21 września o godzinie 12.00 odbędzie się briefing prasowy poświęcony poprawie dostępności miast podczas konferencji „Miasto Dostępne“
W spotkaniu udział wezmą:
- dr hab. inż. arch. Krystyna Solarek – prodziekan ds. Nauki Wydziału Architektury PW
- Piotr Pawłowski – prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji
- prof. Piotr Lorens – prezes Towarzystawa Urbanistów Polskich.
Konferencja „Miasto Dostępne” odbędzie się w Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii Politechniki Warszawskiej przy ul. Rektorskiej 4 w Warszawie.
Celem całodziennej konferencji „Miasto Dostępne” jest promocja działań na rzecz poprawy dostępności miast – przestrzeni publicznych i budynków, oraz wymiana dobrych praktyk realizacyjnych w zakresie budowy przestrzeni przyjaznych dla wszystkich. Konferencja ma także zainicjować działania na rzecz wypracowania nowych metod nauczania, dających wiedzę i kompetencje przyszłym projektantom miast dostępnych, czyli architektom, urbanistom i planistom.
Konferencję organizują: Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji i Towarzystwo Urbanistów Polskich, we współpracy z Wydziałem Architektury Politechniki Warszawskiej, Wydziałem Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej i Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii Politechniki Warszawskiej.
Patronat honorowy nad konferencją objął Pełnomocnik Rządu Do Spraw Osób Niepełnosprawnych.
Integracja od ponad 20 lat działa na rzecz wyrównywania społecznych szans osób z niepełnosprawnościami, kształtowania świadomości obywatelskiej oraz integracji społecznej. Od 1994 r. wydaje magazyn „Integracja”, od 1997 r. produkuje program telewizyjny, od 2003 r. prowadzi portal www.niepelnosprawni.pl i od dwóch lat www.sprawniwpracy.pl Jest organizatorem wielu kampanii społecznych, m.in. „Nie chcę być strażakiem”, „Płytka wyobraźnia to kalectwo”, „Czy naprawdę chciałbyś być na naszym miejscu”, „Dlaczego traktujesz nas inaczej”.
Towarzystwo Urbanistów Polskich założyła w 1923 r. grupa wybitnych twórców i naukowców a jednocześnie społeczników, skupionych wokół Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. Dziś Towarzystwo liczy około 1000 członków w kilkunastu oddziałach regionalnych i sekcjach problemowych. Towarzystwo Urbanistów Polskich jest rzecznikiem interesu społecznego w zagospodarowaniu i użytkowaniu polskiej przestrzeni. Jest organizacją społeczną i obywatelską, otwartą dla wszystkich, którzy przez swą działalność gospodarczą i polityczną oraz tworzoną wiedzę i dzięki posiadanym umiejętnościom, podnoszą jakość polskiej przestrzeni i chcą by była ona coraz bardziej atrakcyjną i konkurencyjną we współczesnym świecie.