Podczas Finału 13. Konkursu „Człowiek bez barier” organizowanego przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji przedstawimy najnowszą diagnozę sytuacji osób z niepełnosprawnością na podstawie badań prowadzonych od 20 lat przez prof. Antoninę Ostrowską z IFiS PAN.
Uroczysta Gala odbędzie się w Zamku Królewskim w Warszawie. Kolejny raz zostaną wyróżnione wyjątkowe osoby oraz poznamy Człowieka bez barier!
Konkurs odbywa się pod honorowym patronatem Małżonki Prezydenta RP Pani Agaty Kornhauser-Dudy, która zaszczyci Integrację i Laureatów swoją obecnością oraz wręczy główną nagrodę.
Galę Konkursu „Człowiek bez barier 2015” poprowadzi znana dziennikarka telewizyjna Paulina Chylewska.
W tym roku Kapituła Konkursu „Człowiek bez barier”, pod przewodnictwem prof. Antoniny Ostrowskiej (PAN) i Piotra Pawłowskiego – prezesa Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji, wybrała pięcioro finalistów.
Są to (w kolejności alfabetycznej):
Agnieszka Bal – szerzy świadomość społeczną na temat osób korzystających ze wspomagających lub alternatywnych metod komunikacji (AAC). Jest pierwszą osobą w Zarządzie Stowarzyszenia „Mówić bez Słów”, która w pełni korzysta z komunikacji alternatywnej. Agnieszka Bal ma mózgowe porażenie dziecięce, porusza się na wózku, a porozumiewa się za pomocą tablicy z literami, umieszczonej na blacie przy wózku, wskazując je łokciem. Dzięki ogromnej determinacji ukończyła liceum, a później studia na Uniwersytecie Warszawskim. Jest autorką wielu artykułów o AAC, jest często zapraszana na spotkania, konferencje, seminaria i warsztaty. Stała się tym samym rzeczniczką tej grupy ludzi.
Paulina Kaszuba-Krzepicka – większość dzieciństwa spędziła w szpitalu z powodu choroby Leśniowskiego-Crohna. Konieczne było u niej wyłonienie gastrostomii, a potem, po usunięciu jelita grubego, do wyłonienia stomii. 13-letnia dziewczynka, mimo wielu obaw, depresji, którą przeszła, nie chciała zrezygnować
z kontaktów z rówieśnikami i działań charytatywnych. Podjęła naukę w liceum, potem ukończyła studia na architekturze wnętrz. Jest też wolontariuszką i aktywistką. Oswaja temat stomii. Została ambasadorką kampanii „STOMAlife. Odkryj stomię”, decydując się na odważną sesję zdjęciową. Swoimi doświadczeniami aktywnego życia dzieli się na blogu.
Mariusz Mączka – dzięki swoim olejnym obrazom jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych artystów
w Polsce malujących ustami. Malarstwem zainteresował się po przeczytaniu książki osoby, która tak jak on złamała kręgosłup po skoku do wody. W 2000 r. został członkiem Światowego Związku Artystów Malujących Ustami i Nogami (AMUN). Jego prace prezentowano na wystawach w Polsce i za granicą, w tym
w wiedeńskiej Galerii Albertina. Artysta często spotyka się z młodzieżą w rodzinnym Dobiegniewie, gdzie mieszka z żoną i 5-letnimi bliźniakami. Spotkania łączy z pokazami malowania, aby dzieci i młodzież mogły zobaczyć, jak powstaje obraz. Zwraca im także uwagę na to, jak bezpiecznie spędzać czas nad wodą, aby nie powtórzyć jego błędu.
Joanna Pąk – jej życiową pasją jest poezja. Wiersze zaczęła tworzyć jako 12-latka. Od urodzenia ma czterokończynowe mózgowe porażenie dziecięce. Pisze stopą. Jej poetycki talent dostrzeżono podczas Jesiennych Debiutów Poetyckich w Lublinie, gdzie dwa razy została uhonorowana główną nagrodą i tytułem „Talent Roku 2001” i „Talent Roku 2003”. Poezja towarzyszyła jej także podczas studiów pedagogicznych na KUL. Wydała dziewięć tomików wierszy. W 2007 r. została członkiem Związku Literatów Polskich. Za całokształt twórczości otrzymała wiele nagród. Jest aktywna także w życiu społecznym. Współpracuje
m.in. z Fundacją VERBA, wydającą książeczki dla dzieci, oswajające je z tematyką niepełnosprawności. Wspólnie z dziennikarką TVP Lublin Anną Dąbrowską założyła Stowarzyszenie „Jesteśmy Kroplą”, z którym przeprowadziły kilka projektów dla kobiet.
