Przejdź do treści Otwórz / Zamknij Menu
Od 29 lat działamy na rzecz poprawy warunków życia osób z niepełnosprawnością w Polsce
czerwony hyży

Już po raz drugi z przyczyn epidemicznych i dla bezpieczeństwa Wielka Gala Integracji odbyła się online. 23 listopada 2021 r. transmisję z Nowego Teatru w Warszawie można było oglądać na portalu Niepelnosprawni.pl i kanale IntegracjaTV na YouTube.

– Tak. To „nadzieja”, „optymizm” – sprecyzowała Ewa Pawłowska, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji. – Choć stoicy mówią, że ta nadzieja, takie wybieganie myślami do przodu często łączy się z oczekiwaniami. A jeśli coś idzie nie tak, jak to sobie wyobrażam, może pojawić się zmartwienie albo zaskoczenie. W związku z tym: żyjmy chwilą! Tu i teraz. Cieszmy się, że możemy być razem ponownie, choć troszkę na odległość – powiedziała prezes Integracji.

 

wgi2021_relacja_prowadzacy

Prezes Integracji Ewa Pawłowska i prowadzący galę Tomasz Wolny

 

Wielka Gala Integracji przebiega pod Honorowym Patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy. List od głowy państwa odczytała Grażyna Wereszczyńska, Dyrektor Biuro Dialogu i Korespondencji Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Prezydent wyraził w nim szacunek do prac nad wydarzeniem oraz Integracji, wskazał na coraz lepszy proces budowy społeczeństwa bez barier oraz życzył spotkania na Gali w podobnych warunkach, jak przed pandemią.

Pierwsza stypendystka Funduszu Wieczystego

– To jest kolejny rok, kiedy Piotra Pawłowskiego nam bardzo brakuje. Ten, który nie podążał za żadną ścieżką, szlakiem i standardem. On te ścieżki wyznaczał. (…) To jest taka chwila, kiedy czuję, że, Piotrze, jesteś na pewno z nami. To nie jest kwestia tylko wiary, ale też namacalnych dowodów. Oto jeden z nich – budujemy żywy pomnik. Masz, Piotrze, tutaj swoich następców i Integracja chce ich wspierać – tak Tomasz Wolny zapowiedział pierwszą stypendystkę Funduszu Wieczystego im. Piotra Pawłowskiego, Katarzynę Bartosiewicz.

– Chciałem bardzo podziękować wszystkim, którzy stworzyli ten Fundusz. Na pewno jeszcze wiele stypendiów przyznamy. Chcemy stworzyć grupę osób środowiska, którzy pójdą śladami Piotra. Dlatego, że on wytyczył pewną drogę, ale ona nie może pozostać pusta. Jestem szczęśliwy, że możemy przyznać Kasi pierwsze stypendium – powiedział Paweł Łukasiak, prezes Akademii Rozwoju Filantropii, który wraz z Ewą Pawłowską wręczył Katarzynie Bartosiewicz czek o wartości 10 tysięcy zł oraz zapewnił o wsparciu mentorskim.

wgi2021_relacja_katarzynabartosiewicz

Katarzyna Bartosiewicz otrzymuje czek od Ewy Pawłowskiej i Pawła Łukasiaka

                                                                                                   

Trzydziestodwuletnia Katarzyna Bartosiewicz to założycielka, prezeska, koordynatorka projektów i trenerka powstałej w kwietniu 2020 r. Fundacji MiKa z siedzibą w Bobrowej w gminie Łyszkowice (województwo łódzkie). Organizacja ta prowadzi szkolenia zawodowe dla opiekunów medycznych, opiekunów osób z niepełnosprawnościami i osób starszych, których celem jest pogłębianie wiedzy praktycznej o szczególnych potrzebach podopiecznych. Fundacja oferuje również wsparcie osobom z niepełnosprawnościami i ich bliskim, m.in. prowadzi warsztaty informacyjne i motywacyjne, udziela pomocy psychologicznej.

– Jestem bardzo wzruszona. Bardzo dziękuję za to ogromne wyróżnienie. Cały czas myślę, co dalej robić i rozwijać, głowa jest na wysokich obrotach. Dziękuję bardzo – skomentowała stypendystka, która środki z wygranej zamierza przeznaczyć na studia podyplomowe w zakresie psychologii pozytywnej.

Wyjątkowe Medale

Tradycją jest już wręczanie wyjątkowych wyróżnień podczas Wielkiej Gali Integracji. Medal Przyjaciel Integracji to nagroda przyznawana od 1997 r. osobom i instytucjom, które tworzą i promują dobre, skuteczne rozwiązania dla osób z niepełnosprawnościami.

