
W najbliższym odcinku programu „Misja Integracja” poruszymy temat współpracy organizacji pozarządowych z biznesem oraz ekonomii społecznej, która łączy w sobie cele społeczne i ekonomiczne, będąc szansą na integrację, spójność i wzrost zatrudnienia. Premiera 21 listopada br. o godz. 8:35 w TVP Regionalna.
Pod szyldem ekonomii społecznej kryją się różne organizacje i instytucje, prowadzące działalność gospodarczą, które wypracowany zysk przeznaczają na maksymalizację korzyści społecznych, stawiając zawsze na pierwszym miejscu dobro jednostki bądź społeczności. Ważną funkcją ekonomii społecznej jest to, że działa nie dla zysku, tylko dla ludzi. Przedsiębiorstwa społeczne, które tworzą sektor ekonomii społecznej, funkcjonują na rynku jak każde inne, dlatego bardzo istotna jest ich współpraca z biznesem.
Czy trudne jest znalezienie części wspólnych i nawiązanie dialogu między biznesem a organizacjami z trzeciego sektora? Jak połączyć obie te grupy, które mają różne cele działań – zarabianie pieniędzy i maksymalizacja zysku dla biznesu versus misja, pasja i działanie na rzecz dobra społecznego, w przypadku organizacji pozarządowych? Na te pytania postara się odpowiedzieć w sobotnim odcinku Ewa Konczal, reprezentująca Europejskie Stowarzyszenie Venture Philanthropy, zajmujące się bezpośrednim wsparciem organizacji społecznych, mających największy potencjał zwiększenia skali swoich działań i osiągnięcia znaczącej zmiany społecznej.
– W biznesie tak samo jak w organizacjach pozarządowych są ludzie z pasją. Wiele osób prowadzi firmy i przedsiębiorstwa czy angażuje się w rozwój cudzych firm czy cudzych przedsiębiorstw, dlatego że jest to właśnie ich pasja, bo widzą, że mogą kreować miejsca pracy, mogą tworzyć jakąś nową rzeczywistość, poprawiać jakość życia innych ludzi i mogą też jako firmy oddziaływać na swoje otoczenie. Widzę, że to działa i wydaje się, że te światy można łączyć, przenosić doświadczenia bardzo skutecznie – powiedziała Ewa Konczal.
Piotr Pawłowski porozmawia z Ewą Konczal również o tym, co zrobić, aby organizacje lepiej i skuteczniej realizowały swoją misję oraz dlaczego warto, aby ich współpraca z biznesem miała charakter długofalowy.
Na przykładzie Integracji, zaprezentujemy widzom, jak korzystając z ponad 20-letniego doświadczenia i wiedzy w zakresie niepełnosprawności, można zbudować wzorowe przedsiębiorstwo społeczne. Dział Usług Eksperckich Fundacji Integracja realizuje misję organizacji, jednocześnie uczestnicząc w sektorze ekonomii społecznej. Prowadzi kompleksowe działania na rzecz osób z niepełnosprawnością w zakresie zwiększania dostępności architektonicznej budynków i miejsc użyteczności publicznej, zwiększania dostępności stron internetowych i aplikacji mobilnych oraz uwrażliwiania na niepełnosprawność – poprzez warsztaty i szkolenia – pracowników firm i instytucji.
– Dział usług eksperckich Integracji świadczy usługi na rzecz likwidowania barier społecznych, architektonicznych i cyfrowych. Chcemy zmieniać świat na lepszy, dostępny dla wszystkich – powiedziała Bogumiła Lewandowska z Działu Usług Eksperckich Fundacji Integracja.
– Jesteśmy zespołem ekspertów, który sprawdza dostępność budynków w Polsce i robimy to dla osób z niepełnosprawnościami, tak, aby mieli równy dostęp do każdego obiektu – dodał Rafał Chmura.
—–
Zapraszamy do oglądania programu „Misja Integracja” w każdą sobotę o godzinie 8:35 na antenie TVP Regionalna. Powtórka w piątek o godz. 7:00 oraz 15:40.
Po emisji każdy odcinek będzie dostępny na portalu Niepelnosprawni.pl oraz na stronie INTEGRACJI w zakładce Odcinki programu „Misja Integracja”.
Zachęcamy do korespondencji, proponowania tematów i bohaterów programu, piętnowania absurdów i dzielenia się z nami ciekawostkami. Napisz do nas: program@old.integracja.org.
—–
TVP Regionalna dostępna jest w sieciach kablowych oraz na platformach satelitarnych na następujących pozycjach:
NC+ – 220, Cyfrowy Polsat – 196, UPC – 320, UPC (dawne ASTER) – 102, VECTRA – 103, Multimedia Polska – 25, TOYA – 13, PETRUS – 114, INEA – 8, Sat Film – 43, PROMAX – 7