Przejdź do treści Otwórz / Zamknij Menu
Od 29 lat działamy na rzecz poprawy warunków życia osób z niepełnosprawnością w Polsce

Podczas Finału 13. Konkursu „Człowiek bez barier” organizowanego przez  Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji przedstawimy najnowszą diagnozę sytuacji osób z niepełnosprawnością na podstawie badań prowadzonych od 20 lat przez prof. Antoninę Ostrowską z IFiS PAN.

Uroczysta Gala odbędzie się w Zamku Królewskim w Warszawie. Kolejny raz zostaną wyróżnione wyjątkowe osoby oraz poznamy Człowieka bez barier!

Konkurs odbywa się pod honorowym patronatem Małżonki Prezydenta RP Pani Agaty Kornhauser-Dudy, która zaszczyci Integrację i Laureatów swoją obecnością oraz wręczy główną nagrodę.

Galę Konkursu „Człowiek bez barier 2015” poprowadzi znana dziennikarka telewizyjna Paulina Chylewska.

W tym roku Kapituła Konkursu „Człowiek bez barier”, pod przewodnictwem prof. Antoniny Ostrowskiej (PAN) i Piotra Pawłowskiego – prezesa Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji, wybrała pięcioro finalistów.

Są to (w kolejności alfabetycznej):

Agnieszka Bal – szerzy świadomość społeczną na temat osób korzystających ze wspomagających lub alternatywnych metod komunikacji (AAC). Jest pierwszą osobą w Zarządzie Stowarzyszenia „Mówić bez Słów”, która w pełni korzysta z komunikacji alternatywnej. Agnieszka Bal ma mózgowe porażenie dziecięce, porusza się na wózku, a porozumiewa się za pomocą tablicy z literami, umieszczonej na blacie przy wózku, wskazując je łokciem. Dzięki ogromnej determinacji ukończyła liceum, a później studia na Uniwersytecie Warszawskim. Jest autorką wielu artykułów o AAC, jest często zapraszana na spotkania, konferencje, seminaria i warsztaty. Stała się tym samym rzeczniczką tej grupy ludzi.

Paulina Kaszuba-Krzepicka – większość dzieciństwa spędziła w szpitalu z powodu choroby Leśniowskiego-Crohna. Konieczne było u niej wyłonienie gastrostomii, a potem, po usunięciu jelita grubego, do wyłonienia stomii. 13-letnia dziewczynka, mimo wielu obaw, depresji, którą przeszła, nie chciała zrezygnować
z kontaktów z rówieśnikami i działań charytatywnych. Podjęła naukę w liceum, potem ukończyła studia na architekturze wnętrz. Jest też wolontariuszką i aktywistką. Oswaja temat stomii. Została ambasadorką kampanii „STOMAlife. Odkryj stomię”, decydując się na odważną sesję zdjęciową. Swoimi doświadczeniami aktywnego życia dzieli się na blogu.

Mariusz Mączka – dzięki swoim olejnym obrazom jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych artystów
w Polsce malujących ustami. Malarstwem zainteresował się po przeczytaniu książki osoby, która tak jak on złamała kręgosłup po skoku do wody. W 2000 r. został członkiem Światowego Związku Artystów Malujących Ustami i Nogami (AMUN). Jego prace prezentowano na wystawach w Polsce i za granicą, w tym
w wiedeńskiej Galerii Albertina. Artysta często spotyka się z młodzieżą w rodzinnym Dobiegniewie, gdzie mieszka z żoną i 5-letnimi bliźniakami. Spotkania łączy z pokazami malowania, aby dzieci i młodzież mogły zobaczyć, jak powstaje obraz. Zwraca im także uwagę na to, jak bezpiecznie spędzać czas nad wodą, aby nie powtórzyć jego błędu.

Joanna Pąk – jej życiową pasją jest poezja. Wiersze zaczęła tworzyć jako 12-latka. Od urodzenia ma czterokończynowe mózgowe porażenie dziecięce. Pisze stopą. Jej poetycki talent dostrzeżono podczas Jesiennych Debiutów Poetyckich w Lublinie, gdzie dwa razy została uhonorowana główną nagrodą i tytułem „Talent Roku 2001” i „Talent Roku 2003”. Poezja towarzyszyła jej także podczas studiów pedagogicznych na KUL. Wydała dziewięć tomików wierszy. W 2007 r. została członkiem Związku Literatów Polskich. Za całokształt twórczości otrzymała wiele nagród. Jest aktywna także w życiu społecznym. Współpracuje
m.in. z Fundacją VERBA, wydającą książeczki dla dzieci, oswajające je z tematyką niepełnosprawności. Wspólnie z dziennikarką TVP Lublin Anną Dąbrowską założyła Stowarzyszenie „Jesteśmy Kroplą”, z którym przeprowadziły kilka projektów dla kobiet.

