Przejdź do treści Otwórz / Zamknij Menu
Od 29 lat działamy na rzecz poprawy warunków życia osób z niepełnosprawnością w Polsce
fragmenty ośmiu zdjęć: sejm, dwie dłonie, Witold Skupień na nartach, dziewczynka w zielonej kurtce, logo PFRON, fartuch lekarski, 4 laureatów konkursu Gwiazdy Dobroczynności

Bezlitosny smog. Kto musi szczególnie uważać?; 10 pytań od rodziców i opiekunów. Prawnicy odpowiadają; Zwolnili lekarza z pracy, bo… otrzymał orzeczenie; Sport i technologia. Takich spotów jeszcze nie widzieliście!; Padaczka: fakty i mity o pierwszej pomocy [WIDEO]. Te oraz wiele innych tematów znajdziecie w podsumowaniu drugiego tygodnia lutego na portalu Niepelnosprawni.pl.  

Szczególnie polecamy

Bezlitosny smog. Kto musi szczególnie uważać?

Metale ciężkie, pyły zawieszone, dioksyny, rakotwórczy benzo(a)piren – to zaledwie kilka z substancji, które wdychają mieszkańcy polskich miast. Unoszący się w powietrzu smog stał się nieodłącznym elementem zimy. Czy osoby z niepełnosprawnością są grupą szczególnie zagrożoną?

10 pytań od rodziców i opiekunów. Prawnicy odpowiadają

Jednymi z najczęstszych pytań, kierowanych do doradców i prawników Centrów Integracja w dziale „Zapytaj doradcę”, są te dotyczące opieki nad dzieckiem lub osobą dorosłą. Prezentujemy 10 odpowiedzi, które przydadzą się nie tylko osobom, które zadały poniższe pytania.

Najważniejsze wydarzenia

Pomysłodawcy każdej ustawy będą musieli ocenić jej wpływ na życie osób z niepełnosprawnością

Projekt każdej ustawy będzie musiał zawierać w ramach Oceny Skutków Regulacji (OSR) opis wpływu danej regulacji na sytuację ekonomiczną i społeczną rodziny, w tym także osób z niepełnosprawnością i starszych.

Więcej pieniędzy z PFRON dla samorządów na wsparcie osób z niepełnosprawnością

947 mln zł – tyle w 2018 roku Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) zamierza przekazać samorządom wojewódzkim i powiatowym na wsparcie osób z niepełnosprawnością. To o 17 mln zł więcej niż w 2017 roku.

Praca

Zwolnili lekarza z pracy, bo… otrzymał orzeczenie

63-letni Gustaw Dmowski, kardiolog i internista, został zwolniony z przychodni w Świdniku po tym, jak otrzymał w ZUS orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy. Rzecz w tym, że urazu kręgosłupa doznał jako… 17-latek, a w przychodni przepracował 35 lat. O tej bulwersującej sprawie poinformował reporter nadawanego w Polsacie programu „Interwencja”.

Nasze działania

Przypominamy! To ostatnie dni konkursu!

Jeszcze tylko do poniedziałku – 19 lutego – włącznie można przesłać swoją propozycję tematu XVI edycji Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Sztuka Osób Niepełnosprawnych”, organizowanego przez PFRON. Prześlij nam swój pomysł i wygraj jeden z 20 zestawów nagród!

Kultura

Brodzik, Jędrzejak, Chajzer. Znamy laureatów IX Plebiscytu „Gwiazdy Dobroczynności”!

Joanna Brodzik, Bartek Jędrzejak i Reprezentacja Artystów Polskich – to laureaci IX edycji Plebiscytu „Gwiazdy Dobroczynności”, wybrani przez internautów. Nagrodę specjalną Magazynu SHOW – partnera głównego Plebiscytu – otrzymała Katarzyna Zielińska, a nagrodę Honorową Kapituły – Filip Chajzer. Przyznana została również Gwiazda Dobroczynności Forum Odpowiedzialnego Biznesu, którą otrzymała Aga Zaryan.

Sport

Sport i technologia. Takich spotów jeszcze nie widzieliście!

Zmagania złotej paraolimpijki w filmiku „Dobre Szanse” (ang. „Good Odds”) i prezentacja nowych technologii dla osób z niepełnosprawnością w „Hymnie Mobilności” (ang. „Mobility Anthem”) to dwa filmiki Toyoty, które pojawiły się na Super Bowl, największym sportowym wydarzeniu w Ameryce. Spoty powstały w ramach projektu „Mobilność dla Wszystkich” (ang. „Mobility for All”), którego misją jest umożliwienie wszystkim swobody poruszania się.

Witold Skupień na podium PŚ w biegach narciarskich

Witold Skupień zajął trzecie miejsce w narciarskim biegu długim techniką klasyczną (kat. zawodników stojących) podczas zawodów Pucharu Świata w fińskim Vuokatti.

Relacje

Za nami integracyjny memoriał [GALERIA]

Prezydent Andrzej Duda był gościem honorowym pierwszego dnia VI Memoriału im. Marii Kaczyńskiej w Rabce-Zdroju, podczas którego na stoku rywalizowali uczniowie szkół podstawowych i osoby z niepełnosprawnościami.

Padaczka: fakty i mity o pierwszej pomocy [WIDEO]

14 lutego, poza Walentynkami, przypadał Dzień Chorego na Padaczkę. Z tej okazji przygotowaliśmy krótki poradnik – co robić, kiedy zauważymy u kogoś jeden z możliwych objawów padaczki: drgawki. Jeden z mitów, wciąż żywych w społeczeństwie, sugeruje użycie w tej sytuacji… łyżki. My proponujemy bardziej skuteczne metody.

Redakcja, fot. Piotr Stanisławski (1), sxc.hu (2,3,6), PFRON (4,5), Robert Szaj (7), inf. pras (8)

Przejdź na górę strony