19 maja po raz trzeci odbywa się „Godzina bez myszy”. Akcja, zainicjowana przez Integrację, stanowi część polskich obchodów Światowego Dnia Świadomości Dostępności. Odłącz mysz i przekonaj się, jak ważna jest dostępność stron internetowych.
Aby wziąć udział w akcji, wystarczy przez wybraną przez siebie godzinę 19 maja nie używać myszy, touchpada lub ekranu dotykowego. Dlaczego? Rzecz w tym, że urządzenia te są niedostępne dla części osób z niepełnosprawnością. Osoby niewidome, a także np. osoby, którym ruchy spastyczne uniemożliwiają korzystanie z myszy, do nawigowania po stronach używają samej klawiatury. Używanie klawisza Tab, skrótów klawiaturowych i nawigacji przy użyciu strzałek pozwoli przekonać się, na ile dostępne są odwiedzane przez nas strony internetowe.
Dzień dostępności
„Godzina bez myszy” ma za zadanie uświadomić przeciętnym użytkownikom sieci, jak powszechne są bariery w dostępności stron internetowych, napotykane przez osoby z niepełnosprawnością. Akcja organizowana jest w Światowym Dniu Świadomości Dostępności (Global Accessibility Awareness Day), który w tym roku obchodzimy 19 maja.
Inicjatorem akcji jest amerykański programista Joe Davon. W 2011 r. zaproponował jej zorganizowanie, sugerując, że twórcy stron internetowych zbyt wielką wagę przykładają do estetyki, zapominając o najważniejszym elemencie budowy serwisów – funkcjonalności.
Dostępność dotyczy każdego z nas. Tylko w Polsce liczbę osób z niepełnosprawnością szacuje się na około 5 milionów. Zwłaszcza dla osób o ograniczonej mobilności internet stanowi prawdziwe okno na świat, z którego jednak nie mogą w pełni skorzystać. Źle dobrane kolory, nieposiadające tekstowych opisów alternatywnych infografiki czy pozbawione napisów filmy – wszystko to ogranicza osoby z niepełnosprawnością w Internecie. Praktyki te dotyczą zarówno komercyjnych stron, jak i serwisów publicznych, łamiących w ten sposób prawo do informacji publicznej ponad 10 proc. obywateli.
Dostępność wciąż niewystarczająca
Od czerwca 2015 r. publiczne strony internetowe powinny być w pełni dostosowane do potrzeb osób z różnymi niepełnosprawnościami. Nie wszystkim instytucjom udało się jednak wywiązać z tego zadania. Część witryn wymaga nadal wielu poprawek i sporych nakładów pracy.
Ogłoszony na początku 2016 roku raport Najwyższej Izby Kontroli, wykonany wspólnie ze specjalistami Integracji, nie pozostawia w tej kwestii wątpliwości. NIK sprawdziła wypełnianie 34 z 36 wymaganych zaleceń standardu WCAG 2.0 w 23 serwisach internetowych instytucji publicznych. W ocenie NIK działania kontrolowanych urzędów, pomimo podjętych starań i trzyletniego okresu przejściowego, nie doprowadziły do zapewnienia wymaganej dostępności ich serwisów dla osób z niepełnosprawnością. Odpowiednio dostosowane były tylko dwa z 23 badanych serwisów internetowych (Ministerstwa Zdrowia i PFRON). Na pozostałych 21 skontrolowanych stronach internetowych NIK stwierdziła istotne błędy, przy czym w trzech wypadkach strony oceniono negatywnie. Zdaniem NIK nieprawidłowości stwierdzone na tych trzech stronach były na tyle poważne, że mogły osobom z niepełnosprawnością znacząco utrudniać lub wręcz uniemożliwiać korzystanie z zamieszczanych treści.
– Warto pamiętać, że problem ten dotyczy – i będzie dotyczył w przyszłości – także grup osób bez orzeczenia o niepełnosprawności, ale mających np. problemy ze wzrokiem, osób starszych, słabo czytających czy słabo znających język polski. Liczebność tych grup w kolejnych latach będzie się zapewne zwiększać – podkreślił w komentarzu do wyników kontroli prezes NIK, Krzysztof Kwiatkowski.
Integracja dla dostępności
Integracja od 20 lat dba o to, aby przestrzeń była pozbawiona barier – zarówno ta rzeczywista, jak i cyfrowa. Przeprowadza audyty dostępności stron internetowych, sprawdzając, czy są one zgodne z międzynarodowym standardem WCAG 2.0. Celem audytu jest zapewnienie możliwości i swobody obsługi serwisu przez jak największą liczbę użytkowników, bez względu na ich niepełnosprawność, wiek, oprogramowanie czy sprzęt, którego używają. Dotychczas zaufało nam ponad 620 firm i organizacji z całej Polski. Pozytywna opinia po przeprowadzeniu audytu lub pozytywna weryfikacja po wprowadzeniu zmian wskazanych w Raporcie, skutkuje przyznaniem prestiżowego certyfikatu SERWIS BEZ BARIER.
Oficjalna strona akcji „Godzina bez myszy”.
Artykuł na portalu niepełnosprawni.pl.
Więcej o Światowym Dniu Świadomości Dostępności na stronie globalaccessibilityawarenessday.org.
Więcej informacji udziela:
Tomasz Pisarzewski
Specjalista ds. marketingu i PR
e-mail: tomasz.pisarzewski@old.integracja.org
tel.: 505 602 711