Szkolenia i warsztaty
Zamierzasz zatrudnić pracownika z niepełnosprawnością? Brakuje ci wiedzy, jakie płyną z tego korzyści, jak przeprowadzić rekrutację i przygotować zespół do współpracy z pracownikiem z określoną niepełnosprawnością? Chciałbyś wiedzieć, jak zapewnić właściwą obsługę klientom z różnymi rodzajami niepełnosprawności?
Na wszystkie twoje pytania odpowiedzą eksperci INTEGRACJI podczas następujących szkoleń:
1. „WRAŻLIWOŚĆ NA NIEPEŁNOSPRAWNOŚĆ”
ADRESACI SZKOLENIA: Szkolenie skierowane jest do pracowników firm i instytucji, a zwłaszcza działów, w których zatrudnione są osoby z niepełnosprawnością.
CEL: Uwrażliwienie pracowników na tematykę niepełnosprawności i zaprezentowanie osób z niepełnosprawnością jako wartościowych pracowników.
KORZYŚCI: Podczas szkolenia uczestnicy nauczą się:
- w jaki sposób współpracować z osobami z niepełnosprawnością,
- przełamywać lęki i bariery przed kontaktami z osobami z niepełnosprawnością.
PROPONOWANY PROGRAM SZKOLENIA: Program szkolenia składa się z 5 najważniejszych zagadnień poświęconych komunikacji pomocnej podczas kontaktów z osobą z niepełnosprawnością:
- Mity i stereotypy dotyczące osób z niepełnosprawnością – czyli konfrontacja naszego wyobrażenia z rzeczywistością;
- Zagadnienia związane ze środowiskiem osób z niepełnosprawnością – czyli jak świat i otoczenie są postrzegane przez osoby z niepełnosprawnością;
- Komunikacja z pracownikiem z niepełnosprawnością – jak prawidłowo komunikować się z osobą z niepełnosprawnością;
- Analiza problemów, z którymi spotykają się osoby z niepełnosprawnością – przedstawienie z pozoru zwykłych sytuacji, które są uciążliwe i niewygodne dla pracowników z niepełnosprawnością;
- Savoir-vivre wobec pracowników z niepełnosprawnością – czyli sztuka życia wobec osób z niepełnosprawnością, a dokładniej znajomość obyczajów, form towarzyskich oraz reguł grzeczności.
2. „OBSŁUGA KLIENTA Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ”
ADRESACI SZKOLENIA: Szkolenie skierowane jest do osób zajmujących się bezpośrednią obsługą klientów.
CEL: Przedstawienie pracownikom prawidłowych postaw i zachowań w trakcie obsługi klientów z niepełnosprawnością.
KORZYŚCI: Po szkoleniu uczestnicy:
- będą wiedzieli, jak prawidłowo rozmawiać z klientem bez względu na stopień bądź rodzaj jego niepełnosprawności,
- zostaną zmotywowani do przełamania lęku i barier przed obsługą klienta z niepełnosprawnością,
- podniosą standard własnej pracy, dzięki czemu jakość obsługi pozytywnie wpłynie na wszystkich klientów.
PROPONOWANY PROGRAM SZKOLENIA: Program szkolenia składa się z 5 najważniejszych zagadnień poświęconych komunikacji pomocnej podczas kontaktów z klientem z niepełnosprawnością:
- Obsługa klienta – jak prawidłowo komunikować się z osobą z niepełnosprawnością z uwzględnieniem różnych rodzajów niepełnosprawności;
- Asertywność wobec klientów z niepełnosprawnością – co zrobić, gdy klient wykorzystuje swoją niepełnosprawność do wywierania wpływu;
- Analiza problemów, z którymi spotykają się osoby z niepełnosprawnością – przedstawienie z pozoru zwykłych sytuacji, które są uciążliwe i niewygodne dla klientów z niepełnosprawnością;
- Mity i stereotypy dotyczące osób z niepełnosprawnością – czyli konfrontacja naszego wyobrażenia z rzeczywistością;
- Savoir-vivre wobec klientów z niepełnosprawnością – czyli sztuka życia wobec osób z niepełnosprawnością, a dokładniej znajomość obyczajów, form towarzyskich oraz reguł grzeczności.
