wynika z badań przeprowadzonych przez trzeci sektor, jedynie około 13 proc. serwisów administracji publicznej spełnia minimalne wymagania dostępności dla osób o specjalnych potrzebach.
O tym, czym jest dostępność internetowa, na czym polega, kto z niej korzysta oraz czy dostępny serwis, to kosztowna inwestycja, Piotr Pawłowski porozmawia z Jakubem Dębskim, specjalistą ds. dostępności. Prowadzący zapyta gościa też o to, jakie bariery w internecie przeszkadzają użytkownikom z niepełnosprawnością w pełni korzystać z jego zasobów oraz na jakim poziomie świadomości dostępności cyfrowej jesteśmy jako społeczeństwo.
– Gdybyśmy spojrzeli np. na instytucje publiczne, które do 1 czerwca są już zobligowane do posiadania w pełni dostępnych serwisów internetowych, to tam jest cały czas wiele do zrobienia i to nie tylko technicznie i wykonawczo, ale również w tej warstwie świadomości. Zrozumienia dla kogo to jest, czemu to służy i jak to zrobić – powiedział Jakub Dębski.
Mikołaj Rotnicki, niedowidzący tyfloinformatyk i propagator filozofii uniwersalnego projektowania, opowie widzom programu: o barierach w internecie, z jakimi spotykają się osoby niewidome i słabowidzące, jak zapewnić dostępność multimediów, dlaczego warto dbać o opisy alternatywne zdjęć i obrazów oraz jakich narzędzi używają osoby z dysfunkcją wzroku przy korzystaniu z komputerów i urządzeń mobilnych.
– Osoby niewidome i słabowidzące w korzystaniu z internetu używają rozmaitych urządzeń, które są wyposażone w tzw. technologie asystujące. Są to najczęściej programy, czasami wgrywane do komputera dodatkowo, ale obecnie coraz częściej są to programy już wbudowane w systemy operacyjne, które na przykład osobie niewidomej pozwalają na odczyt wszystkiego tego, co znajduje się na ekranie – powiedział Mikołaj Rotnicki.
W programie pokażemy również relację z konferencji „Dostępność Polska 2015 – Nieświadome wykluczenie cyfrowe”, którą w połowie czerwca br. zorganizowało Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji.
Zapraszamy też do obejrzenia nowego filmu Integracji nt. podstawowych zasad zapewnienia dostępności. Film opublikowany jest w kanałach społecznościowych organizacji. Znaleźć można go m.in. na Facebooku, w serwisie YouTube i na naszym portalu.
—–
Zapraszamy do oglądania programu „Misja Integracja” w każdą sobotę o godzinie 8:00 na antenie TVP Regionalna. Powtórka w piątek o godz. 11:50.
Po emisji każdy odcinek będzie dostępny na portalu www.niepelnosprawni.pl oraz na stronie INTEGRACJI w zakładce Odcinki programu „Misja Integracja”.
Zachęcamy do korespondencji, proponowania tematów i bohaterów programu, piętnowania absurdów i dzielenia się z nami ciekawostkami. Napisz do nas: program@old.integracja.org.
—–
TVP Regionalna dostępna jest w sieciach kablowych oraz na platformach satelitarnych na następujących pozycjach:
NC+ – 220, Cyfrowy Polsat – 196, UPC – 320, UPC (dawne ASTER) – 102, VECTRA – 103, Multimedia Polska – 25, TOYA – 13, PETRUS – 114, INEA – 8, Sat Film – 43, PROMAX – 7