Tegorocznymi Medalami Przyjaciół Integracji zostali uhonorowani:

  • PwC – globalna organizacja, świadcząca profesjonalne usługi doradcze w 155 krajach świata. Medal przyznano za skuteczne łączenie cel w biznesowych z działaniami społecznymi. Nagrodę odebrał Adam Krasoń, Prezes Zarządu PwC.
  • Fundacja Kultury bez barier – za konsekwentne udowadnianie, że w kulturze możemy wszystko i obejrzenie filmu, gdy nie widzimy czy wysłuchanie koncertu, gdy nie słyszymy, to żaden problem. Dzięki współpracy z Fundacją instytucje w całej Polsce uczą się, jak tworzyć kulturę dostępną. Medal przekazano Annie Żórawskiej, Prezes Zarządu Fundacji.
  • Michał Pol – dziennikarz sportowy oraz influencer otrzymał Nagrodę za wieloletnią promocję sportu osób z niepełnosprawnościami – bez stereotypów, ukazywanie ich jak bohaterów ze względu na wysokie umiejętności, a nie z powodu niepełnosprawności. Jest ambasadorem kadry paraolimpijskiej i ampfutbolistów.

wgi2021_relacja_dorotakaczmarczyk

Dori Kaczmarkova (Dorota Kaczmarczyk)

                                                                                                                   

Kultura dostępna dla wszystkich

Dostępność wydarzeń i przedsięwzięć kulturalnych dla osób z niepełnosprawnosciami to jeden z największych problemów środowiska osób z niepełnosprawnościami. Pandemia COVID-19 i związany z nią rozwój nowoczesnych technologii daje szansę rozwiązania tego problemu. Tegoroczna debata ekspercka, prowadzona przez Kamila Kowalskiego – dyrektora Integracja Lab dotyczyła właśnie tego tematu.

Państwowy Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych tworzy model Dostępnej Kultury. Co jest w tym modelu najważniejsze przedstawił Krzysztof Michałkiewicz, prezes PFRON:

– Ten projekt Dostępna Kultura, Kultura bez barier jest programem, który ma przede wszystkim uczynić dostępną ofertę różnego rodzaju instytucji kulturalnych dla wszystkich – w tym dla osób z niepełnosprawnościami. Mówiąc o kulturze myślimy o bardzo różnych rzeczach. Kultura to sposób realizacji siebie, pewien sposób komunikowania się ze światem, sposób pokazywania swojego bogatego świata, ale to także forma terapii, rehabilitacji, aktywizacji czy diagnostyki. Chciałbym doczekać takiego czasu, gdy osoby z niepełnosprawnościami będą mogły się także realizować poprzez profesjonalnymi artystami – mówił.

W dzisiejszych czasach bardzo dużo wydarzeń odbywa się online. Z jednej strony pozwalają znosić bariery architektoniczne, ale z drugiej – stawiają przed nami zupełnie nowe wyzwania.

– Bardzo wiele wydarzeń kulturalnych przeniosło się do internetu. Gdy nastąpił lockdown w ubiegłym roku, my jako osoby pełnosprawne mogłyśmy przebierać w ofertach filmowych, brać udział w spotkaniach, webinarach, dbać o swój rozwój – wspomina Anna Żórawska, prezes Fundacji Kultury Bez Barier. – Ale tego wszystkiego nie miały i nadal, niestety, nie mają osoby z niepełnosprawnościami. Platformy VOD nie mają filmów z audiodeskrypcją – osoby niewidome nie mają miejsc, w których mogą oglądać takie filmy, oprócz platformy ADAPTER. Pierwszą barierą w internecie są niedostępne cyfrowo strony internetowe, drugą np. niedostępne odtwarzacze cyfrowe na platformach VOD. To oznacza, że osoba z niepełnosprawnością wzroku sama nie może sobie włączyć audiodeskrypcji w filmie. Takich barier w internecie jest bardzo, bardzo dużo. Nasza fundacja stara się to zmieniać. Na początku pandemii wystartowaliśmy webinarami na temat dostępności kultury w sieci. I do dziś ich uczestnicy wykorzystują tą wiedzę, ale jeszcze przed nami jest bardzo długa droga do tego, żeby było lepiej – dodała.

Z kolei Roman Roczeń, artysta muzyk, założyciel Fundacji „Zobaczyć Morze”, wskazał esencję dostępności kultury z perspektywy osoby z niepełnosprawnością wzroku.

