Pandemia sprawiła, że jubileuszowa 25. Wielka Gala Integracji była inna niż wszystkie dotychczasowe. Odbyła się bez udziału publiczności, jednak transmisję z Teatru Nowego w Warszawie można było 20 listopada 2020 r. śledzić on-line na żywo na portalu Niepelnosprawni.pl i kanale IntegracjaTV na YouTube.
Wielka Gala Integracji to coroczne święto osób z niepełnosprawnościami, od 1996 r. organizowane przez Integrację z okazji Światowego Dnia Osób Niepełnosprawnych. Pandemia sprawiła, że jej jubileuszowa, 25. odsłona, musiała przyjąć formułę odmienną od tej, do której przywykliśmy przez lata.
– To, co łączy wszystkie Gale, to pozytywna, dobra energia, którą chcemy się z wami dzielić – przywitała wirtualną publiczność Ewa Pawłowska, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji. – Obiecuję, że będzie radośnie.
Medale za wrażliwość
Podczas Gali tradycyjnie wręczono Medale Przyjaciel Integracji, przyznawane od 1997 r. osobom i instytucjom zaangażowanym w działania na rzecz osób z niepełnosprawnością. Tym, którzy robią więcej, niż muszą. W tym roku Medale odebrali:
- Koalicja Liderzy Pro Bono za wieloletnie angażowanie się w działania na rzecz osób z niepełnosprawnościami,
- BNP Paribas Bank Polska, za prowadzenie konsekwentnej polityki tworzenia bankowości dostępnej dla wszystkich klientów,
- prof. Anna Wilmowska-Pietruszyńska, którą kapituła nagrodziła za długotrwałą pracę nad zmianą systemu orzeczniczego w Polsce oraz niestrudzone wcielanie w życie idei kompleksowej rehabilitacji.
O sytuacji osób z niepełnosprawnościami w trakcie pandemii
Podczas krótkiego panelu dyskusyjnego poruszone zostały niektóre problemy, z którymi borykają się osoby z niepełnosprawnością w czasie pandemii COVID-19. Paulina Malinowska-Kowalczyk, doradczyni prezydenta ds. osób z niepełnosprawnościami, mówiła o sytuacji mieszkańców domów pomocy społecznej podczas pandemii.
– Pierwszy lockdown uchronił nas przed tym, co wydarzyło się w takich placówkach na Zachodzie. Fakty są takie, że w Polsce tylko 3,6 proc. osób chorych to osoby przebywające w placówkach całodobowej opieki. Druga sprawa to izolacja, która chroni te osoby, ale też bardzo niekorzystnie wpływa na ich psychikę – mówiła. – Z mojej perspektywy, z perspektywy Kancelarii Prezydenta, gdzie zajmowaliśmy się w ostatnim czasie tym tematem bardzo intensywnie, kontakt z najbliższymi jest absolutną podstawą i powinien być możliwy przy zachowaniu środków ostrożności – dodała.
Michał Plewka, rzecznik prasowy PFRON, przypomniał z kolei o najważniejszych działaniach Funduszu w czasie pandemii i uruchomionych programach, jak wsparcie terapeutyczne dla osób z niepełnosprawnością czy wsparcie finansowe w wysokości 500 zł miesięcznie dla osób, które nie mogły w tym czasie uczęszczać do placówek terapeutycznych.
Święto muzyki
Nie byłoby Gali bez udziału artystów. W tym roku zaśpiewali młodzi wokaliści z niepełnosprawnością: Aleksandra Nykiel, Kamil Czeszel, a gwiazdą wieczoru był Paweł Domagała, który tego samego dnia miał premierę swojej nowej płyty.
Podczas 25. Wielkiej Gali Integracji nie zabrakło także sztuki innego rodzaju. Prezentowana była twórczość osób z niepełnosprawnościami, które wcześniej nadsyłały swoje dzieła. Z wszystkimi zapoznać się można na specjalnie poświęconej im stronie.
Gala była tłumaczona przez niezawodnych mistrzów polskiego języka migowego – Małgorzatę Limanówkę i Bernarda Kinowa. Osobny link prowadził do transmisji na żywo z audiodeskrypcją.
Obejrzyj retransmisję 25. Wielkiej Gali Integracji (z tłumaczem języka migowego)
Poniżej retransmisja 25. Wielkiej Gali Integracji z audiodeskrypcją
Folder 25. Wielkiej Gali Integracji w pełni dostępny dla osób z niepełnosprawnościami (10,4 mb).