Adam Wiśniewski – choć jest osobą niewidomą i słabosłyszącą, stara się żyć pełnią życia. Ukończył studia na Wydziale Nauk Historycznych i Społecznych Uniwersytetu Kard. St. Wyszyńskiego, na kierunku politologia i ze specjalizacją praca socjalna. Na studiach założył wraz z kolegami stowarzyszenie Bonum Publicum, a później Stowarzyszenie „Włączeni”, którego jest prezesem. Pomaga młodzieży narażonej na wykluczenie społeczne i marginalizację oraz dzieciom z ubogich rodzin. Po studiach podjął pracę
w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim. W wolnych chwilach śpiewa i gra na instrumentach klawiszowych oraz na gitarze. Przyjaciele mówią o jego głosie: „skrzyżowanie Riedla z Cugowskim”. Lubi też aranżować muzykę. Śpiewał w chórze Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, z którym zwiedził kawał świata.
Spośród tego grona zostanie wybrany Człowiek bez barier 2015. Za kilka godzin poznamy jego nazwisko! Zostanie też ogłoszony zdobywca Nagrody Publiczności, wybrany przez czytelników portalu Niepelnosprawni.pl i magazynu „Integracja”.
W tym roku zostanie również przyznana Nagroda Specjalna. Otrzyma ją polska piosenkarka i autorka tekstów Monika Kuszyńska, która brawurowo łamie bariery i wspiera tych, którzy rezygnują z walki
o szczęście i marzenia. Monika Kuszyńska uświetni uroczystość swoim występem.
„Człowiek bez barier” to Konkurs promujący osoby z niepełnosprawnością, których zaangażowanie
i aktywna postawa społeczna są dla innych przykładem i źródłem motywacji w życiu codziennym. Każda
z wyróżnionych w Konkursie osób przełamuje bariery, przeciwstawia się stereotypom, pokazując postawą
i działaniem, że niepełnosprawność nie musi być ograniczeniem.
Gala transmitowana będzie na żywo na portalu Niepelnosprawni.pl
Termin
Data: 3 grudnia 2015 r. (czwartek), godz. 12:30
Miejsce: Sala Wielka Zamku Królewskiego w Warszawie
Wstęp: od godz. 12:00
Działalność Integracji
Integracja od 20 lat konsekwentnie działa na rzecz wyrównywania społecznych szans osób z niepełnosprawnościami, kształtowania świadomości obywatelskiej oraz integracji społecznej. Głównym celem Integracji jest inicjowanie i skuteczne wdrażanie rozwiązań na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu, zespołowi profesjonalistów i wysokiej rozpoznawalności marki, skutecznie wprowadza pozytywne zmiany w Polsce. Integracja jako ekspert w tematyce niepełnosprawności – informuje, buduje świadomość poprzez kampanie społeczne, pomaga w zatrudnieniu, usuwa bariery architektoniczne, cyfrowe i społeczne, przyznaje certyfikaty OBIEKT BEZ BARIER i SERWIS BEZ BARIER.
Integracja jest laureatem wielu prestiżowych nagród i wyróżnień, m.in. Nagrody Pełnomocnika Rządu
ds. Osób Niepełnosprawnych, Effie Awards, International Business Award, Golden World Awards. Lider Integracji – Piotr Pawłowski – przed miesiącem odebrał nagrodę Społecznika Roku przyznawaną przez tygodnik „Newsweek Polska”, wcześniej zaś uhonorowano go m.in. Nagrodą Honorową Rzecznika Praw Dziecka „Za działalność na rzecz dzieci i upowszechnianie praw dziecka”, Odznaką Honorową Rzecznika Praw Obywatelskich „Za Zasługi dla Ochrony Praw Człowieka”, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Kontakt
Dodatkowe informacje: Monika Kamińska, kom. 502 518 546, mail: monika.kaminska@old.integracja.org
Partnerzy
Organizator
Patronat honorowy
Małżonka Prezydenta RP Pani Agata Kornhauser-Duda
Partner instytucjonalny
Projekt współfinansowany ze środków PFRON
Partnerzy główni