Podjazdy, bezprogowe przejścia między pokojami, windy. Jednolite oznaczenia schodów, napisy alfabetem Braille’a, wypukłe oznaczenia ścieżek poruszania się. Myślenie o dostępności architektonicznej, które w niektórych krajach jest standardem, w Polsce cały czas pozostaje przywilejem nielicznych. W najbliższym wydaniu programu „Misja Integracja” pokazujemy tych, którzy uczą siebie i innych projektować budynki przyjazne wszystkim użytkownikom oraz takie realizacje, które mogą być wzorem dla architektów i deweloperów. Premiera odcinka programu „Misja Integracja” w sobotę 8 października o godz. 8.40 w TVP3.
– Mieliśmy bardzo ciekawą prezentację Miasta Gdyni – mówił prof. Piotr Lorens, jeden z organizatorów konferencji. – Gdyński Plac Grunwaldzki został niedawno przebudowany tak, żeby pokonując go – nie trzeba było korzystać ze schodów, a na pobliską Kamienną Górę prowadzi wyciąg pasażerski.
Marek Wysocki, ekspert ds. dostępności Miasta Gdyni zaznaczył, że wśród projektantów jest jeszcze mała wiedza na temat projektowania uniwersalnego. Wtórowała mu autorka pierwszego podręcznika z tej dziedziny, prof. Ewa Kuryłowicz.
– Wydaje mi się, że w Polsce cały czas nie ma takiego poczucia wspólnoty potrzeb – wnioskowała prof. Kuryłowicz. – Jeżdżąc po Polsce widzę realizacje, które są nowe, a są kiepskie.
Nowe, a przede wszystkim dobre rozwiązania można było natomiast zobaczyć na gali podsumowującej pierwszą edycję konkursu „Lider dostępności”. Konkurs zorganizowany wspólnie przez Fundację Integracja i Towarzystwo Urbanistów Polskich objął patronatem prezydent Andrzej Duda. W ośmiu kategoriach: Architekt/Urbanista, Obiekt mieszkalny/biurowy, Obiekt użyteczności publicznej, Obiekt zabytkowy, Sieć placówek, Przestrzeń publiczna, Samorząd i Grand Prix uhonorowano tych, którzy stanowią wzór w dziedzinie dostępności, nie tylko architektonicznej.
– Docenialiśmy nowatorstwo, konsekwencję i zwiększenie dostępności obiektów. Trzeba pamiętać o tym, że spełnienie wszystkich przepisów wcale nie oznacza jeszcze sukcesu – mówiła członkini kapituły konkursu, dr Krystyna Solarek.
Filmowe portrety laureatów konkursu można obejrzeć na portalu Niepełnosprawni.pl.
Zapraszamy do oglądania programu „Misja Integracja” w każdą sobotę o godzinie 8:40 na antenie TVP3. Powtórka w poniedziałek ok. godz. 15:40.
Po emisji każdy odcinek będzie dostępny na portalu Niepelnosprawni.pl oraz na stronie INTEGRACJI w zakładce Odcinki programu „Misja Integracja”.
Zachęcamy do korespondencji, proponowania tematów i bohaterów programu, piętnowania absurdów i dzielenia się z nami ciekawostkami. Napisz do nas: program@old.integracja.org
TVP3 dostępna jest w sieciach kablowych oraz na platformach satelitarnych na następujących pozycjach: NC+ – 217, Cyfrowy Polsat – 198, UPC – 320, UPC (dawne ASTER) – 102, VECTRA – 103, Multimedia Polska – 33, TOYA – 13, PETRUS – 114, INEA – 8, Sat Film – 43, PROMAX – 7