Przejdź do treści Otwórz / Zamknij Menu
Od 29 lat działamy na rzecz poprawy warunków życia osób z niepełnosprawnością w Polsce

Konkurs „Lider Dostępności” – zgłoszenia tylko do 25 marca!

Z barierami architektonicznymi najlepiej walczy się promując dobre i dostępne rozwiązania. Zamiast skupiać się tylko na tym, co niedostosowane, warto doceniać i wskazywać tych, którzy w swoich projektach uwzględniają potrzeby wszystkich użytkowników. Dlatego Integracja razem z Towarzystwem Urbanistów Polskich (TUP), pod Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, już po raz trzeci zaprasza do konkursu „Lider Dostępności”.

– Kiedy mówimy o dostępności, o integracji, to przede wszystkim jest to brak dyskryminacji – mówił podczas ubiegłorocznej gali „Lidera Dostępności” Andrzej Duda. – Mamy to zapisane w Konstytucji, w artykule 32, który mówi, że nikt nie może być dyskryminowany w życiu codziennym. Życie codzienne musi być więc dostosowane, to nie może być tylko na papierze! – podkreślał.

Konkurs Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji i Towarzystwa Urbanistów Polskich ma na celu pokazywanie i nagradzanie dobrych praktyk w architekturze i urbanistyce. Nagrodzone w dwóch pierwszych edycjach budynki i przestrzenie to doskonałe przykłady projektowania uniwersalnego, tj. takiego, które uwzględnia potrzeby wszystkich użytkowników, nie tylko tych z niepełnosprawnością, ale też matek z dziećmi, osób starszych czy o czasowej ograniczonej możliwości poruszania się, np. w wyniku złamania nogi.

– Konkurs ma promować tych, którzy realizują zasady dostępności i robią to od wielu lat na rzecz tych, którzy przez wiele lat byli pomijani – mówi Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji Piotr Pawłowski.

Problem dostępności prędzej czy później będzie dotyczył każdego z nas. Według prognoz demograficznych w 2060 roku będziemy najstarszym społeczeństwem w Europie. Dlatego projektując nowe budynki i modernizując już istniejące, trzeba uwzględniać daleką perspektywę, a nie jedynie potrzebę „tu i teraz”.

– Aby przestrzeń była przyjazna, musi być dostępna dla wszystkich,  nie może wykluczać żadnych grup, osób starszych, rodziców z wózkami, czy też niepełnosprawnych – mówi Jolanta Bosca ze WSPÓLNIE – Fundacji LafargeHolcim, która wspiera konkurs.  – „Lider Dostępności” odgrywa ważną rolę w budowaniu świadomości  wśród włodarzy miast oraz wszystkich, którzy mają wpływ na niwelowanie barier architektonicznych: urbanistów, architektów i projektantów – zaznacza.

W tegorocznej edycji nagrody zostaną przyznane w ośmiu kategoriach: samorząd, przestrzeń publiczna, sieć placówek, obiekt usługowy, obiekt mieszkalny, obiekt zabytkowy, architekt/urbanista. Przyznana zostanie również GRAND PRIX – dla wyróżniającej się firmy lub instytucji (niezależnie od kategorii).

Wśród wyróżnionych w dotychczasowych dwóch edycjach Konkursu znalazły się m.in. Gdynia, Katowice, Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach, Lotnisko Chopina oraz Plac Miejski z targowiskiem i Ratuszem w Siechnicach.

– Poprzednia edycja pokazała nam,  jak dużo już zostało zrobione w obszarze dostępności budynków i przestrzeni publicznych. Podróżując po Polsce, dostrzegamy, jak wiele jeszcze mamy do zrobienia. Dlatego zachęcamy wszystkich do tego aby nie pozostawać obojętnym w temacie, który nie dotyczy tylko niepełnosprawnych czy architektów, ale każdego z nas – mówi Jolanta Bosca.

Zgłoszenia do Lidera Dostępności przyjmowane są do 25 marca 2018 roku. Wnioski konkursowe mogą nadsyłać dokonywać zarówno twórcy, jak i użytkownicy przestrzeni. Formularz zgłoszeniowy i regulamin Konkursu są dostępne na stronie old.integracja.org/lider-dostepnosci.

Wręczenie nagród nastąpi podczas gali w Pałacu Prezydenckim, organizowanej z okazji Europejskiego Dnia Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych, przypadającego 5 maja.


Integracja od ponad 20 lat działa na rzecz wyrównywania społecznych szans osób z niepełnosprawnościami, kształtowania świadomości obywatelskiej oraz integracji społecznej. Od 1994 r. wydaje magazyn „Integracja”, od 2003 r. prowadzi portal www.niepelnosprawni.pl i od trzech lat www.sprawniwpracy.pl Jest organizatorem wielu kampanii społecznych, m.in. „Nie chcę być strażakiem”, „Płytka wyobraźnia to kalectwo”, „Czy naprawdę chciałbyś być na naszym miejscu”, „Dlaczego traktujesz nas inaczej”.

Organizator

Przejdź do strony Integracji

Współorganizator

logo Towarzystwa Urbanistów Polskich

Patronat Honorowy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy
w roku 100-lecia Odzyskania Niepodległości 1918–2018

logo Prezydenta z podpisem: Stulecie Odzyskania Niepodległości 1918–2018

Partner instytucjonalny

logo PFRON

napis: Projekt współfinansowany ze środków PFRON

Partner strategiczny

fundacja LafargeHolcim

Patronat medialny

Polskie Radio Jedynka

portal Niepelnosprawni.pl

 

Więcej informacji:

Jacek Czerwiński
Specjalista ds. PR i marketingu

tel.: 505 602 947

e-mail: jacek.czerwinski@old.integracja.org

Przejdź na górę strony