Przejdź do treści Otwórz / Zamknij Menu
Od 29 lat działamy na rzecz poprawy warunków życia osób z niepełnosprawnością w Polsce
Na scenie od lewej Ewa Pawłowska i Tomasz Wolny. Są elegancko ubrani. Wokół jest dość ciemno, scenę oświetla rząd okrągłych pionowych lampek za prezenterami

Zapraszamy na coroczne, wielkie święto osób z niepełnosprawnościami. Podczas uroczystości poznamy m.in. laureatów Medalu Przyjaciel Integracji i pierwszą stypendystkę Funduszu Wieczystego im. Piotra Pawłowskiego. Muzyczną gwiazdą wieczoru będzie Grzegorz Hyży, a wydarzenie poprowadzi Tomasz Wolny. Transmisja na żywo z Nowego Teatru w Warszawie od godz. 18.00 na portalu Niepelnosprawni.pl i kanale Integracja.tv na YouTube.com.

– Wielka Gala Integracji to wydarzenie, które co roku gromadzi wszystkich, którym bliska jest idea budowy świata bez barier. To wielkie święto osób z niepełnosprawnościami, ich bliskich, opiekunów, osób, które je wspierają oraz decydują o polskiej polityce społecznej i życiu publicznym. To jest także pełne ciepła, serdeczności, wspólnej zabawy spotkanie przyjaciół. Nawet jeśli, z powodu sytuacji epidemicznej, dla bezpieczeństwa gości realizujemy je tylko w formule on-line – wyjaśnia Ewa Pawłowska, Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji – inicjatora i organizatora Gali.

Wielka Gala będzie transmitowana na portalu Niepelnosprawni.pl oraz kanale YouTube Integracji. Wydarzenie będzie w pełni dostępne dla osób z niepełnosprawnością wzroku i słuchu. Cała Gala będzie tłumaczona na Polski Język Migowy. Przygotowana została również odrębna transmisja z audiodeskrypcją.

Kultura dostępna dla wszystkich

To temat tegorocznej debaty eksperckiej, która zgodnie z wieloletnią tradycją odbędzie się podczas Wielkiej Gali Integracji.

– Dostępność wydarzeń i przedsięwzięć kulturalnych dla osób ze specjalnymi potrzebami komunikacyjnymi i organizacyjnymi to jeden z największych problemów naszego środowiska. A pandemia COVID-19 i związany z nią rozwój nowoczesnych technologii daje nam szansę rozwiązania tego problemu. Trudno o bardziej aktualny temat debaty eksperckiej – tłumaczy Ewa Pawłowska.

Nad rozwiązaniami umożliwiającymi jak najszerszy dostęp osób ze specjalnymi potrzebami i niepełnosprawnościami do kultury rozmawiać będą: Krzysztof Michałkiewicz – Prezes Zarządu Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Anna Żórawska – Prezes Zarządu Fundacji Kultury Bez Barier, Roman Roczeń – artysta muzyk, założyciel Fundacji Zobaczyć Morze oraz Kamil Kowalski, Dyrektor Integracja LAB.

Nagrody dla najwybitniejszych

Podczas Gali zostaną wręczone Medale Przyjaciel Integracji. Od 1997 r. są przyznawane organizacjom, firmom i osobom, które wyróżniają się otwartością i wrażliwością oraz działają na rzecz środowiska nie z formalnego obowiązku, lecz w ramach realizacji społecznej odpowiedzialności swojego przedsiębiorstwa.

W trakcie 26. Wielkiej Gali Integracji poznamy również pierwszą stypendystkę Funduszu Wieczystego im. Piotra Pawłowskiego – założyciela i wieloletniego prezesa Integracji. Zdaniem Kapituły Funduszu, z grona osób, które w tym roku ubiegały się o stypendium dla młodych, społecznych liderów z niepełnosprawnością, to właśnie Katarzyna Bartosiewicz, założycielka i prezeska Fundacji MiKa zasłużyła jako pierwsza na wsparcie finansowe i mentorskie Funduszu.

I jeszcze więcej kultury

Wielka Gala Integracji to również niezwykły, wirtualny wernisaż prac plastycznych, malarstwa, rzeźb, fotografii itp. artystów z niepełnosprawnościami z całej Polski.

– To już 4. edycja naszej kampanii promującej sztukę osób z niepełnosprawnościami. Prace zbieraliśmy przez cały rok, aby można je było podziwiać właśnie podczas Gali – mówi prezes Integracji.

Jak co roku, tak i tegoroczną Wielką Galę Integracji uświetnią muzyczne gwiazdy: Grzegorz Hyży – wokalista, kompozytor, producent i autor tekstów, którego przeboje nie schodzą z radiowych playlist, wykonawca takich hitów jak: „Na chwilę”, „Wstaję”, „Pusty dom”, „Pod wiatr”, „O Pani!”, „Król nocy”, a także Daria Barszczyk (niewidoma wokalistka, nagrodzona przez Stowarzyszenie SAWP w konkursie Debiuty podczas 58. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu) oraz Dorota Kaczmarek (wokalistka z niepełnosprawnością, uczestniczka ostatniej edycji „The Voice of Poland”). Wydarzenie poprowadzi dziennikarz i prezenter Tomasz Wolny.

 

Honorowy Patronat Prezydenta RP Andrzeja Dudy

Prezydent

Partner instytucjonalny

logo PFRON

Projekt współfinansowany
ze środków PFRON

Partnerzy

logo GP Batteries

Partner technologiczny Integracji

Patronat medialny

Organizator

Logo Integracji

Przejdź na górę strony