
Asystent osobisty: wolność dla nielicznych; Nie słyszę… nie szkodzi; Powstrzymać genetycznego mordercę dzieci. Walka o lek; Komunikacja miejska nadal niedostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami; Nie czekaj, zgłoś kandydata do Konkursu „CZŁOWIEK BEZ BARIER 2016”. To tylko kilka tematów z wydarzeń, które odbyły się w trzecim tygodniu października. Zapraszamy na podsumowanie tygodnia na portalu Niepelnosprawni.pl!
Szczególnie polecamy
Asystent osobisty: wolność dla nielicznych
Asystent osobisty wspiera w edukacji, pracy, życiu społecznym. Ma nie tyle wyręczać osobę z niepełnosprawnością, co wzmacniać jej samodzielność. Idea jest genialna, jednak przez brak stabilnego finansowania z takich usług korzystają nieliczni.
Nie słyszę… nie szkodzi
W kolejnej odsłonie informacji o nowinkach technologicznych i nowych inicjatywach przyjrzymy się tym przeznaczonym dla osób z niepełnosprawnością narządu słuchu.
Świat tętniący pod palcami
Jak znaleźć wspólny język z kimś, kto nie widzi i nie słyszy? Nie zna kolorów ani słów, żyje w całkowitej ciemności i ciszy. Wydawałoby się, że między takim człowiekiem a światem zewnętrznym istnieje nieprzekraczalna granica. Film „Historia Marii” (fr. „Marie Heurtin”) opowiada o przejściu przez tę granicę. W kinach od 21 października.
Najważniejsze wydarzenia
Powstrzymać genetycznego mordercę dzieci. Walka o lek
– Borykam się z SMA od 38 lat. Niestety, choroba jest postępująca i z dnia na dzień zabiera mi coraz więcej. Problemem jest już nawet podniesienie kubka z herbatą. Nie wspomnę już o tym, że od 20 lat moi rodzice nie przespali jednej całej nocy, gdyż muszą mi pomagać w zmianie pozycji – mówi Elżbieta Jelonek. Dziś, po wielu latach żmudnych badań, pojawiła się dla niej nadzieja – lek o nazwie Nusinersen. Rozpoczęła się walka o to, by trafił do chorych.
Komunikacja miejska nadal niedostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami
Najpowszechniejszy problem to zbyt mała liczba kursów pojazdów niskopodłogowych – wynika z raportu NIK. Kontrolerzy oceniają, że większość barier to efekt nierzetelnej analizy potrzeb osób z niepełnosprawnością.
Niewidomi pacjenci wypadają z systemu
– To dziesięciolecia czynienia naszego kraju prawdziwą Rzecząpospolitą – czyli taką, która w miarę, jak jest to możliwe, jest równa dla wszystkich i w której życie w miarę możliwości jest jednakowo dostępne – tymi słowami prezydent Andrzej Duda podsumował 65 lat Polskiego Związku Niewidomych podczas uroczystego jubileuszu 20 października 2016 r. w Pałacu Prezydenckim. Dzień wcześniej w Sejmie rozgorzała dyskusja o stanie systemu rehabilitacji wzroku.
Praca
MRPiPS analizuje nierówności świadczeń i emerytur dla opiekunów osób z niepełnosprawnością
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej analizuje, jak rozwiązać kwestię różnic w wysokości świadczeń pielęgnacyjnych i wcześniejszych emerytur opiekunów osób z niepełnosprawnością – poinformował w Sejmie zastępca dyrektora Departamentu Ubezpieczeń Społecznych MRPiPS Marek Bucior.
Nasze działania
O stwardnieniu rozsianym w programie „Misja Integracja”
SM, czyli Sclerosis Multiplex, to choroba o tysiącu twarzy – każdy chory przechodzi ją inaczej. U jednych osób zaczyna się od drżenia kończyn, u drugich od nagłego pogorszenie wzroku. Co robić, kiedy zauważymy u siebie podejrzane objawy? Jak oswoić stwardnienie rozsiane? O tym w programie „Misja Integracja” rozmawiają Piotr Pawłowski i Tomasz Połeć z Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego. Premiera odcinka programu „Misja Integracja” w sobotę 22 października o godz. 8.40 na TVP3.
Nie czekaj, zgłoś kandydata do Konkursu „CZŁOWIEK BEZ BARIER 2016”
Jeszcze tylko do poniedziałku, 24 października br., można zgłaszać kandydatów do XIV edycji prestiżowego konkursu „CZŁOWIEK BEZ BARIER 2016”, który jest niepowtarzalną okazją do odkrycia nieprzeciętnych osób i opowiedzenia o nich światu.
Pokłosie naszego raportu „Pośle! Senatorze! Wpuścisz do biura?”. Mamy deklarację szefa Kancelarii Senatu
Często słychać rady, by jako obywatele spotykać się z posłami, senatorami i osobiście przekonywać do podjęcia pewnych istotnych dla nas działań. Jak to jednak robić, gdy w ich biurach mnożą się bariery architektoniczne? Na wiosnę apelowaliśmy o ich likwidację, właśnie otrzymaliśmy odpowiedź od szefa Kancelarii Senatu.
Kultura
Świat tętniący pod palcami
Jak znaleźć wspólny język z kimś, kto nie widzi i nie słyszy? Wydawałoby się, że między takim człowiekiem a światem zewnętrznym jest nieprzekraczalna granica. Film „Historia Marii” opowiada o przejściu przez tę granicę. W kinach od 21 października.
Sport
„Heroes Return”, czyli Brytyjczycy dziękują paraolimpijczykom
Około dziesięciu tysięcy osób zebrało się na Trafalgar Square w Londynie, by świętować wraz z olimpijczykami i paraolimpijczykami Wielkiej Brytanii sukces na igrzyskach w Rio de Janeiro. Sportowcy tego kraju zdobyli łącznie 214 medali, w tym 91 złotych.
Relacje
Choroby psychiczne oczami artysty
Shawn Coss to artysta, który w ramach wyzwania Inktober, polegającego na tworzeniu atramentem rysunków, codziennie po jednym przez 31 dni października, zdecydował się na przedstawienie swojej koncepcji chorób psychicznych. Rysownik ma swój własny, niepowtarzalny styl, jednak jego prace w jakimś aspekcie mogą przypominać dzieła Zdzisława Beksińskiego. Oceńcie zresztą sami.
Filmiki tygodnia
Mieszkanie treningowe dla dorosłych osób z zespołem Downa
Jak wygląda mieszkanie treningowe? Czego uczą się w nim osoby z zespołem Downa? Zobacz materiał przygotowany przez Wydawnictwo Szkolne PWN.
Zobacz zwiastun niezwykłej, opartej na faktach historii głuchoniemej dziewczynki
Film „Historia Marii” w reż. Jean-Pierre Amerisa opowiada życie tytułowej bohaterki Marii, głuchoniewidomej dziewczyny, która, dzięki wytrwałości siostry zakonnej Margueritte, przekracza granicę ze świata ciszy i ciemności – zaczyna komunikować się językiem migowym ze światem zewnętrznym. Obejrzyjcie zwiastun filmu, który wchodzi na ekrany kin 21 października.