Przejdź do treści Otwórz / Zamknij Menu
Od 29 lat działamy na rzecz poprawy warunków życia osób z niepełnosprawnością w Polsce
5x1_plakat

5 maja 2022 roku, w Europejskim Dniu Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych i Dniu Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, minie rok od powstania Koalicji PRZEWIJAMY POLSKĘ, której celem jest powstanie w całym kraju sieci toalet wyposażonych – poza podstawowymi urządzeniami dostosowanymi do potrzeb osób z niepełnosprawnością – również w kozetki i podnośniki, które umożliwiają dokonanie czynności pielęgnacyjno-higienicznych (w tym wymianę środków chłonnych) w wygodny i bezpieczny sposób. Wyposażone w ten sposób toalety, nazwane w Polsce Komfortkami (w krajach anglojęzycznych: changing places), powinny stać się normą i znaleźć się jako obowiązujący zapis w prawie budowlanym.

Problem braku Komfortek dotyczy co najmniej 150 tysięcy osób, niesamodzielnych z powodu choroby, niepełnosprawności i wieku w Polsce, które kilka razy dziennie wymagają zmiany środków chłonnych, cewnikowania albo innych czynności pielęgnacyjno-higienicznych, wykonywanych w pozycji leżącej. Niestety, obecnie te czynności odbywają się najczęściej w warunkach urągających godności człowieka: na podłogach toalet publicznych, lokali gastronomicznych, aptek albo na ławkach w parkach, na trawie lub w samochodach. Alternatywą pozostaje nierzadko rezygnacja z udziału w życiu publicznym, społecznym i rodzinnym albo okupione są one wyrzeczeniami, w tym: wielogodzinnym unikaniem przyjmowania napojów i jedzenia w celu uniknięcia konieczności wymiany środków chłonnych.

Coraz więcej Komfortek

W lutym 2021 roku, z inicjatywy prezeski poznańskiego Stowarzyszenia ŻURAWINKA, rozpoczęła się akcja PRZEWIJAMY POLSKĘ, a 5 maja br. 5 organizacji pozarządowych: Fundacja MALI SIŁACZE z Krakowa, Fundacja NieOdkładalni z Gliwic, Lubelskie Forum Organizacji Osób Niepełnosprawnych – Sejmik Wojewódzki, Fundacja INTEGRACJA z Warszawy oraz Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci i Dorosłych z Mózgowym Porażeniem Dziecięcym ŻURAWINKA z Poznania, zawiązało Koalicję, spotykając się – na zaproszenie Pani Agaty Kornhauser-Dudy, Małżonki Prezydenta RP – w Belwederze i rozpoczynając w ten sposób wspólne działania na rzecz poprawy jakości życia dyskryminowanych 150 tys. osób w Polsce.

Koalicja w ciągu 1. roku działania nawiązała współpracę z władzami wielu samorządów, instytucji, firm i organizacji pozarządowych. Trwają prace nad możliwymi zmianami prawa, poszerza się lista lokalizacji, w których można skorzystać z Komfortek, powstała ich baza adresowa, realizowane są projekty edukacyjne, a także została opracowana koncepcja plenerowych Komfortek.

Regularnie przez cały rok publikowane są w magazynie „Integracja” i na portalu Niepelnosprawni.pl artykuły przybliżające akcję społeczną PRZEWIJAMY POLSKĘ, promujące dobre praktyki i ludzi, dzięki którym powstają w Polsce Komfortki.

Hasło: 5 x 1 = 20

W czwartek 5 maja br. w Centrum Inicjatyw Rodzinnych w Poznaniu przy ul. Ratajczaka 44 odbędzie się konferencja prasowa i spotkanie pod hasłem: 5 x 1 = 20. Wezmą w nich udział reprezentacja i sprzymierzeńcy Koalicji PRZEWIJAMY POLSKĘ, użytkownicy Komfortek, przedstawiciele władz samorządowych, a w drugiej części do spotkania do gości dołączy online Małżonka Prezydenta RP, Pani Agata Kornhauser-Duda.

Bardzo ważną częścią wydarzenia będzie wręczenie nominacji ambasadorskich pierwszym pięciu osobom – mieszkańcom Wielkopolski, którym idea Komfortek jest szczególnie bliska i które aktywnie włączyły się w ich promocję.

Na koniec spotkania rozwiążemy matematyczną zagadkę równania z plakatu: 5 x 1 = 20 i wyjaśnimy znaczenie cyfry 5 w działaniach Koalicji PRZEWIJAMY POLSKĘ.

Ambasadorzy Wielkopolski akcji społecznej PRZEWIJAMY POLSKĘ

  • Agnieszka Nowak – osoba z mózgowym porażeniem dziecięcym, która dzięki zaangażowaniu swojej mamy, od maja 2021 uczestniczy we wszystkich działaniach Koalicji Przewijamy Polskę
  • Agnieszka Kubicka – prezeska Fundacji Wózkowicze wspierająca działania Koalicji Przewijamy Polskę i propagująca konieczność powstawania Komfortek
  • Jeremi Boczko – 10-letni dzielny chłopak, który wspólnie z tatą spowodował powstanie Komfortki na pływalni Winogrady w Poznaniu
  • Sebastian Mankiewicz – wiceprezes Fundacji Wózkowicze wspierający działania Koalicji Przewijamy Polskę i propagujący konieczność powstawania Komfortek
  • Sylwia Błach – pisarka, blogerka poruszająca w social mediach tematykę związaną z celami akcji Przewijamy Polskę

Relacja ze spotkania

 

Organizatorzy akcji

pobrany plik (3)

Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci i Dorosłych z Mózgowym Porażeniem Dziecięcym „Żurawinka”

 mali 4)Fundacja Mali Siłacze

pobrany plik (2)

Fundacja NieOdkładalni

logo_lfoon_sejmik_wojewodzki_sze

Lubelskie Forum Organizacji Osób Niepełnosprawnych – Sejmik Wojewódzki

logo_integracja_szer250

Fundacja Integracja

Przejdź na górę strony