
Pęcherz neurogenny to choroba, która dotyczy kilkudziesięciu tysięcy Polek i Polaków. Ta grupa pacjentów wymaga systemowego i profesjonalnego wsparcia. Tymczasem niewiele się o tym mówi, a jeszcze mniej robi. Jak twierdzą eksperci, w Europie już tylko polscy pacjenci używają cewników starego typu, które powodują zakażenia układu moczowego i urazy cewki moczowej. W najnowszym odcinku programu „Misja Integracja” opowiemy m.in. o tym, w jaki sposób pacjent z neurogenną dysfunkcją pęcherza powinien być prowadzony przez lekarzy oraz jakie są zalety samocewnikowania przy pomocy cewników nowej generacji. Premiera 18 czerwca br. o godz. 8:50 w TVP3.
O tym, w jaki sposób powinien być prowadzony pacjent z neurogenną dysfunkcją pęcherza, jakie badania powinien mieć wykonane oraz jakie mogą być skutki i koszty leczenia wynikające z nieprawidłowego odprowadzenia moczu, Piotr Pawłowski porozmawia z prof. Piotrem Radziszewskim, kierownikiem Kliniki Urologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
W programie poruszone zostaną także inne niezwykle istotne kwestie tj. niewystarczająca refundacja przez NFZ cewników hydrofilowych, które są bezpieczniejsze i bardziej komfortowe do stosowania przez osoby cierpiące na zaburzenia funkcji oddawania moczu oraz kwestia braku w Polsce specjalistycznych miejsc, w których pacjenci z neurogenną dysfunkcją pęcherza mogą być właściwie diagnozowani i leczeni.
– Organizacja medycyny zabezpieczenia zdrowotnego w Polsce kompletnie się rozsypała. Pomysł śp. Pana Profesora Religi, do którego w tej chwili Ministerstwo Zdrowia wiem, że chce powrócić, czyli do stworzenia systemu zabezpieczenia zdrowotnego, sieci referencyjnej szpitali, to jest to. Jeżeli mielibyśmy na siedemnaście województw, które mamy, siedemnaście poradni pęcherza neurogennego i dwa, trzy szpitale wieloprofilowe zajmujące się takimi pacjentami, to tych pacjentów wymagających tej bardzo wysublimowanej opieki jest tak naprawdę kilkadziesiąt tysięcy osób w Polsce. I dla nich naprawdę stosunkowo prosto można stworzyć taki system w Polsce – powiedział prof. Piotr Radziszewski.
W programie pokażemy historię Justyny, u której zdiagnozowano pęcherz neurogenny. Justyna w wyniku zapalenia rdzenia kręgowego od trzydziestu lat porusza się na wózku inwalidzkim. Mimo to jest aktywna, realizuje się na wielu polach – jest instruktorką i wzorcem osobowym w Fundacji Aktywnej Rehabilitacji, a prywatnie mamą 9-letniej Oli. W Fundacji odpowiada m.in. za projekt dziecięcy i indywidualne wsparcie całych rodzin dzieci z niepełnosprawnością. Dzieci podczas takich zajęć uczą się m.in. samocewnikowania we własnym pokoju i warunkach, jakie mają na co dzień.
W sobotnim odcinku pokażemy również relację z konferencji „Dzień Pęcherza Neurogennego” oraz powiemy o najnowszej kampanii społecznej Integracji pn. „Uwolnij swoją moc(z)”, w ramach której na portalu Niepelnosprawni.pl powstała specjalna zakładka, zawierająca kompendium wiedzy na temat cewnikowania. Znaleźć tam można m.in. informacje o: profilaktyce, refundacji sprzętu urologicznego i kosztach leczenia, a także porady ekspertów i historie pacjentów.
Zapraszamy do oglądania programu „Misja Integracja” w każdą sobotę o godzinie 8:50 na antenie TVP3. Powtórka w poniedziałek około godz. 15:40.
Po emisji każdy odcinek będzie dostępny na portalu www.niepelnosprawni.pl oraz na stronie INTEGRACJI w zakładce Odcinki programu „Misja Integracja”.
Zachęcamy do korespondencji, proponowania tematów i bohaterów programu, piętnowania absurdów i dzielenia się z nami ciekawostkami. Napisz do nas: program@old.integracja.org.
TVP3 dostępna jest w sieciach kablowych oraz na platformach satelitarnych na następujących pozycjach:
NC+ – 217, Cyfrowy Polsat – 196, UPC – 320, UPC (dawne ASTER) – 102, VECTRA – 103, Multimedia Polska – 25, TOYA – 13, PETRUS – 114, INEA – 8, Sat Film – 43, PROMAX – 7