Wielka Gala Integracji to największe wydarzenie w Polsce dla osób z niepełnosprawnością. 18 listopada 2017 do warszawskiej Areny Ursynów przyjechało ok. 2,5 tys. gości z całego kraju. Honorowym patronatem wydarzenie objął Prezydent RP Andrzej Duda.
Podczas Gali zostały wręczone Medale Przyjaciel Integracji, które otrzymali:
- Telewizja Polsat – za reakcję na apel środowiska osób Głuchych, które chciało kibicować swej przedstawicielce Iwonie Cichosz, występującej w programie „Dancing with the Stars. Taniec z Gwiazdami”. Dzięki decyzji zarządu stacji po raz pierwszy w Polsce w programie na żywo pojawiły się napisy, a telewizja wykonała ogromny krok w kierunku budowania świata bez barier.
Nagrodę odebrali: Agata Lipnicka, reżyserka „Tańca z Gwiazdami”, oraz Maciej Dowbor, autor nowego programu „SuperLudzie”, poświęconego osobom z niepełnosprawnością.
- PKP Intercity – za świadome i skuteczne działania, które umożliwiają osobom z niepełnosprawnością coraz bardziej swobodne przemieszczanie się. „Mobilność to podstawa samodzielnego funkcjonowania osób z niepełnosprawnością, a świadoma polityka zapewniania dostępności taboru i przyjazności obsługi w widoczny sposób zbliża nas do spełnienia marzenia o poruszaniu się bez ograniczeń“ – podkreślono w uzasadnieniu nagrody, którą odebrał Marek Chraniuk, Prezes Zarządu PKP Intercity.
- Skanska Property Poland – za konsekwentną politykę wprowadzania na polski rynek przestrzeni biurowych przyjaznych osobom z niepełnosprawnością. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom budynki dewelopera stają się dostępne dla wszystkich użytkowników na niespotykaną wcześniej skalę. Jest to też pierwszy w Polsce deweloper, który deklaruje tworzenie wyłącznie dostępnych przestrzeni i obiektów.
Nagrodę w imieniu firmy odebrali jej przedstawiciele: Adam Targowski, menadżer ds. zrównoważonego rozwoju, oraz Joanna Ejsmont.
Medal Przyjaciel Integracji przyznawany jest od 1997 r. i wręczany podczas Wielkiej Gali Integracji. Powstał w celu promowania cennych inicjatyw i działań na rzecz środowiska osób z niepełnosprawnością w Polsce, pozwalających wyrównywać życiowe szanse. Medal otrzymują instytucje, firmy i osoby, które wyróżniają się otwartością i wrażliwością oraz działają nie z formalnego obowiązku, ale chęci budowania społecznej integracji.
W ubiegłych latach Medal otrzymali m.in.: Orange Polska, Urząd Transportu Kolejowego, Siemens, Poczta Polska, Peugeot, Związek Banków Polskich, Totalizator Sportowy, Metro Warszawskie, Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych i Telewizja Polska.
Podczas Gali rozstrzygnięto trzy konkursy w ramach projektu „Warszawa bez barier”. Jest on organizowany przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji i współfinansowany ze środków m.st. Warszawy. Nagrody wręczono w następujących konkursach i kategoriach:
- Konkurs „Warszawska Inwestycja bez barier”:
- w kategorii „Samorząd terytorialny (dzielnica)” – Urząd Dzielnicy Wilanów za dostosowanie budynku dla wszystkich interesariuszy Dzielnicy Wilanów, a w szczególności za uwzględnienie potrzeb osób z niepełnosprawnością;
- nagrodę w kategorii „Obiekt zabytkowy” otrzymał Uniwersytet Warszawski za Gmach Audytoryjny i wysoką jakość dostępności w obiekcie zabytkowym pod kątem użytkowników z niepełnosprawnością;
- w kategorii „Obiekt mieszkalny/biurowy/handlowy” – Orange Polska S.A. za Miasteczko Orange i profesjonalne podejście, wzorową dostępność i otwartość na potrzeby osób z niepełnosprawnością.
- Wyróżniono również Muzeum Warszawy za budynki Muzeum.
