
Trudno zaprzeczyć, że pieniądze są w życiu bardzo ważne. Wiedza na ich temat również, także dla osób z niepełnosprawnością. Cieszy więc fakt, że promujące tę wiedzę Centrum Pieniądza im. Sławomira S. Skrzypka otrzymało – jako pierwszy obiekt muzealno-edukacyjny w Polsce – Certyfikat „Obiekt bez barier”.
Miejsce wiedzy i miejsce wspólnoty
Centrum Pieniądza to nowoczesny obiekt muzealny, stworzony przez Narodowy Bank Polski w swojej siedzibie w Warszawie, by w sposób przyjemny i przystępny przekazywać wiedzę na temat pieniędzy. Można tu obejrzeć średniowieczne monety, zobaczyć, jak wyglądał w środku XIX-wieczny bank, a także zaprojektować własną monetę i dowiedzieć się, jak powstają banknoty i monety, które mamy w portfelach.
– Sławomirowi Skrzypkowi, prezesowi NBP w latach 2007-2010, pomysłodawcy tego miejsca, przyświecały dwa wielkie cele – mówił Artur Adamski, zastępca dyrektora Departamentu Edukacji i wydawnictw Narodowego Banku Polskiego. – Po pierwsze: stworzenie miejsca, które będzie opowiadało o historii pieniądza, finansów, gospodarki. Drugim celem było, aby Centrum Pieniądza było miejscem dla wszystkich. Bo jeżeli mówimy o wspólnocie – narodowej, europejskiej czy ogólnoludzkiej – to musi być ona otwarta na wszystkich. Bo co to za wspólnota, która ograniczałaby dostęp jakiejś grupie?
Nie tylko architektura
Dlatego władze Narodowego Banku Polskiego zdecydowały się zadbać o dostępność architektoniczną Centrum Pieniądza i dokonały tego z pomocą Integracji.
– Nie był to na pewno łatwy obiekt, mamy tu do czynienia z przestrzenią zabytkową – tłumaczył Kamil Kowalski, współpracujący z Integracją projektant dostępności. – Musimy pamiętać, że jesteśmy w bardzo istotnym dla funkcjonowania kraju budynku, w którym musi być zachowany bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa. Dlatego nie ma mowy o swobodnym przechodzeniu miedzy strefami.
Zdaniem Kamila Kowalskiego, największe wyzwanie polegało na tym, że wszystko trzeba było zorganizować na jednej przestrzeni i nie mogło być mowy np. o stworzeniu alternatywnych dróg zwiedzania.
– Wewnątrz muzeum wszyscy są w stanie swobodnie się poruszać – te przestrzenie są szerokie i do każdej sali da się dotrzeć. Między piętrami można zaś bezproblemowo poruszać się windą – zaznaczał projektant.
Kamil Kowalski pochwalił też obsługę muzeum, która w kontaktach z osobami z niepełnosprawnością wykazuje się nie tylko wiedzą i wrażliwością, ale i własną inicjatywą.
– Kiedy podczas audytu dostępności jednej z naszych testerek pękło koło od wózka, obsługa od razu udzieliła jej właściwej pomocy i udostępniła drugi wózek – wspominał projektant.
Warsztaty dla niewidomych dzieci
Dostępność to oczywiście nie tylko architektura pod kątem osób poruszających się na wózkach. Pracownicy muzeum zostali przygotowani do radzenia sobie z obsługą osób z różnymi niepełnosprawnościami.
Z myślą o dzieciach z niepełnosprawnością wzroku odbędą się pod koniec tego roku specjalne warsztaty. Dla ich uczestników przygotowano m.in. specjalne makiety tyflograficzne i materiały w alfabecie Braille’a, dzięki którym osoby z niepełnosprawnością wzroku dowiedzą się np. jak wyglądały monety używane w czasach pierwszych Piastów.
Materiały te zostały przygotowane we współpracy z podopiecznymi Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych im. Synów Pułku w Owińskach.
Jak trafić do Centrum Pieniądza?
Centrum Pieniądza im. Sławomira S. Skrzypka
ul. Świętokrzyska 11, 00-049 Warszawa
tel.: 22 185 25 25
Godziny otwarcia: 10:00-20:00