Przejdź do treści Otwórz / Zamknij Menu
Od 29 lat działamy na rzecz poprawy warunków życia osób z niepełnosprawnością w Polsce
Niewidomy uczniowie ze szkoły w Afryce

W najbliższym odcinku programu „Misja Integracja” pokażemy widzom, jak na co dzień funkcjonują osoby, które są pozbawione dwóch najważniejszych zmysłów, czyli wzroku i słuchu. Premiera 7 listopada br. o godz. 8:35 w TVP Regionalna.

Głuchoniewidomi to osoby z równoczesnym uszkodzeniem słuchu i wzroku. Szacuje się, że w Polsce jest około 7 tys. takich osób. Niestety w świadomości bardzo wielu ludzi do dziś tkwi krzywdzący dla głuchoniewidomych pogląd, że to osoby, które same niewiele są w stanie zrobić. Tymczasem przy odpowiedniej edukacji i właściwym wsparciu osoby głuchoniewidome mogą z sukcesami realizować się w życiu społecznym, zawodowym i rodzinnym.

Doskonałym tego przykładem jest gość najbliższego odcinka programu „Misja Integracja”, Grzegorz Kozłowski – współzałożyciel i przewodniczący Towarzystwa Pomocy Głuchoniewidomym, twórca autorskiego alfabetu punktowego do dłoni oraz laureat konkursu „Człowiek bez barier” w 2006 roku. Grzegorz Kozłowski urodził się z zaćmą, ale zachował resztki widzenia w jednym oku. Słyszał i mówił normalnie do 4. roku życia, gdy wskutek niewłaściwego użycia streptomycyny, zaczął tracić słuch. W wieku 8 lat trafił do ośrodka dla niewidomych w Laskach pod Warszawą. Nauczył się pisać i czytać brajlem. Studiował informatykę na Uniwersytecie Warszawskim. Dziś kieruje ogólnopolską organizacją, która wspiera osoby głuchoniewidome.

Piotr Pawłowski porozmawia z gościem o sytuacji osób głuchoniewidomych w Polsce, ich codziennym funkcjonowaniu, edukacji oraz urządzeniach, które wspierają ich w pracy i pomagają w pozyskiwaniu bieżących informacji.

Grzegorz Kozłowski i Ewa Oleszczak podczas rozmowy w studio–  Osoby głuchoniewidome w skrajnych sytuacjach komunikują się ze światem, używając komputera wyposażonego w monitor brajlowski, czyli wszystko to, co komputer wyświetla na ekranie, ta osoba może przeczytać pismem brajla i odpisać, znając pamięciowo układ klawiatury – powiedział Grzegorz Kozłowski.

Widzowie programu dowiedzą się również na czym polega i jaką rolę odgrywa specjalistyczna pomoc tłumacza-przewodnika osoby głuchoniewidomej. Ewa Oleszczak, która towarzyszyła Grzegorzowi Kozłowskiemu w studio, na wypadek trudności komunikacyjnych podczas rozmowy, zaprezentuje widzom jak działa alfabet Lorma, czyli jedna z alternatywnych, dotykowych metod komunikacji z osobami głuchoniewidomymi.

W programie opowiemy też o pracy polskiej tyflopedagożki, Marty Bielawskiej, która z ramienia Fundacji Usłyszeć Afrykę wyjechała na wolontariat do Ghany, gdzie pracowała w szkole dla dzieci i młodzieży niewidomej i słabowidzącej. Szkoliła afrykański personel w zakresie wczesnego wspomagania dzieci z dysfunkcją wzroku, pokazywała jak tworzyć pomoce i materiały, dzięki którym małym dzieciom z problemami wzrokowymi łatwiej jest rozpocząć naukę w szkole. Wolontariuszka opowie o projekcie „Szkoła pełna dźwięków” oraz pracy z Sylvią Peprah, która jest pierwszą głuchoniewidomą maturzystką w Ghanie.

—–

Zapraszamy do oglądania programu „Misja Integracja” w każdą sobotę o godzinie 8:35 na antenie TVP Regionalna. Powtórka w piątek o godz. 7:00 oraz 15:40.

Po emisji każdy odcinek będzie dostępny na portalu www.niepelnosprawni.pl oraz na stronie INTEGRACJI w zakładce Odcinki programu „Misja Integracja”.

Zachęcamy do korespondencji, proponowania tematów i bohaterów programu, piętnowania absurdów i dzielenia się z nami ciekawostkami. Napisz do nas: program@old.integracja.org.

—–

TVP Regionalna dostępna jest w sieciach kablowych oraz na platformach satelitarnych na następujących pozycjach:

NC+ – 220, Cyfrowy Polsat – 196, UPC – 320, UPC (dawne ASTER) – 102, VECTRA – 103, Multimedia Polska – 25, TOYA – 13, PETRUS – 114, INEA – 8, Sat Film – 43, PROMAX – 7

Przejdź na górę strony