Przejdź do treści Otwórz / Zamknij Menu
Od 29 lat działamy na rzecz poprawy warunków życia osób z niepełnosprawnością w Polsce

Grzegorz Płonka z kwiatami i statuetką

4 równorzędne wyróżnienia otrzymali:

Bawer Aondo-Akaa
Ewa Durska
Jolanta Golianek
Cezary Kopiczko

Osobość Internetowa – Rafał Miszkiel

Nagroda specjalna – Natalia Partyka

Nagroda Publiczności – Bawer Aondo-Akaa

W czternastu dotychczasowych konkursach nagrodzono 78 osób. „Człowiekiem bez barier 2016” został Grzegorz Płonka.

„Człowiek bez barier 2016”

Grzegorz Płonka – urodził się jako wcześniak, w bardzo złym stanie. Był obarczony szeregiem wad wrodzonych. Jego nadwrażliwość na dotyk została określona jako objaw autyzmu. Dopiero gdy miał 14 lat stwierdzono u niego ciężki niedosłuch zmysłowonerwowy i brak autyzmu. Wtedy też dostał aparaty słuchowe (5 lat później wszczepiono mu implant ślimakowy w jednym uchu) i wreszcie zaczął uczyć się mówić. Samodzielnie nauczył się I części Sonaty Księżycowej Beethovena. Ten utwór wykonał na I Międzynarodowym Festiwalu „Ślimakowe Rytmy” (lipiec 2015) i został jego laureatem. Nazwano go „Beethovenem z Murzasichla”, a piękną interpretację chwalili znani muzycy i krytycy.

Wyróżnienia:

Jolanta Golianek

W kwietniu 2009 roku uległa ciężkiemu oparzeniu, które obejmowało 30 proc. powierzchni jej ciała: głowę, szyję, klatkę piersiową, ręce i nogi. W czasie leczenia zauważyła, że osoby poparzone mają zapewnioną rehabilitację na bardzo niskim poziomie, nie ma refundacji leków i maści, brakuje pomocy psychologicznej. Założyła Fundację Poparzeni, w której pomaga osobom poparzonym. Szuka dla nich lekarzy, psychologów, rehabilitantów, wspiera w codziennym życiu.

Cezary Kopiczko

Ma 25 lat, pochodzi z Suwałk. Od urodzenia nie ma prawego przedramienia i lewej dłoni. Mimo swej niepełnosprawności posiada uprawnienia do prowadzenia motocykla, koparko- ładowarki, wózka jezdniowego oraz ciężarówki z naczepą. Od czterech lat zawodowo jeździ ciężarówkami.

Ewa Durska

Polska lekkoatletka specjalizująca się w pchnięciu kulą, które trenuje od 20 lat. Trzykrotna mistrzyni paraolimpijska z Sydney (2000), Londynu (2012) i Rio de Janeiro (2016), a także wielokrotna mistrzyni świata. Złoty krążek z Rio de Janeiro trafił na licytację, by wspomóc leczenie 9-letniej Wiktorii, u której zdiagnozowano białaczkę limfoblastyczną z koniecznością przeszczepu szpiku.

Bawer Aondo-Akaa

Ma 31 lat. Ukończył studia magisterskie z zakresu teologii na Uniwersytecie Papieskim im. Jana Pawła II w Krakowie. W 2015 roku obronił rozprawę doktorską i uzyskał stopień naukowy doktora nauk społecznych w dziedzinie teologii. Od dwóch lat pracuje w Klubie Jagiellońskim w Krakowie. Był zaangażowany w prace Zespołu ds. Osób Niepełnosprawnych w Komitecie Organizacyjnym Światowych Dni Młodzieży. We wrześniu tego roku został wyróżniony tytułem Ambasadora Konwencji ONZ o prawach osób z niepełnosprawnościami. Pomaga w Katolickim Stowarzyszeniu Osób Niepełnosprawnych i Ich Przyjaciół KLIKA. Stara się również szukać pracy dla osób z niepełnosprawnością. On sam mówi, że chciałby pójść kiedyś do nieba. Ma nadzieję, że będzie zbawiony i spotka Jezusa Chrystusa. W wymiarze ziemskim – chciałby się habilitować i uzyskać tytuł profesora.

