Ponad 200 tys. osób w Polsce pobiera różnego rodzaju świadczenia, ponieważ nie pracuje, by móc opiekować się niepełnosprawnym członkiem rodziny. Nie jest to jednak pełna liczba tych, którzy poświęcają swoje życie, by odpowiednio zająć się swoim bliskim z niepełnosprawnością. Czerwiec na portalu Niepelnosprawni.pl poświęcony będzie rodzicom i opiekunom osób z niepełnosprawnością.
– Otoczenie – rodzice i znajomi – są szalenie istotni. U mnie jest ten „kłopot”, że jestem jedynakiem. Dlatego łatwo sobie wyobrazić reakcję moich rodziców, szczególnie matki, na wieść o wypadku, gdy jej jedyny syn, który zaraz powinien wyfrunąć z domu i założyć rodzinę, w wieku 16 lat powrócił pod jej całkowitą opiekę. Mama to wszystko głęboko przeżyła i myślę, że do dziś konsekwencje tego, co się stało, gdzieś głęboko siedzą w jej sercu i głowie. Wydaje mi się, że chyba nigdy tak do końca się z tym nie pogodzi – przyznaje w szczerym wywiadzie Piotr Pawłowski, prezes Integracji.
Ciężar psychiczny, ale także organizacyjny i finansowy związany z opieką nad dzieckiem lub dorosłą osobą z niepełnosprawnością jest udziałem wielu polskich rodzin. Na pojawiającą się nagle niepełnosprawność nikt nie jest gotowy, a polski system wsparcia, choć ulega zmianom, wciąż jest daleki od doskonałości.
Bezradność, niepewna przyszłość, stereotyp cierpiętnicy – to tylko niektóre z trosk, wymienionych przez matki dzieci z niepełnosprawnością w artykule „Matka. Czym wkurzona? Kiedy zadowolona?”. Z drugiej strony – te same kobiety wymieniły ludzką życzliwość, odkryte w sobie siły, a także bunt syna jako to, co jest dla nich budujące.
Jasna liczba, ciemna liczba
Nie wiadomo dokładnie ile osób w naszym kraju wymaga stałej opieki. W Programie „Za życiem” podano, że w Polsce jest ponad 211 tys. dzieci z niepełnosprawnością[1]. Biorąc pod uwagę złożone sytuacje rodzinne, w tym samotne rodzicielstwo czy opiekę rodzeństwa, babć i dziadków, można szacować liczbę opiekunów samych dzieci z niepełnosprawnością w Polsce na 400-500 tys.
Jeszcze więcej członków rodzin zaangażowanych jest w opiekę nad osobami dorosłymi – po wypadkach, chorobach lub z niepełnosprawnością wynikającą z wieku. Część opiekunów pobiera już emeryturę, inni nie rezygnują z pracy i w inny sposób zapewniają opiekę.
– W Polsce jest obecnie ponad milion osób, które mają określone orzeczenie o niepełnosprawności, nad którymi osoba bliska może sprawować opiekę i otrzymać jakieś świadczenie – przyznał w lutym br. w Sejmie Olgierd Podgórski, dyrektor Departamentu Polityki Rodzinnej w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Sytuacją rodzin i opiekunów osób z niepełnosprawnością zajmie się w czerwcu portal Niepelnosprawni.pl.
Sprawdzimy, opiszemy, doradzimy
Czerwiec na portalu Niepelnosprawni.pl poświęcony będzie rodzicom i opiekunom osób z niepełnosprawnością. Zachęcamy Państwa do lektury i zainteresowania tym złożonym i często pomijanym tematem.
W ciągu tego miesiąca m.in.:
- weźmiemy pod lupę trzy propozycje Programu kompleksowego wsparcia dla rodzin „Za życiem”, które mają działać od 1 lipca br.
- podpowiemy, jak powinny wyglądać pierwsze kroki rodziców po urodzeniu się dziecka z niepełnosprawnością;
- opiszemy, kto i na jakich zasadach może skorzystać z zapisów ustawy „Za życiem”
- sprawdzimy, jakie są rozwiązania dla dorosłych niesamodzielnych osób, gdy zabraknie rodziców;
- doradzimy, co robić, gdy ktoś spośród najbliższych dozna udaru, wylewu lub ulegnie wypadkowi.
Integracja od ponad 20 lat działa na rzecz wyrównywania społecznych szans osób z niepełnosprawnościami, kształtowania świadomości obywatelskiej oraz integracji społecznej. Od 1994 r. wydaje magazyn „Integracja”, od 1997 r. produkuje program telewizyjny, od 2003 r. prowadzi portal www.niepelnosprawni.pl i od dwóch lat www.sprawniwpracy.pl Jest organizatorem wielu kampanii społecznych, m.in. „Nie chcę być strażakiem”, „Płytka wyobraźnia to kalectwo”, „Czy naprawdę chciałbyś być na naszym miejscu”, „Dlaczego traktujesz nas inaczej”.
[1] GUS: Stan zdrowia ludności Polski w 2014 r.