Dostępne serwisy internetowe to najprostsza droga włączania osób z niepełnosprawnością do życia społecznego. Do połowy 2015 r. 80 tys. stron będzie musiało zostać przystosowanych do ich potrzeb. W I edycji konkursu „Serwis www bez barier” Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji nagrodzi najlepiej spełniające te wymagania instytucje kultury.
Już tylko niespełna rok pozostał instytucjom publicznym na dostosowanie ich serwisów do potrzeb osób z niepełnosprawnością. Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów mają na to czas tylko do połowy 2015 r. Do dostosowania swoich serwisów w ten sposób zobowiązanych jest aż 80 tys. podmiotów. W tej chwili wymogi przyjętego w rozporządzeniu międzynarodowego standardu WCAG 2.0 spełnia nie więcej niż… 10 proc. z nich.
Nowe przepisy mają na celu dostosowanie serwisów do potrzeb ogromnej liczby osób. Aż 12,2 proc. mieszkańców Polski to osoby z niepełnosprawnością, z których wiele nie może nie tylko realizować swojego prawa do informacji publicznej, ale i załatwiać wielu codziennych spraw. Coraz większa informatyzacja obejmuje urzędy, dzięki czemu możliwe staje się unikanie załatwiania formalności w tradycyjnym okienku. Osoby z niepełnosprawnością są w stanie w największym stopniu docenić możliwości postępu technologicznego, ale często nieodpowiednia konstrukcja serwisów sprawia, że stają się one równie niedostępne dla obywateli z dysfunkcjami narządów ruchu, wzroku i innymi niepełnosprawnościami, co najbardziej nieprzyjazne budynki. To grupa niemal 4,7 mln Polaków i Polek, w znacznym stopniu pozbawionych możliwości czerpania z postępu technologicznego w polskiej sieci.
Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji we współpracy z Urzędem Miasta Stołecznego Warszawy organizuje I edycję konkursu „Serwis www bez barier”. W jego ramach nagrodzone zostaną najlepiej dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością serwisy instytucji finansowanych ze środków publicznych. W pierwszej z kategorii udział wezmą serwisy instytucji kultury, w drugiej strony wydarzeń kulturalnych.
Konkurs umożliwi nagrodzenie wiodących serwisów instytucji publicznych i promocję tematyki dostępności serwisów internetowych dla osób z niepełnosprawnością, a także zwiększenie społecznej świadomości wykluczenia kilkumilionowej grupy obywateli. Wartość dodaną stanowi to, że pierwsza edycja skupia się na dostępności serwisów instytucji kultury, ważnych dla pobudzania społecznej kreatywności.
Laureaci konkursu „Serwis www bez barier” zyskają prawo posługiwania się tytułem najbardziej dostępnego serwisu wśród instytucji kultury. Pozytywnie wpłynie to na budowę wizerunku i prestiżu ich marki. Konkurs pełni też funkcję edukacyjną w obszarze dostępności serwisów internetowych, dzięki specjalnym warsztatom w jaki będą mieli możliwość wziąć udział przedstawiciele nagrodzonych instytucji. Wspiera tym samym upowszechnianie nowoczesnych trendów w administracji publicznej.
Zgłoszeń serwisów w konkursie dokonywać można w od 5 września do 10 października 2014 r. poprzez formularz dostępny na oficjalnej stronie konkursu.
Laureatów plebiscytu poznamy podczas Wielkiej Gali Integracji, która odbędzie się 6 listopada 2014 r. w Arenie Ursynów w Warszawie.
Pobierz logotyp konkursu w formacie PNG 10 KB
—–
Integracja od 20 lat konsekwentnie działa na rzecz wyrównywania społecznych szans osób z niepełnosprawnościami, kształtowania świadomości obywatelskiej oraz integracji społecznej. Głównym celem Integracji jest inicjowanie i skuteczne wdrażanie rozwiązań na rzecz osób z niepełnosprawnościami.
Integracja jest ekspertem w zakresie dostępności serwisów internetowych dla osób z niepełnosprawnościami. Przez ostatnie 3 lata współpracowała z blisko 500 instytucjami i organizacjami działającymi na terenie całego kraju. W 2012 roku wspierała m.in. Kancelarię Prezesa Rady Ministrów w stworzeniu nowego serwisu www.premier.gov.pl, w efekcie czego jest on jednym z najlepiej dostosowanych serwisów administracji publicznej w Polsce.
Zapraszam do kontaktu
Łukasz Drozda
specjalista ds. promocji
e-mail:lukasz.drozda@old.integracja.org
tel.: 519 066 482
Partnerzy
Patroni merytoryczni: