Po wielu latach walki, działań edukacyjnych i lobbingu wysiłki Integracji przyniosły efekt. Refundacja cewników staje się faktem.
„Odziedziczyłam to zadanie po Piotrze Pawłowskim, założycielu Integracji i moim mężu. I przyszło mi je z sukcesem dokończyć” – mówi Ewa Pawłowska, prezes Integracji, przypominając, że pierwsze kroki w walce o godność pacjentów cewnikowanych zostały postawione w 2016 r. Wtedy ruszyła akcja „Uwolnij swoją moc(z)”. Portal Niepelnosprawni.pl i media Integracji edukowały, informowały i wskazywały na konieczność zmiany przepisów.
Celem Integracji, którą wspierali sojusznicy (np. Fundacja Spina) było umożliwienie bezpłatnego dostępu do jednorazowych cewników hydrofilowych. Ten rodzaj cewników pozwala prowadzić niezależne życie, oznacza samodzielność, mniej podrażnień i mniejszą częstotliwość zakażeń w obrębie układu moczowego.
Jednak to proste w obsłudze rozwiązanie nie było dostępne dla każdego. Koszt cewnika to ok. 7 zł. Osoby z niepełnosprawnością wymagające cewnikowania potrzebują nawet 6 cewników dziennie. Z tego powodu w powszechnym użyciu były powodujące znacznie więcej problemów zwykłe cewniki.
„Proszę sobie wyobrazić, że za każdym skorzystaniem z toalety znika z konta konkretna kwota” – mówi Ewa Pawłowska, przedstawiając sytuację osób korzystających z cewników.
Rozporządzenie, ogłoszone w właśnie w dzienniku ustaw, wnosi konkretne zmiany. Cewniki dla dzieci będą refundowane w 100 procentach. Dorośli wciąż będą musieli dopłacić 30 proc. do zakupu, ale przy kwotach podanych w rozporządzeniu, również mogą cieszyć się z oszczędności.
„Prawa do godności nie można przeliczać na złotówki, a prawo do bezpłatnego oddawania moczu nie jest luksusem – mówi prezes Integracji, zamykając ważny rozdział walki o właściwą opiekę dla pacjentów z pęcherzem neurogennym. – Dzisiejsze rozporządzenie to sukces Integracji w walce o godność pacjentów” – dodaje Ewa Pawłowska.
Zapraszamy na portal Niepelnosprawni.pl, gdzie jest Kompendium wiedzy o cewnikowaniu: http://www.niepelnosprawni.pl/cewnikowanie, a także do kontaktu z prezes Integracji i ekspertami, w tym praktykami, w zakresie korzystania z cewników.