„Aplikacja bez barier”, „Serwis www bez barier” i „Warszawska inwestycja bez barier” to nazwy trzech konkursów promujących dostępność cyfrową i architektoniczną, do których nabór ogłasza właśnie Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji. Ich celem jest promocja najlepszych rozwiązań i podniesienie świadomości społecznej o ograniczeniach i potrzebach osób z niepełnosprawnościami w zakresie nowych technologii, architektury i urbanistyki. Na zgłoszenia konkursowe organizatorzy czekają do 10 października 2018 roku.
W konkursach cyfrowych: „Aplikacja bez barier” i „Serwis www bez barier” wyróżnione zostaną aplikacje mobilne i serwisy internetowe, które ułatwiają życie osobom z różnego rodzaju niepełnosprawnościami i uwzględniają zróżnicowane potrzeby użytkowników. Integracja nagrodzi otwartość, pomysłowość, ale przede wszystkim użyteczność zgłoszonych prac, a także największą zgodność z międzynarodowymi standardami dostępności WCAG 2.0.
W roku 2017 najlepszą aplikacją mobilną uznano ABA DrOmnibus, zaprojektowaną, by uczyć dzieci z autyzmem niezbędnych umiejętności i wspierać ich rozwój. Jury konkursu doceniło, że aplikacja łączy funkcje edukacyjne i terapeutyczne. Nagroda za najlepszą koncepcję aplikacji trafiła zaś do firmy Hachi S.A., odpowiedzialnej za ParrotOne – aplikacja, dzięki wbudowanej sztucznej inteligencji, efektywnie podpowiada wpisywane na klawiaturze ekranowej słowa, wspomagając tym samym osoby z ograniczeniami manualnymi.
„Warszawska Inwestycja bez barier”, czyli konkurs architektoniczny, ma z kolei wyłonić najlepsze rozwiązania architektoniczno-urbanistyczne w zakresie dostosowania stołecznych budynków do potrzeb osób z niepełnosprawnością.
W konkursie „Warszawska Inwestycja bez barier” nagrody zostaną przyznane w czterech kategoriach:
- Samorząd terytorialny (Dzielnica)
- Obiekt użyteczności publicznej
- Obiekt mieszkalny/biurowy/handlowy
- Obiekt zabytkowy
– Cieszę się, że kontynujujemy przedsiewzięcie, jakim jest zapewnianie wszystkim równego dostępu do pracy. Obiecujemy, że dalej będziemy tak pracować i tak projektować, również obiekty dla klientów, żeby osoby ze wszelkimi niepełnosprawnościami czuły się u nas bardzo dobrze – mówił Wojciech Jabczyński, rzecznik prasowy Orange Polska, odbierając w ubiegłym roku nagrodę dla Miasteczka Orange nagrodzonego w kategorii Obiekt mieszkalny/biurowy/handlowy.
Wszystkie trzy konkursy prowadzone są w ramach projektu „Warszawa bez barier“, który ma już wieloletnią tradycję. – Dzięki projektowi „Warszawa Bez Barier” możemy wskazać osobom z niepełnosprawnością te przestrzenie, które są dla nich przyjazne i umożliwiają im normalne funkcjonowanie w społeczeństwie. Nagrody w poszczególnych konkursach są dedykowane podmiotom, które o dostępności myślą w sposób odpowiedzialny i kompleksowy – mówi Piotr Pawłowski, prezes Integracji.
Wręczenie nagród nastąpi w listopadzie podczas 23. Wielkiej Gali Integracji w warszawskiej Arenie Ursynów.
Konkursy organizuje Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji. Projekt współfinansuje M.St. Warszawa.
Patronat nad konkursami objęli: Eurobuild CEE , GoMobi.pl, Instytut Rozwoju Szkolnictwa Wyższego, Komputer Świat, Niepelnosprawni.pl
Więcej informacji:
Jacek Czerwiński – Koordynator Projektu
tel. 505 602 947, e-mail: jacek.czerwinski@old.integracja.org
Tomasz Pisarzewski – Specjalista ds. marketingu i PR
tel. 505 602 711, e-mail: tomasz.pisarzewski@old.integracja.org
Integracja od prawie 25 lat działa na rzecz wyrównywania społecznych szans osób z niepełnosprawnością, kształtowania świadomości obywatelskiej oraz integracji społecznej. Od 1994 r. wydaje magazyn „Integracja”, od 2003 r. prowadzi portal www.niepelnosprawni.pl i od 2013 r. serwis rekrutacyjny www.sprawniwpracy.com. Jest organizatorem wielu kampanii społecznych, m.in. „Nie chcę być strażakiem”, „Płytka wyobraźnia to kalectwo”, „Czy naprawdę chciałbyś być na naszym miejscu”, „Dlaczego traktujesz nas inaczej”.