Bawer Aondo-Akaa otrzymał również Nagrodę Publiczności.

Rafał Miszkiel

W tym roku, po raz pierwszy przyznano Osobowość Internetową, którą otrzymał Rafał Miszkiel.

Ma 23 lata. Przed trzema laty uległ wypadkowi i doznał wielopoziomowego złamania kręgów z porażeniem kończyn dolnych oraz amputacji prawej ręki na wysokości 1/3 przedramienia. Rafał prowadzi kanał na YouTube „Życie na wózku”. W swoich filmach pokazuje, jak wygląda życie osoby poruszającej się na wózku, opowiada o swoich problemach, ale też chwali się osiągnięciami.

Natalia Partyka

Nagrodę Specjalną w Konkursie „Człowiek bez barier 2016“ otrzymała Natalia Partyka.

Polska tenisistka stołowa. Czterokrotna mistrzyni paraolimpijska – z Aten, Pekinu, Londynu i Rio de Janeiro. Trzykrotna uczestniczka igrzysk olimpijskich: w Pekinie, Londynie i Rio de Janeiro. Zaczęła grać w tenisa stołowego, gdy miała 7 lat. Wszystko dzięki starszej siostrze, która pierwsza rozpoczęła treningi i rodzicom, którzy bardzo chcieli, aby spróbowała swoich sił w sporcie. Tenis stołowy jest dla Natalii największą pasją i nie wyobraża sobie życia bez celuloidowej piłeczki. Założyła Fundusz Natalii Partyki, dzięki któremu może pomagać młodym sportowcom.

wspólne zdjęcie laureatów konkursu z Pierwszymi Damami RP i Ukrainy


Konkurs „Człowiek bez barier” został zainicjowany w 2003 roku z okazji Europejskiego Roku Osób Niepełnosprawnych przez magazyn „Integracja”. W 2006 r. Konkurs objęła honorowym patronatem Małżonka ówczesnego Prezydenta RP, Pani Maria Kaczyńska. W 2011 r. poszerzyliśmy formułę Konkursu o Nagrodę Publiczności, przyznawaną głosami internautów portalu niepelnosprawni.pl i czytelników magazynu „Integracja”. W 2016 r. pojawiła się nowa kategoria – Osobowość Internetowa.

Gala Konkursu odbyła się w Zamku Królewskim w Warszawie. W 2016 r. honorowy patronat nad tym wydarzeniem, już po raz drugi, objęła Małżonka Prezydenta RP, Pani Agata Kornhauser-Duda.

Celem Konkursu jest nagradzanie osób, których życie zawodowe i społeczne może stać się wzorem postępowania dla innych. Odnoszą oni sukcesy w biznesie, są także artystami, sportowcami lub liderami społeczności lokalnych. Konkurs pokazuje, że niepełnosprawność nie musi ograniczać ludzi, odbierać marzeń, kojarzyć się z biernością, nieszczęściem i wykluczeniem społecznym. Laureaci oraz finaliści inspirują i motywują do przełamywania barier w życiu.

Z grona 20 półfinalistów Konkursu Jury wyłoniło „Człowieka bez barier 2016” i czworo równorzędnych wyróżnionych. Przyznana została też nagroda w kategorii Osobowość Internetowa oraz Nagroda Specjalna.

W 14-letnią historię Konkursu wpisała się statuetka „Człowiek bez barier”. Twórcą pierwszych, wręczonych w 2003 r., był Andrzej Renes, artysta rzeźbiarz, autor m.in. statuetek telewizyjnego Wiktora i Nagrody Kisiela. Od kolejnych edycji Konkursu „Człowiek bez barier” wręczane są statuetki według projektu Anny Szafrańskiej.

Patronat honorowy

Małżonka Prezydenta RP
Agata Kornhauser-Duda


logo PFRON

Partnerzy główni

logo PZU fundacja

logo fundacji orange

Poczta Polska

logo Orlen


 

Partnerzy

logo Coloplast

Przejdź do strony Fundacji Milion Marzeń

logo Polpharma

Patronat medialny

Polskie Radio Jedynka

portal Niepelnosprawni.pl

Organizator

Logo Integracji

 

Przejdź na górę strony