– Najważniejsza tutaj jest wolność i możliwość, np. dotknięcia sztuki. To, o co chodzi w kulturze dostępnej to mój wybór – chcę czy nie chcę z czegoś skorzystać. Film dostępny jest wtedy, kiedy ja chcę sam włączyć audiodeskrypcję, a nie wtedy, gdy robiony jest specjalny event z okazji audiodeskrypcji filmu. Albo w muzeum – chciałbym dotknąć rzeźbę, która mnie zainteresowała. Tej rzeźby powinna być kopia, a nie tylko tej rzeźby w ograniczonej ofercie, wskazanej przez kogoś – wyjaśnił muzyk.

wgi2021_relacja_panel

W panelu o dostępności kultury wzięli udział (od prawej): Anna Żórawska, prezes Fundacji Kultury Bez Barier; Roman Roczeń, artysta muzyk; Krzysztof Michałkiewicz, prezes PFRON oraz prowadzący Kamil Kowalski z Integracji Lab

Komfortka

Jednym z rewolucyjnych w Polsce rozwiązań, jakie zaprezentowano podczas Wielkiej Gali Integracji, jest akcja Przewijamy Polskę. Jej celem jest stworzenie w całym kraju sieci Komfortek, czyli pomieszczeń higieniczno-sanitarnych służących osobom z niepełnosprawnościami i ich opiekunom do wykonania bezpiecznie i komfortowo czynności pielęgnacyjnych. Dlaczego? Ponieważ każdego dnia w Polsce około 150 tysięcy dorosłych niesamodzielnych osób z niepełnosprawnościami, w asyście rodziców lub opiekunów, zmienia pieluchy lub pieluchomajtki, a często muszą to robić w warunkach urągających godności, np. na podłogach publicznych toalet, na parkowych ławkach lub w samochodach.

Akcję zainicjowało pięć organizacji: Integrację, Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci i Dorosłych z Mózgowym Porażeniem Dziecięcym „Żurawinka”, Fundację Mali Siłacze, Fundację NieOdkładalni oraz Lubelskie Forum Organizacji Osób Niepełnosprawnych – Sejmik Wojewódzki. Więcej o tym temacie na portalu Niepelnosprawni.pl.

Sztuka w kilku odsłonach

Jak co roku Galę uświetniały występy artystów. Gwiazdą wieczoru był Grzegorz Hyży, który zaprezentował minikoncert. Zaśpiewały również dwie wokalistki z niepełnosprawnością. Znana z ostatniej edycji programu „The Voice of Poland” – Dori Kaczmarkova (Dorota Kaczmarczyk) wykonała cover piosenki Sanah i Vito Bambino pt. „Ale Jazz” czy „Is it right”. A zdobywczyni m.in. Grand Prix międzynarodowego festiwalu „Le strade della Musica” w Rzymie – Daria Barszczyk, która przy akompaniamencie Jana Gembali zaprezentowała utwory „Skrzydła” i „Powerful”.

Podczas tegorocznego wydarzenia zaprezentowano także trailer dokumentu o wybitnym niesłyszącym muzyku Grzegorzu Płonce, Człowieku bez barier 2016. Jego historia zainspirowała Bartosza Blaschke do nakręcenia filmu, którego premiera już w styczniu 2022 roku. Warto wspomnieć o tym, że Grzegorz Płonka wystąpi już 3 grudnia w Zamku Królewskim, podczas gali wręczenia nagród Człowiek bez barier, którą będzie można oglądać na integracyjnym kanale You Tube i na portalu Niepelnosprawni.pl.

Kolejnym rodzajem sztuki, obecnym na telebimach przez całą Galę, była różnorodna twórczość osób z niepełnosprawnościami, które przez cały rok nadsyłały do Integracji swoje dzieła. Z wszystkimi można zapoznać się na specjalnie poświęconej im zakładce na stronia old.integracja.org.

Wielką Galę Integracji 2021 na polski język migowy tłumaczyli: Małgorzata Limanówka i Bernard Kinow. Audiodeskrypcję tworzył Błażej Grygiel.

wgi2021_relacja_daria_jan

Daria Barszczyk przy akompaniamencie Jana Gembali

 

Kilka dobrych słów…

Widzowie m.in. poprzez czat w serwisie YouTube przesyłali ciepłe słowa.

„Dla Ani z Fundacji Kultury bez Barier: Go, go, go! Tak trzymać! Alleluja i do przodu! Do końca świata a nawet jeden dzień dłużeeej!!!”

„Oprawa muzyczna jest świetna. Oczywiście nie tylko ona zasługuje na uznanie, ale bardzo przyjemnie słucha się wszystkich artystów.”

„Brawo dla Integracji za ogrom pracy włożony w przygotowanie kolejnej wspaniałej Gali.”

Zapraszamy do obejrzenia transmisji z gali

Transmisja z tłumaczem polskiego języka migowego (PJM)

Transmisja z audiodeskrypcją

 

Tu można przejrzeć folder przygotowany specjalnie na 26. Wielką Galę Integracji (plik pdf 3,6 MB, w pełni dostępny)


 

Wielka Gala Integracji nie odbyłaby się bez Partnerów – instytucji, firm
i organizacji – którym dziękujemy za wsparcie!


Honorowy Patronat Prezydenta RP Andrzeja Dudy

Prezydent

Partner instytucjonalny

logo PFRON

Projekt współfinansowany
ze środków PFRON

Partnerzy

Partner technologiczny Integracji

Patronat medialny

Organizator

Logo Integracji

Przejdź na górę strony