Co łączy Lotnisko Chopina, Pałac Prezydencki, Sejm i Brand Store Samsunga? Odpowiedź jest prosta – dostępność. Salon firmowy Samsunga w warszawskim centrum handlowym Arkadia może poszczycić się integracyjnym znakiem jakości – certyfikatem OBIEKT BEZ BARIER, nadawanym miejscom spełniającym wymogi dostępności architektonicznej dla osób z różnymi niepełnosprawnościami.
– Technologia odgrywa dziś szalenie ważną rolę w funkcjonowaniu osób z niepełnosprawnością. To, co robi firma Samsung, jest sygnałem dla firm, które chcą przyjmować u siebie wszystkich, bez względu na poziom sprawności. Dostępność to nie tylko likwidacja samych barier architektonicznych. Spotkaliśmy się tu z otwartością na potrzeby osób z niepełnosprawnością wzroku i słuchu. To przykład holistycznego podejścia do kwestii dostępności – mówił prezes Integracji, Piotr Pawłowski, podczas uroczystości wręczania certyfikatu, która odbyła się w piątek 6 listopada 2015 roku.
Za właściwy przebieg tych zmian odpowiedzialny był Kamil Kowalski, audytor Integracji, specjalista do spraw dostępności. Objaśnił, jakie bariery udało się wykryć i usunąć.
-Wymieniono tabliczki z ceną i informacją o produkcie na bardziej dostępne dla osób niedowidzących, wprowadzono obsługę dla osób niesłyszących za pomocą serwisu Migam, zmieniono oświetlenie, z czym był zresztą duży problem ze względu na przydział mocy dla sklepu, którego nie można było zwiększyć – wymieniał. – Była to spora inwestycja, wiązała się m.in. z koniecznością przebudowy sufitu. Ale dzięki temu mamy lepiej oświetloną tylną cześć sklepu i twarze pracowników, co jest kolejnym udogodnieniem dla osób słabosłyszących, które mogą łatwo się wspomagać czytaniem z ruchu warg.
Zmianom uległ też sposób obsługi.
– Tutaj jest problem z wysokimi stanowiskami obsługi klienta, przy których trudno np. osobie na wózku o kontakt wzrokowy ze sprzedawcą – mówił Kamil Kowalski. – Powstało dodatkowe stanowisko z tyłu salonu, z którego osoby z różnymi niepełnosprawnościami mogą spokojnie korzystać.
Dostępne aplikacje i urządzenia
Zapewnienie dostępności architektonicznej jest tylko jednym z elementów działań Samsunga na rzecz osób z niepełnosprawnością.
– Nasze następne kroki będą związane głównie z dostępnością naszych aplikacji i urządzeń – mówił Arkadiusz Wójcik, wiceprezes Samsung Electronics Polska. – Wszelkie informacje na temat potrzeb klientów z niepełnosprawnością będą przekazywane do naszych działów projektowych. Będziemy potrzebowali jeszcze więcej wsparcia ze strony Integracji. Mamy nadzieję, że nasza współpraca ulegnie rozszerzeniu.
Arkadiusz Wójcik podkreślił, że w pozostałych sklepach firmowych Samsunga będę wdrażane rozwiązania zwiększające dostępność dla osób z niepełnosprawnością.
– Jestem stałą klientką firmy Samsung i bardzo się cieszę, że takie zmiany są wdrażane – mówiła poruszająca się na wózku vlogerka Bogumiła Siedlecka-Goślicka, znana w serwisie YouTube jako Anioł Na Resorach. – Nie chodzi tylko o samą dostępność tego sklepu. Jest to przede wszystkim przykład dla innych firm i mam nadzieję, że potrzeby osób z niepełnosprawnością będą bardziej zauważane.