Adam Wiśniewski – choć jest osobą niewidomą i słabosłyszącą, stara się żyć pełnią życia. Ukończył studia na Wydziale Nauk Historycznych i Społecznych Uniwersytetu Kard. St. Wyszyńskiego, na kierunku politologia i ze specjalizacją praca socjalna. Na studiach założył wraz z kolegami stowarzyszenie Bonum Publicum, a później Stowarzyszenie „Włączeni”, którego jest prezesem. Pomaga młodzieży narażonej na wykluczenie społeczne i marginalizację oraz dzieciom z ubogich rodzin. Po studiach podjął pracę
w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim. W wolnych chwilach śpiewa i gra na instrumentach klawiszowych oraz na gitarze. Przyjaciele mówią o jego głosie: „skrzyżowanie Riedla z Cugowskim”. Lubi też aranżować muzykę. Śpiewał w chórze Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, z którym zwiedził kawał świata.

Spośród tego grona zostanie wybrany Człowiek bez barier 2015. Za kilka godzin poznamy jego nazwisko! Zostanie też ogłoszony zdobywca Nagrody Publiczności, wybrany przez czytelników portalu Niepelnosprawni.pl i magazynu „Integracja”.

W tym roku zostanie również przyznana Nagroda Specjalna. Otrzyma ją polska piosenkarka i autorka tekstów Monika Kuszyńska, która brawurowo łamie bariery i wspiera tych, którzy rezygnują z walki
o szczęście i marzenia. Monika Kuszyńska uświetni uroczystość swoim występem.

„Człowiek bez barier” to Konkurs promujący osoby z niepełnosprawnością, których zaangażowanie
i aktywna postawa społeczna są dla innych przykładem i źródłem motywacji w życiu codziennym. Każda
z wyróżnionych w Konkursie osób przełamuje bariery, przeciwstawia się stereotypom, pokazując postawą
i działaniem, że niepełnosprawność nie musi być ograniczeniem.

Gala transmitowana będzie na żywo na portalu Niepelnosprawni.pl

Termin

Data: 3 grudnia 2015 r. (czwartek), godz. 12:30

Miejsce: Sala Wielka Zamku Królewskiego w Warszawie

Wstęp: od godz. 12:00

Działalność Integracji

Integracja od 20 lat konsekwentnie działa na rzecz wyrównywania społecznych szans osób z niepełnosprawnościami, kształtowania świadomości obywatelskiej oraz integracji społecznej. Głównym celem Integracji jest inicjowanie i skuteczne wdrażanie rozwiązań na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu, zespołowi profesjonalistów i wysokiej rozpoznawalności marki, skutecznie wprowadza pozytywne zmiany w Polsce. Integracja jako ekspert w tematyce niepełnosprawności – informuje, buduje świadomość poprzez kampanie społeczne, pomaga w zatrudnieniu, usuwa bariery architektoniczne, cyfrowe i społeczne, przyznaje certyfikaty OBIEKT BEZ BARIER i SERWIS BEZ BARIER.

Integracja jest laureatem wielu prestiżowych nagród i wyróżnień, m.in. Nagrody Pełnomocnika Rządu
ds. Osób Niepełnosprawnych, Effie Awards, International Business Award, Golden World Awards. Lider Integracji – Piotr Pawłowski przed miesiącem odebrał nagrodę Społecznika Roku przyznawaną przez tygodnik „Newsweek Polska”, wcześniej zaś uhonorowano go m.in. Nagrodą Honorową Rzecznika Praw Dziecka „Za działalność na rzecz dzieci i upowszechnianie praw dziecka”, Odznaką Honorową Rzecznika Praw Obywatelskich „Za Zasługi dla Ochrony Praw Człowieka”, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Kontakt

Dodatkowe informacje: Monika Kamińska, kom. 502 518 546, mail: monika.kaminska@old.integracja.org

Partnerzy

Organizator

Przejdź do strony Integracja

Patronat honorowy

Małżonka Prezydenta RP Pani Agata Kornhauser-Duda

Partner instytucjonalny

Przejdź na stronę Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Projekt współfinansowany ze środków PFRON

Partnerzy główni

Przejdź do strony Poczta Polska

Przejdź na stronę Fundacja PZU

Przejdź na stronę Fundacji Orange

Partnerzy

Przejdź na stronę fundacji Lotto

Przejdź na stronę firmy coloplast

Przejdź na stronę firmy Polpharma

Patroni medialni

tvp2

Przejdź na stronę Jedynka polskie radio

Przejdź do strony NGO.pl

niepelnosprawni_pl-logoRGBbezkrawedzi

Przejdź na górę strony