Przejdź do treści Otwórz / Zamknij Menu
Od 29 lat działamy na rzecz poprawy warunków życia osób z niepełnosprawnością w Polsce
Spotkanie w Ministerstwie Zdrowia, od lewej: sekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia Jarosław Pinkas, minister zdrowia Konstanty Radziwiłł, prezes Integracji Piotr Pawłowski i przedstawicielka PSOUU

– Pani premier jeszcze dzisiaj podpisze zarządzenie w sprawie powołania zespołu ds. opracowania rozwiązań w zakresie poprawy sytuacji osób z niepełnosprawnością i ich rodzin. Zespół będzie międzyresortowy i będzie obejmował Ministerstwa Zdrowia, Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Sprawiedliwości oraz Infrastruktury – powiedział minister zdrowia Konstanty Radziwiłł podczas spotkania, zorganizowanego 5 maja 2016 r. w Ministerstwie Zdrowia z okazji Międzynarodowego Dnia Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną, na którym był obecny również prezes Integracji, Piotr Pawłowski.

– Zespół będzie zapraszał do współpracy ekspertów, w szczególności przedstawicieli organizacji pozarządowych, zajmujących się problematyką związaną z sytuacją osób z niepełnosprawnością i członków ich rodzin – mówił minister Radziwiłł. – Zamysł jest taki, żeby skoncentrować się na trzech obszarach: edukacji, zdrowiu i szeroko rozumianej sytuacji społeczno-zawodowej, ale także i kwestiach prawnych, np. ubezwłasnowolnieniu.

Minister Radziwiłł podkreślił, że plan zakłada zapewnienie właściwego wsparcia osobom z niepełnosprawnością od momentu poczęcia przez wszystkie kolejne etapy życia i powinien obejmować praktycznie wszystkie sfery życia. Dodał też, że kluczową rolę w procesie zmian odgrywać będą organizacje pozarządowe, których przedstawicieli zaprosił na spotkanie w sprawie powołania zespołu.

Możliwości, nie ograniczenia

– Bardzo mi się podoba pomysł stworzenia w Kancelarii Premiera takiego zespołu – powiedział Piotr Pawłowski, prezes Integracji. – Powinniśmy zastanowić się nad tym, kto w grupie osób z niepełnosprawnością najbardziej potrzebuje wsparcia i pomocy.

Jego zdaniem w takim myśleniu jest miejsce na mądrą i dopasowaną opiekę medyczną, wsparcie dla rodziny w momencie narodzin dziecka z niepełnosprawnością, a przede wszystkim patrzenie z perspektywy możliwości, a nie ograniczeń. Tak, by było jak najbardziej sprawne, mimo swojej niepełnosprawności.

– Warto też zastanowić się, jak stworzyć takie warunki, by osoby z niepełnosprawnością, które mogą pracować, mogły do tej pracy pójść – dodał Piotr Pawłowski.

Cały tekst przeczytasz na portalu Niepelnosprawni.pl.

Przejdź na górę strony