3. „OSOBA Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ – PEŁNOSPRAWNY PRACOWNIK”
ADRESACI SZKOLENIA: Szkolenie skierowane jest do dyrektorów, kierowników i menedżerów działów, w których będą zatrudniane osoby z niepełnosprawnością.
CEL: Celem szkolenia jest zdobycie wiedzy przez firmę/instytucję w zakresie zasad skutecznej rekrutacji, selekcji, motywacji i asertywności wobec osób z niepełnosprawnością.
KORZYŚCI: Po szkoleniu uczestnicy będą wiedzieli:
- jak rekrutować osoby z niepełnosprawnością,
- jak wprowadzić osobę z niepełnosprawnością do zespołu,
- jak przygotować stanowisko pracy dla osoby z niepełnosprawnością.
PROPONOWANY PROGRAM SZKOLENIA: Program szkolenia składa się z 5 najważniejszych zagadnień poświęconych komunikacji pomocnej podczas procesu rekrutacji i po zatrudnieniu osoby z niepełnosprawnością.
- Zagadnienia związane z zatrudnianiem osób z niepełnosprawnością – uprawnienia i obowiązki wynikające z odrębnych przepisów.
- Zagadnienia związane z motywacją i asertywnością wobec osób z niepełnosprawnością – czyli jak rozmawiać z pracownikiem z niepełnosprawnością, aby nim odpowiednio pokierować.
- Savoir-vivre wobec pracowników z niepełnosprawnością – czyli sztuka życia wobec osób z niepełnosprawnością, a dokładniej znajomość obyczajów, form towarzyskich oraz reguł grzeczności.
- Analiza problemów, z którymi spotykają się osoby z niepełnosprawnością – przedstawienie z pozoru zwykłych sytuacji, które są uciążliwe i niewygodne dla pracowników z niepełnosprawnością.
- Komunikacja z pracownikiem z niepełnosprawnością – jak nawiązywać prawidłowe relacje z osobą z niepełnosprawnością.
4. „DOFINANSOWANIE DO WYNAGRODZEŃ PRACOWNIKÓW Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ”
ADRESACI SZKOLENIA: Szkolenie skierowane jest do pracowników działów kadr i HR.
CEL: Poznanie zasad skutecznego pozyskiwania dofinansowań do wynagrodzeń zatrudnionych pracowników z niepełnosprawnością.
KORZYŚCI: Podczas szkolenia uczestnicy nauczą się, jak prawidłowo wyliczać wynagrodzenia i składki dla osób z niepełnosprawnością (ZUS i PFRON) oraz o jakie dofinansowanie może starać się firma zatrudniająca osoby z niepełnosprawnością.
PROPONOWANY PROGRAM SZKOLENIA: Program szkolenia składa się z dwóch najważniejszych zagadnień poświęconych pozyskiwaniu dofinansowań oraz ich rozliczaniu:
1. Dofinansowanie wynagrodzenia pracownika z niepełnosprawnością:
- wysokość dofinansowania,
- refundacja składek ZUS,
- miesięczne dofinansowanie wynagrodzenia pracownika z niepełnosprawnością,
- przystosowanie stanowiska pracy,
- szkolenie pracowników z niepełnosprawnością,
- zwrot kosztów zatrudnienia pracownika z niepełnosprawnością,
- zwrot kosztów zatrudnienia osoby pomagającej pracownikowi z niepełnosprawnością.
2. PFRON i obsługa programu e-PFRON – ćwiczenia:
- zasady rozliczania składek,
- obowiązek rejestracji i składania deklaracji,
- zasady wypełniania miesięcznych deklaracji i informacji,
- raporty – zasady ich przygotowywania.