Spółki z Grupy PKP od wielu lat wprowadzają udogodnienia dla pasażerów z niepełnosprawnością. Przystosowują dworce, perony, modernizują tabor i szkolą pracowników. O szczegółach tych działań dowiecie się w najbliższym odcinku programu „Misja Integracja”. Premiera 20 lutego br. o godz. 8:40 w TVP3.
Mimo głosów krytyki w kierunku Grupy PKP, nagłaśniających w ostatnim czasie pojedyncze incydenty związane z przewozem i obsługą pasażerów z niepełnosprawnością, spółka konsekwentnie stara się wprowadzać rozwiązania, które mają najefektywniej służyć wszystkim pasażerom, ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb osób z niepełnosprawnością.
Likwidacja barier architektonicznych na dworcach i peronach, modernizacja wagonów i zakup nowoczesnych składów zespolonych, czytelna informacja pasażerska oraz szkolenia personelu – to tylko część działań, które ułatwiają podróż koleją osobom z niepełnosprawnością. Jedną z najważniejszych zmian, poprawiających komfort podróżowania są pociągi Pendolino, które z końcem 2014 roku pojawiły się na polskich torach.
O tym, jak wygląda kwestia dostosowania taboru PKP do potrzeb pasażerów z niepełnosprawnością, na czym ta dostępność polega i czy w ogóle wiele osób z niepełnosprawnością podróżuje koleją, Piotr Pawłowski porozmawia z Piotrem Czarnotą, głównym specjalistą ds. organizacji przewozu osób niepełnosprawnych w PKP Intercity.
– 650 tys. osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności w roku 2015 przejechało pociągami naszej spółki, a ponad 8 tys. osób zgłosiło do nas chęć uzyskania pomocy w podróżowaniu pociągiem. Były to głównie osoby z niepełnosprawnością narządu ruchu, ale również osoby z niepełnosprawnością sensoryczną. To przede wszystkim osoby niewidome zgłaszały się do nas – powiedział Piotr Czarnota.
W programie widzowie dowiedzą się również, dlaczego osoby z niepełnosprawnością powinny zgłosić zamiar podróżowania 48 godzin przed wyjazdem oraz co zrobić, aby żadna niespodziewana sytuacja nie zepsuła im podróży.
Natomiast w felietonie pokażemy, na jakie udogodnienia w pociągach Pendolino mogą liczyć pasażerowie z niepełnosprawnością.
– Pendolino oferuje szereg udogodnień dla osób niepełnosprawnych. Jest pierwszym pociągiem, który został przygotowany w pełni z myślą o potrzebach osób poruszających się na wózkach czy osobach na przykład niewidomych. Rozwiązaniem, które ułatwia korzystanie z tego pociągu jest dedykowany trzeci wagon. Do trzeciego wagonu możemy się dostać za pośrednictwem specjalnej platformy – powiedziała Beata Czemerajda, rzecznik prasowy PKP Intercity.
Zapraszamy do oglądania programu „Misja Integracja” w każdą sobotę o godzinie 8:40 na antenie TVP3. Powtórka w poniedziałek około godz. 15:40.
Po emisji każdy odcinek będzie dostępny na portalu www.niepelnosprawni.pl oraz na stronie INTEGRACJI w zakładce Odcinki programu „Misja Integracja”.
Zachęcamy do korespondencji, proponowania tematów i bohaterów programu, piętnowania absurdów i dzielenia się z nami ciekawostkami. Napisz do nas: program@old.integracja.org.
TVP3 dostępna jest w sieciach kablowych oraz na platformach satelitarnych na następujących pozycjach:
NC+ – 220, Cyfrowy Polsat – 196, UPC – 320, UPC (dawne ASTER) – 102, VECTRA – 103, Multimedia Polska – 25, TOYA – 13, PETRUS – 114, INEA – 8, Sat Film – 43, PROMAX – 7