- Konkurs „Aplikacje bez barier”:
- DrOmnibus Sp. z o.o. za aplikację ABA DrOmnibus, uznaną za najlepszą aplikację mobilną, która jest w szczególności pomocna podczas prowadzenia terapii dzieci z autyzmem;
- Hachi S.A. za koncepcję aplikacji ParrotOne, czyli najlepszą koncepcję aplikacji mobilnej adresowanej do osób z niepełnosprawnością; aplikacja, dzięki wbudowanej sztucznej inteligencji, efektywnie podpowiada wpisywane na klawiaturze ekranowej słowa, wspomagając tym samym osoby z ograniczeniami manualnymi.
- Przyznano też dwa wyróżnienia dla: Sonnar Interactive LTD za aplikację Audio Game Hub oraz IBIF Sp. z o.o. za koncepcję aplikacji „hEAR Us”.
- Konkurs „Serwis www bez barier”:
- Fundacja na Rzecz Rozwoju Audiodeskrypcji KATARYNKA za stronę adapter.pl, czyli wzorowe dostosowanie filmów dla użytkowników z niepełnosprawnością i dostępny serwis.
- Wyróżnienie otrzymał zaś Urząd Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy za serwis srodmiescie.warszawa.pl.
W tworzenie Wielkiej Gali Integracji tradycyjnie włączyły się osoby związane z niepełnosprawnością:
- obsługą sceny i zaplecza zajęli się pracownicy Klubokawiarni Pożyteczna;
- artystów i prowadzących uczesał Tomasz Karcz, urodzony bez dłoni stylista, który zajmuje się także charakteryzacją filmową i choreografią pokazową;
- za ich makijaż odpowiedzialna była Marzena Bartosz, poruszająca się na wózku specjalistka od wizażu, zarówno codziennego, jak i artystycznego;
- całą Galę ubarwiał dźwiękowo Bartek „MesBrutah” Dzienkiewicz.
Organizacja Gali nie byłaby możliwa również bez zaangażowania wolontariuszy – osób skupionych w Koalicji Prezesi-Wolontariusze.
Gwiazdami wieczoru byli: zespół Pectus, perkusista Vlodi Tafel, piosenkarz Roman Roczeń wraz z gitarzystą Krzysztofem Kowalewskim, DJ Bartek „MesBrutah” Dzienkiewicz oraz stand-uper Jacek Noch.
Galę poprowadzili: prezenterzy Monika Zamachowska i Michał Olszański oraz Piotr Pawłowski – Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji.
Na scenę zostały zaproszone osoby, które przełamują codzienne bariery i udowadniają, że niepełnosprawność nie musi stawać na przeszkodzie do realizacji marzeń. Wśród zaproszonych gości znaleźli się wybitni sportowcy, muzycy, politycy – wszyscy ci, którzy swoją postawą mogą być inspirujący dla osób z niepełnosprawnością i działają na rzecz tego, liczącego ponad 5 milionów osób, środowiska.
Integracja od ponad 20 lat działa na rzecz wyrównywania społecznych szans osób z niepełnosprawnościami, kształtowania świadomości obywatelskiej oraz integracji społecznej. Od 1994 r. wydaje magazyn „Integracja”, od 2003 r. prowadzi portal www.niepelnosprawni.pl i od trzech lat www.sprawniwpracy.pl. Jest organizatorem wielu kampanii społecznych, m.in. „Nie chcę być strażakiem”, którą można było sobie przypomnieć podczas 22. Wielkiej Gali Integracji, „Płytka wyobraźnia to kalectwo”, „Czy naprawdę chciałbyś być na naszym miejscu”, „Dlaczego traktujesz nas inaczej”.
Więcej informacji:
Jacek Czerwiński
tel.: 505 602 947
e-mail: jacek.czerwinski@old.integracja.org
Andersa 13
00-159 Warszawa
www.old.integracja.org
Wielka Gala Integracji nie odbyłaby się bez Partnerów – firm i organizacji, z którymi Integracja pracuje przez cały rok w zakresie zmiany – przystosowania budynków, serwisów czy też warunków pracy dla osób z niepełnosprawnościami.
Partnerzy instytucjonalni: Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Urząd m.st. Warszawy
Partnerzy strategiczni: Siemens, Fundacja PKO BP, MetLife, Peugeot, PKP Intercity
Partnerzy: P.P. „Porty Lotnicze”, Poczta Polska, Coloplast, GP Batteries, Polpharma, Grupa Hotelowa Orbis
Współpraca: Koalicja Prezesi-Wolontariusze, Dr. Gerard, Falck, La Grappa
Patronat medialny: Telewizja Polska, Polskie Radio Jedynka, nienieodpowiedzialni.pl, niepelnosprawni.pl