Przejdź do treści Otwórz / Zamknij Menu
Od 29 lat działamy na rzecz poprawy warunków życia osób z niepełnosprawnością w Polsce
loga: aplikacja bez barier, serwis bez barier i warszawska inwestycja bez barier

„Aplikacja bez barier”, „Serwis www bez barier” i „Warszawska inwestycja bez barier” to nazwy trzech konkursów promujących dostępność cyfrową i architektoniczną, do których nabór ogłasza właśnie Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji. Ich celem jest promocja najlepszych rozwiązań i podniesienie świadomości społecznej o ograniczeniach i potrzebach osób z niepełnosprawnościami w zakresie nowych technologii, architektury i urbanistyki. Na zgłoszenia konkursowe organizatorzy czekają do 10 października 2018 roku.

W konkursach cyfrowych: „Aplikacja bez barier” i „Serwis www bez barier” wyróżnione zostaną aplikacje mobilne i serwisy internetowe, które ułatwiają życie osobom z różnego rodzaju niepełnosprawnościami i uwzględniają zróżnicowane potrzeby użytkowników. Integracja nagrodzi otwartość, pomysłowość, ale przede wszystkim użyteczność zgłoszonych prac, a także największą zgodność z międzynarodowymi standardami dostępności WCAG 2.0.

Logo aplikacje bez barier

W roku 2017 najlepszą aplikacją mobilną uznano ABA DrOmnibus, zaprojektowaną, by uczyć dzieci z autyzmem niezbędnych umiejętności i wspierać ich rozwój. Jury konkursu doceniło, że aplikacja łączy funkcje edukacyjne i terapeutyczne. Nagroda za najlepszą koncepcję aplikacji trafiła zaś do firmy Hachi S.A., odpowiedzialnej za ParrotOne – aplikacja, dzięki wbudowanej sztucznej inteligencji, efektywnie podpowiada wpisywane na klawiaturze ekranowej słowa, wspomagając tym samym osoby z ograniczeniami manualnymi.

logo Serwis bez barier

„Warszawska Inwestycja bez barier”, czyli konkurs architektoniczny, ma z kolei wyłonić najlepsze rozwiązania architektoniczno-urbanistyczne w zakresie dostosowania stołecznych budynków do potrzeb osób z niepełnosprawnością.

W konkursie „Warszawska Inwestycja bez barier” nagrody zostaną przyznane w czterech kategoriach:

  • Samorząd terytorialny (Dzielnica)
  • Obiekt użyteczności publicznej
  • Obiekt mieszkalny/biurowy/handlowy
  • Obiekt zabytkowy

– Cieszę się, że kontynujujemy przedsiewzięcie, jakim jest zapewnianie wszystkim równego dostępu do pracy. Obiecujemy, że dalej będziemy tak pracować i tak projektować, również obiekty dla klientów, żeby osoby ze wszelkimi niepełnosprawnościami czuły się u nas bardzo dobrze – mówił Wojciech Jabczyński, rzecznik prasowy Orange Polska, odbierając w ubiegłym roku nagrodę dla Miasteczka Orange nagrodzonego w kategorii Obiekt mieszkalny/biurowy/handlowy.

logo Warszawska Inwestycja bez barier

Wszystkie trzy konkursy prowadzone są w ramach projektu „Warszawa bez barier“, który ma już wieloletnią tradycję. – Dzięki projektowi „Warszawa Bez Barier” możemy wskazać osobom z niepełnosprawnością te przestrzenie, które są dla nich przyjazne i umożliwiają im normalne funkcjonowanie w społeczeństwie. Nagrody w poszczególnych konkursach są dedykowane podmiotom, które o dostępności myślą w sposób odpowiedzialny i kompleksowy – mówi Piotr Pawłowski, prezes Integracji.

Zgłoszenia do tegorocznej edycji konkursu można przesyłać do 10 października 2018 roku za pośrednictwem formularza, znajdującego się na stronie Integracja.org.

Wręczenie nagród nastąpi w listopadzie podczas 23. Wielkiej Gali Integracji w warszawskiej Arenie Ursynów.


Konkursy organizuje Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji. Projekt współfinansuje M.St. Warszawa.

Patronat nad konkursami objęli: Eurobuild CEE , GoMobi.pl, Instytut Rozwoju Szkolnictwa Wyższego, Komputer Świat, Niepelnosprawni.pl

Więcej informacji:

Jacek Czerwiński – Koordynator Projektu
tel. 505 602 947, e-mail: jacek.czerwinski@old.integracja.org

Tomasz Pisarzewski – Specjalista ds. marketingu i PR
tel. 505 602 711, e-mail: tomasz.pisarzewski@old.integracja.org


Integracja od prawie 25 lat działa na rzecz wyrównywania społecznych szans osób z niepełnosprawnością, kształtowania świadomości obywatelskiej oraz integracji społecznej. Od 1994 r. wydaje magazyn „Integracja”, od 2003 r. prowadzi portal www.niepelnosprawni.pl i od 2013 r. serwis rekrutacyjny www.sprawniwpracy.com. Jest organizatorem wielu kampanii społecznych, m.in. „Nie chcę być strażakiem”, „Płytka wyobraźnia to kalectwo”, „Czy naprawdę chciałbyś być na naszym miejscu”, „Dlaczego traktujesz nas inaczej”.

Przejdź na górę strony