Wielka Gala Integracji to największe wydarzenie w Polsce dla osób z niepełnosprawnością. 18 listopada 2017 do warszawskiej Areny Ursynów przyjechało ok. 2,5 tys. gości z całego kraju. Honorowym patronatem wydarzenie objął Prezydent RP Andrzej Duda.
Podczas Gali zostały wręczone Medale Przyjaciel Integracji, które otrzymali:
- Telewizja Polsat – za reakcję na apel środowiska osób Głuchych, które chciało kibicować swej przedstawicielce Iwonie Cichosz, występującej w programie „Dancing with the Stars. Taniec z Gwiazdami”. Dzięki decyzji zarządu stacji po raz pierwszy w Polsce w programie na żywo pojawiły się napisy, a telewizja wykonała ogromny krok w kierunku budowania świata bez barier.
Nagrodę odebrali: Agata Lipnicka, reżyserka „Tańca z Gwiazdami”, oraz Maciej Dowbor, autor nowego programu „SuperLudzie”, poświęconego osobom z niepełnosprawnością.
- PKP Intercity – za świadome i skuteczne działania, które umożliwiają osobom z niepełnosprawnością coraz bardziej swobodne przemieszczanie się. „Mobilność to podstawa samodzielnego funkcjonowania osób z niepełnosprawnością, a świadoma polityka zapewniania dostępności taboru i przyjazności obsługi w widoczny sposób zbliża nas do spełnienia marzenia o poruszaniu się bez ograniczeń“ – podkreślono w uzasadnieniu nagrody, którą odebrał Marek Chraniuk, Prezes Zarządu PKP Intercity.
- Skanska Property Poland – za konsekwentną politykę wprowadzania na polski rynek przestrzeni biurowych przyjaznych osobom z niepełnosprawnością. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom budynki dewelopera stają się dostępne dla wszystkich użytkowników na niespotykaną wcześniej skalę. Jest to też pierwszy w Polsce deweloper, który deklaruje tworzenie wyłącznie dostępnych przestrzeni i obiektów.
Nagrodę w imieniu firmy odebrali jej przedstawiciele: Adam Targowski, menadżer ds. zrównoważonego rozwoju, oraz Joanna Ejsmont.
Medal Przyjaciel Integracji przyznawany jest od 1997 r. i wręczany podczas Wielkiej Gali Integracji. Powstał w celu promowania cennych inicjatyw i działań na rzecz środowiska osób z niepełnosprawnością w Polsce, pozwalających wyrównywać życiowe szanse. Medal otrzymują instytucje, firmy i osoby, które wyróżniają się otwartością i wrażliwością oraz działają nie z formalnego obowiązku, ale chęci budowania społecznej integracji.
W ubiegłych latach Medal otrzymali m.in.: Orange Polska, Urząd Transportu Kolejowego, Siemens, Poczta Polska, Peugeot, Związek Banków Polskich, Totalizator Sportowy, Metro Warszawskie, Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych i Telewizja Polska.
Podczas Gali rozstrzygnięto trzy konkursy w ramach projektu „Warszawa bez barier”. Jest on organizowany przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji i współfinansowany ze środków m.st. Warszawy. Nagrody wręczono w następujących konkursach i kategoriach:
- Konkurs „Warszawska Inwestycja bez barier”:
- w kategorii „Samorząd terytorialny (dzielnica)” – Urząd Dzielnicy Wilanów za dostosowanie budynku dla wszystkich interesariuszy Dzielnicy Wilanów, a w szczególności za uwzględnienie potrzeb osób z niepełnosprawnością;
- nagrodę w kategorii „Obiekt zabytkowy” otrzymał Uniwersytet Warszawski za Gmach Audytoryjny i wysoką jakość dostępności w obiekcie zabytkowym pod kątem użytkowników z niepełnosprawnością;
- w kategorii „Obiekt mieszkalny/biurowy/handlowy” – Orange Polska S.A. za Miasteczko Orange i profesjonalne podejście, wzorową dostępność i otwartość na potrzeby osób z niepełnosprawnością.
- Wyróżniono również Muzeum Warszawy za budynki Muzeum.
- Konkurs „Aplikacje bez barier”:
- DrOmnibus Sp. z o.o. za aplikację ABA DrOmnibus, uznaną za najlepszą aplikację mobilną, która jest w szczególności pomocna podczas prowadzenia terapii dzieci z autyzmem;
- Hachi S.A. za koncepcję aplikacji ParrotOne, czyli najlepszą koncepcję aplikacji mobilnej adresowanej do osób z niepełnosprawnością; aplikacja, dzięki wbudowanej sztucznej inteligencji, efektywnie podpowiada wpisywane na klawiaturze ekranowej słowa, wspomagając tym samym osoby z ograniczeniami manualnymi.
- Przyznano też dwa wyróżnienia dla: Sonnar Interactive LTD za aplikację Audio Game Hub oraz IBIF Sp. z o.o. za koncepcję aplikacji „hEAR Us”.
- Konkurs „Serwis www bez barier”:
- Fundacja na Rzecz Rozwoju Audiodeskrypcji KATARYNKA za stronę adapter.pl, czyli wzorowe dostosowanie filmów dla użytkowników z niepełnosprawnością i dostępny serwis.
- Wyróżnienie otrzymał zaś Urząd Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy za serwis srodmiescie.warszawa.pl.
W tworzenie Wielkiej Gali Integracji tradycyjnie włączyły się osoby związane z niepełnosprawnością:
- obsługą sceny i zaplecza zajęli się pracownicy Klubokawiarni Pożyteczna;
- artystów i prowadzących uczesał Tomasz Karcz, urodzony bez dłoni stylista, który zajmuje się także charakteryzacją filmową i choreografią pokazową;
- za ich makijaż odpowiedzialna była Marzena Bartosz, poruszająca się na wózku specjalistka od wizażu, zarówno codziennego, jak i artystycznego;
- całą Galę ubarwiał dźwiękowo Bartek „MesBrutah” Dzienkiewicz.
Organizacja Gali nie byłaby możliwa również bez zaangażowania wolontariuszy – osób skupionych w Koalicji Prezesi-Wolontariusze.
Gwiazdami wieczoru byli: zespół Pectus, perkusista Vlodi Tafel, piosenkarz Roman Roczeń wraz z gitarzystą Krzysztofem Kowalewskim, DJ Bartek „MesBrutah” Dzienkiewicz oraz stand-uper Jacek Noch.
Galę poprowadzili: prezenterzy Monika Zamachowska i Michał Olszański oraz Piotr Pawłowski – Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji.
Na scenę zostały zaproszone osoby, które przełamują codzienne bariery i udowadniają, że niepełnosprawność nie musi stawać na przeszkodzie do realizacji marzeń. Wśród zaproszonych gości znaleźli się wybitni sportowcy, muzycy, politycy – wszyscy ci, którzy swoją postawą mogą być inspirujący dla osób z niepełnosprawnością i działają na rzecz tego, liczącego ponad 5 milionów osób, środowiska.
Relację z 22. Wielkiej Gali Integracji możesz zobaczyć na portalu Niepelnosprawni.pl.
Zachęcamy także do obejrzenia galerii z tego wydarzenia.