Przejdź do treści Otwórz / Zamknij Menu
Od 29 lat działamy na rzecz poprawy warunków życia osób z niepełnosprawnością w Polsce
Sebastian Grzywacz ze swoim psem przewodnikiem Rollkiem

Dobrze wyszkolony pies przewodnik, to nieoceniona pomoc dla swojego niewidomego opiekuna. Potrafi odszukiwać i wskazywać przejścia dla pieszych, przystanki, schody, drzwi do budynków, wolne miejsca w środkach transportu, a także omijać przeszkody i bezpiecznie przeprowadzać osobę niewidomą przez ulicę. O tym, jak dokładnie wygląda psia pomoc i na czym polega szkolenie psów przewodników w najbliższym odcinku programu „Misja Integracja”. Premiera 12 września br. o godz. 8.35 w TVP Regionalna.

Gościem Piotra Pawłowskiego będzie Sebastian Grzywacz z Fundacji Ponad Słowami, który w wieku 33 lat stracił wzrok w wypadku komunikacyjnym. Po przejściu traumy związanej z utratą wzroku, podjął decyzję, że chce wrócić do codziennego funkcjonowania. Kluczową rolę w tym procesie odegrał pies Rollek rasy Chesapeake Bay Retriever, który dziś jest dla Sebastiana nie tylko przewodnikiem, ale i najlepszym przyjacielem. Dzięki pomocy Rollka, Sebastian jest samodzielnym, aktywnym, pełnym energii i pasji człowiekiem, który z sukcesami realizuje się na polu zawodowym i osobistym.

Prowadzący porozmawia z gościem na temat specyfiki pracy psów przewodników, co należy do ich głównych zadań, w jakich obszarach są szczególnie pomocne osobom niewidomym oraz jakie były jego początki pracy z Rollkiem.

Sebastian Grzywacz podczas nagrania w studio– Rollek miał rok, jak się pierwszy raz spotkaliśmy, a później jeszcze przez cztery miesiące razem się szkoliliśmy. Tylko to wygląda tak, że trener nam oddaje szkielet i to od nas samych zależy, w która stronę ukierunkujemy naszego psa. Możemy zrobić z niego „kanapowca”, a możemy być dla niego konsekwentni i może precyzyjnie dla nas pracować – powiedział Sebastian Grzywacz.

Rollek wyszkolony został przez Fundację Vis Maior, która specjalizuje się w szkoleniu czworonogich przewodników. Z kamerą programu „Misja Integracja” byliśmy na jednym z takich szkoleń w warunkach miejskich, które poprowadził Tomasz Jakubowski, doświadczony instruktor szkolenia psów i trener agility. Podczas nagrania obserwowaliśmy z bliska, jakie są metody treningowe psów, jak brzmią komendy oraz jakie umiejętności nabywa pies. Dowiedzieliśmy się też, jak długo trwa szkolenie oraz jakimi cechami musi się wyróżniać pies, aby mógł pracować z osobami niewidomymi.

Tomasz Jakubowski z psem, którego aktualnie szkoli– Jest kilka co najmniej cech, które w sposób szczególny predysponują psa do roli psa przewodnika. Na pewno pies pełniący tę funkcję musi być psem odpornym na stres, odpornym na warunki pogodowe. Musi to być pies silny, bo potrzeba nie lada siły, żeby sprostać temu zadaniu. Oprócz tego powinien być podatny na szkolenie, chętny do współpracy z człowiekiem, a także pozbawiony agresji – powiedział Tomasz Jakubowski, instruktor szkolenia psów.

—–

Zapraszamy do oglądania programu „Misja Integracja” w każdą sobotę o godzinie 8:35 na antenie TVP Regionalna. Powtórka w piątek o godz. 7:00 oraz 15:40.

Po emisji każdy odcinek będzie dostępny na portalu www.niepelnosprawni.pl oraz na stronie INTEGRACJI w zakładce Odcinki programu „Misja Integracja”.

Zachęcamy do korespondencji, proponowania tematów i bohaterów programu, piętnowania absurdów i dzielenia się z nami ciekawostkami. Napisz do nas: program@old.integracja.org.

—–

TVP Regionalna dostępna jest w sieciach kablowych oraz na platformach satelitarnych na następujących pozycjach:

NC+ – 220, Cyfrowy Polsat – 196, UPC – 320, UPC (dawne ASTER) – 102, VECTRA – 103, Multimedia Polska – 25, TOYA – 13, PETRUS – 114, INEA – 8, Sat Film – 43, PROMAX – 7

Przejdź na górę strony