Przejdź do treści Otwórz / Zamknij Menu
Od 29 lat działamy na rzecz poprawy warunków życia osób z niepełnosprawnością w Polsce
lekarze podczas operacji wszczepienia stymulatorów

Śpiączka to wciąż jedna z największych tajemnic medycyny. Stan zawieszenia między życiem a śmiercią u niektórych pacjentów trwa nawet kilkanaście lat. Fundacja „Akogo?” od 3 lat prowadzi Klinikę „Budzik”, która wybudza dzieci z tego nietypowego snu. Teraz planuje otwarcie takiej placówki dla dorosłych. O szansach na powrót do zdrowia, nowych metodach leczenia i opiece nad osobami w śpiączce oraz ich rodzinami w programie Misja Integracja” opowie prezes Fundacji, aktorka i pieśniarka – Ewa Błaszczyk. Premiera 13 sierpnia br. o godz. 8.50 na TVP3.

W maju br. we wszystkich mediach w kraju pojawiła się informacja o zabiegach, które mogą odmienić los osób w śpiączce – wszczepieniach do rdzenia kręgowego stymulatorów mózgu. Do Polski przyleciał wówczas jeden z największych specjalistów w tej dziedzinie, japoński profesor Isao Morita. Operacji wszczepienia stymulatorów poddano wtedy 4 osoby, a pod koniec lipca – kolejne 3. Jeden z pacjentów wybudził się ze śpiączki, a u wszystkich widać pozytywne zmiany.

– Japończycy zrobili już trzysta takich operacji, mieli 60-70 proc. sukcesów, te osoby wracały – mówi Ewa Błaszczyk. – Teraz zespół profesora Maksymowicza robi kolejne operacje, bez Japończyków, razem będzie ich 15. Ale w ślad za tym będziemy starać się o przyłączenie takiej procedury do programu wybudzania ze śpiączki – dodaje aktorka.

Ewa Błaszczyk

 

Prezes Fundacji „Akogo?” zapowiada też otwarcie Kliniki „Budzik” dla dorosłych. W Olsztynie trwa właśnie remont budynku.

– Myślę, że od 1 stycznia 2017 roku klinika będzie funkcjonować. Jest bardzo dobra atmosfera wokół tego projektu – zaznacza aktorka.

W rozmowie z Piotrem Pawłowskim artystka opowiada też o swoich planach zawodowych. W tym roku wyszły książka i płyta Ewy Błaszczyk, a we wrześniu zobaczymy ją na ekranach kin.

– Czekam na premierę filmu pt. „Za niebieskimi drzwiami”, gdzie z resztą występuje wątek śpiączki. To ekranizacja książki Marcina Szczygielskiego, która od stycznia jest dodatkową lekturą w szkole podstawowej – podsumowuje aktorka.

rehabilitant ćwiczy z podopieczną

W programie sprawdzamy, co dzieje się z pacjentem, kiedy – już wybudzony – opuszcza Klinikę „Budzik”. W materiale, którego zapowiedź można zobaczyć na portalu niepełnosprawni.pl, mama wybudzonej  Magdy Jaworskiej opowiada o czekającej je długiej drodze do odzyskania sprawności. 

Przypominamy też co zrobić, kiedy ktoś w naszym towarzystwie zakrztusi się lub zachłyśnie. Utrata przytomności i niedotlenienie mózgu na skutek tak banalnego zdarzenia może prowadzić do śpiączki, co pokazuje przykład córki Ewy Błaszczyk, Oli Janczarskiej.


Zapraszamy do oglądania programu „Misja Integracja” w każdą sobotę o godzinie 8:50 na antenie TVP3 Regionalna. Powtórka w poniedziałek ok. godz. 15:40.

Po emisji każdy odcinek będzie dostępny na portalu Niepelnosprawni.pl oraz na stronie INTEGRACJI w zakładce Odcinki programu „Misja Integracja”.

Zachęcamy do korespondencji, proponowania tematów i bohaterów programu, piętnowania absurdów i dzielenia się z nami ciekawostkami. Napisz do nas: program@old.integracja.org.


TVP3 dostępna jest w sieciach kablowych oraz na platformach satelitarnych na następujących pozycjach:

NC+ – 217, Cyfrowy Polsat – 198, UPC – 320, UPC (dawne ASTER) – 102, VECTRA – 103, Multimedia Polska – 33, TOYA – 13, PETRUS – 114, INEA – 8, Sat Film – 43, PROMAX – 7

Przejdź na górę strony