Przejdź do treści Otwórz / Zamknij Menu
Od 29 lat działamy na rzecz poprawy warunków życia osób z niepełnosprawnością w Polsce

Wielka Gala Integracji to największe tego typu wydarzenie w Polsce, organizowane z okazji Światowego Dnia Osób Niepełnosprawnych. Wzięło w niej udział około 2,5 tysiąca osób.

Tegoroczna Wielka Gala Integracji odbyła się pod honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

Podczas Gali zostały wręczone Medale Przyjaciel Integracji, które otrzymali:

  • WALK – za wieloletnią, owocną współpracę z Integracją przy realizacji kampanii społecznych. Nasze wspólne działania byłyby niemożliwe bez ogromnego zaangażowania i wrażliwości zespołu Walk, za które jesteśmy niezmiernie wdzięczni.
  • Urząd Transportu Kolejowego – za świadome i skuteczne działania związane z zatrudnianiem pracowników z niepełnosprawnością, jak również za troskę i dbałość o dostępność architektoniczną budynku urzędu oraz serwisu internetowego.
    Ponadto, wpisując się w założenia Konwencji ONZ, Urząd powołał specjalny zespół do spraw pasażerów z niepełnosprawnością i efektywnie wpływa na przewoźników, tworząc standardy, dobre praktyki i skuteczne rozwiązania.
  • TVP Sport – za bezprecedensowy wkład w promocję sportów paraolimpijskich i rekordową skalę relacji z Igrzysk Paraolimpijskich w Rio de Janeiro. Dzięki temu spełniły się marzenia paraolimpijczyków i środowiska osób z niepełnosprawnością aby ich występy zostały zaprezentowane szerokiemu gronu widzów.

Medal Przyjaciel Integracji przyznawany jest od 1997 r. i wręczany podczas Wielkiej Gali Integracji. Powstał w celu promowania cennych inicjatyw i działań na rzecz środowiska osób z niepełnosprawnością w Polsce, pozwalających wyrównywać życiowe szanse. Medal otrzymują osoby, instytucje i firmy, które wyróżniają się otwartością i wrażliwością oraz działają nie z formalnego obowiązku, ale chęci budowania społecznej integracji. Słowem – więcej robią, niż muszą.

Pośród dotychczasowych medalistów znaleźli się m.in.: Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, Metro Warszawskie, ZUS, Urząd m. st. Warszawy, Peugeot, Statoil, Orange, Związek Banków Polskich, Poczta Polska i Totalizator Sportowy.

Podczas Gali został rozstrzygnięty konkurs: „Warszawa bez barier”. Konkurs zorganizowało Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji. Projekt współfinansowało m.st. Warszawa. Nagrody wręczono w następujących kategoriach:

  • Warszawska Inwestycja bez barier
    – w kategorii: samorząd terytorialny (Dzielnica) – statuetkę otrzymał Urząd Dzielnicy Ursynów
    – za dostosowanie budynku dla wszystkich klientów Dzielnicy Ursynów, a w szczególności za uwzględnienie potrzeb osób z niepełnosprawnością
    – w kategorii: obiekt zabytkowy zwyciężyło Muzeum Łazienki Królewskie – Stara Oranżeria z Teatrem Królewskim i Formiernią – za trud i nieoceniony wkład w dostosowanie obiektu zabytkowego do potrzeb osób z niepełnosprawnością
    – w kategorii: obiekt mieszkalny/biurowy/handlowy –statuetkę otrzymała Skanska Property Poland Spółka z o.o. – za budynek Atrium 2 – za profesjonalne podejście, wzorową dostępność i otwartość na potrzeby osób z niepełnosprawnością
    – w kategorii: obiekt użyteczności publicznej – statuetkę otrzymał Warbud S.A. – za budynek Wydział Lingwistyki Stosowanej oraz Wydział Neofilologii Uniwersytetu Warszawskiego – za  wzorowe podejście na potrzeby osób z niepełnosprawnością i promowanie idei projektowania uniwersalnego
  • Serwis www bez barier
    – nagrodę otrzymał Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Sopocie – za najbardziej dostępny serwis www dla wszystkich beneficjentów MOPS w Sopocie
    – oraz Fundacja TUS – niepelnosprawnik.pl – za najlepszy serwis dostosowany dla wszystkich użytkowników, a w szczególności dla osób z niepełnosprawnością.
  • Aplikacja bez barier – najlepszą dostępną aplikację mobilną dostosowaną do potrzeb osób z niepełnosprawnością stworzyła firma Transition Technologies oraz Gniazdo Piratów. Jest to aplikacja mobilna przeznaczona dla wszystkich marynarzy, w szczególności dedykowana osobom niewidomym i słabowidzącym.

Tegoroczna Gala odbyła się pod hasłem „Sprawni w pracy”. Osoby z niepełnosprawnością włączyły się także w organizację gali:

  • obsługą sceny i zaplecza zajęli się pracownicy Klubokawiarni Pożyteczna;
  • artystów i prowadzących uczesał Tomasz Karcz, urodzony bez dłoni stylista, który zajmuje się także charakteryzacją filmową i choreografią pokazową;
  • hostessami były modelki z niepełnosprawnością ruchową z Equal Models Agency – pierwszej w Polsce agencji dla modelek i modeli z niepełnosprawnością.

Gwiazdami wieczoru byli: Piotr Kupicha z zespołem Feel oraz zespół Video z grupą „Młodzi migają muzykę”.

Galę poprowadzili: prezenterzy Paulina Chylewska i Tomasz Wolny oraz Piotr Pawłowski – Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji.

Na scenę zostały zaproszone osoby, które przełamują codzienne bariery i udowadniają, że niepełnosprawność nie musi stawać na przeszkodzie do realizacji marzeń. Wśród zaproszonych gości – wybitni sportowcy, muzycy, politycy – wszyscy ci, którzy swoją postawą mogą być inspirujący dla osób z niepełnosprawnością i działają rzecz tego, liczącego ponad 5 milionów osób, środowiska.


Integracja od ponad 20 lat działa na rzecz wyrównywania społecznych szans osób z niepełnosprawnościami, kształtowania świadomości obywatelskiej oraz integracji społecznej.  Od 1994 r. wydaje magazyn „Integracja”, od 1997 r. produkuje program telewizyjny, od 2003 r. prowadzi portal www.niepelnosprawni.pl i od dwóch lat www.sprawniwpracy.pl. Jest organizatorem wielu kampanii społecznych, m.in. „Nie chcę być strażakiem”, „Płytka wyobraźnia to kalectwo”, „Czy naprawdę chciałbyś być na naszym miejscu”, „Dlaczego traktujesz nas inaczej”.

Wielka Gala Integracji nie odbyłaby się bez Partnerów – firm i organizacji, z którymi Integracja pracuje przez cały rok w zakresie zmiany – przystosowania budynków, serwisów czy też warunków pracy dla osób z niepełnosprawnościami. loga partnerów Wielkiej Gali Integracji

 

Przejdź na górę strony