2 grudnia br. poznamy zwycięzcę XII konkursu „Człowiek bez barier”, organizowanego przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji. Nagroda zostanie wręczona podczas uroczystej Gali w Zamku Królewskim w Warszawie i trafi w ręce osoby wyłonionej przez Kapitułę. Konkurs po raz kolejny odbywa się pod honorowym patronatem Małżonki Prezydenta RP Pani Anny Komorowskiej.
„Człowiek bez barier” to konkurs promujący osoby z niepełnosprawnością, których zaangażowanie i aktywna postawa społeczna są dla innych przykładem i źródłem motywacji do przełamywania barier w życiu codziennym. W tym roku rozstrzygnięcie konkursu zbiega się ze Światowym Dniem Osób Niepełnosprawnych.
Oficjalne ogłoszenie wyników oraz wręczenie nagród laureatom konkursu odbędzie się podczas uroczystej Gali 2 grudnia br. (wtorek) o godz. 13:00 w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego w Warszawie. Uroczystość poprowadzi Radosław Brzózka, jeden z najbardziej lubianych polskich dziennikarzy telewizyjnych. Podczas Gali wystąpi Roman Roczeń, niewidomy pieśniarz i gitarzysta, który na scenie zaśpiewa specjalnie napisany na tę okazję nowy utwór. Podczas Gali zostanie również zaprezentowana wystawa „20 fotografii na 20-lecie Integracji”. Liczba fotografii odnosi się do tegorocznego jubileuszu istnienia organizacji. Autorem zdjęć jest Piotr Stanisławski, wieloletni współpracownik i przyjaciel Integracji.
Pięciu wspaniałych, czyli finaliści konkursu „Człowiek bez barier”
Spośród zgłoszonych kandydatów Kapituła konkursu pod przewodnictwem prof. Antoniny Ostrowskiej z Instytutu Filozofii i Socjologii PAN, wyłoniła pięciu laureatów, wśród których znaleźli się (kolejność alfabetyczna):
- Adam Feliks Czeladzki
W 1995 roku rozpoczął swoją karierę̨ lotniczą, początkowo na motolotniach, a potem na szybowcach i samolotach. W 2009 roku uległ wypadkowi, w którym złamał kręgosłup i uszkodził rdzeń́ kręgowy. Jednak już rok po wypadku latał na specjalnie dostosowanym jednoosobowym szybowcu. Jako pierwszy w Polsce pilot z tak poważną niepełnosprawnością, jaką jest paraplegia wrócił do latania zawodniczego w jeszcze lepszej formie sportowej niż przed wypadkiem. Jest jedynym latającym na zawodach pilotem z niepełnosprawnością. Postanowił wspomagać w Polsce latanie osób z niepełnosprawnością i zaczął szkolić pilotów.
- Małgorzata Hałas-Koralewska
Choruje na chondrodystrofię oraz niskorosłość. Jej wzrost zatrzymał się na 130 cm. Od trzech lat odnosi sportowe sukcesy w ciężarach (wyciskanie sztangi na ławce). Małgorzata ma wiele medali Mistrzostw Polski sztangistów niepełnosprawnych – jest aktualną Mistrzynią i rekordzistką Polski oraz aktualną Mistrzynią Europy i rekordzistką Europy. Największy sukces osiągnęła na ostatnich Mistrzostwach Świata w zawodach osób pełnosprawnych, kiedy w swojej grupie wagowej (do 61 kg) zdobyła złoty medal, ustanawiając nowy rekord świata ciężarem 110 kg – była jedyną zawodniczką z Polski.
- Krzysztof Jankowski
W wyniku błędu lekarza Krzysztof Jankowski urodził się z dziecięcym porażeniem mózgowym. W 2010 roku został mistrzem Polski w pchnięciu kulą i wicemistrzem w rzucie dyskiem, a w 2012 roku brązowym medalistą tych mistrzostw. Stworzył z kolegami Projekt Aktywizacji Osób Niepełnosprawnych Za Pomocą Rowerów Integracyjnych i założył Fundację Dobry Cel, która kupiła kilka rowerów i uruchomiła we Wrocławiu pierwszą w Polsce darmową wypożyczalnię handbike’ów.Krzysztof współorganizuje też w szkołach na Dolnym Śląsku spotkania z młodzieżą z niepełnosprawnością pn. „Aktywnością w bariery”.
- Bartłomiej Skrzyński
Dziennikarz, społecznik, wspierający działania kampanii społecznych łamiących negatywne i stereotypowe postrzeganie osób z niepełnosprawnością. Od kilkunastu lat sam też porusza się na wózku inwalidzkim z powodu postępującego zaniku mięśni. W 2003 roku wymyślił program „W-skersi”, który nadawany był w Telewizji Polskiej. Wspólnie z przyjacielem produkował i prowadził program integracyjny „Bez Barier” emitowany na antenie TVP Wrocław i portalu Bezbarier.tv. Jako dziennikarz publikuje artykuły we wrocławskich i ogólnopolskich pismach i serwisach internetowych. Władze Wrocławia zaproponowały mu
w 2010 roku funkcję Rzecznika Miasta Wrocławia ds. Osób Niepełnosprawnych.
- Janusz Świtaj
Jego historia poruszyła Polaków, kiedy w 2006 roku napisał dramatyczny list do Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, w którym prosił o wyrażenie zgody na eutanazję. Akt rozpaczy stał się punktem zwrotnym w jego życiu. Stał się bohaterem mediów, zyskał przyjaciół, wiele osób postanowiło mu pomóc. W 2008 roku wydał autobiograficzną książkę pt. „Dwanaście oddechów na minutę. Obecnie pomaga osobom sparaliżowanym. Sam porusza się na wózku inwalidzkim i oddycha za pomocą respiratora.
Mimo głębokiej niepełnosprawności i niesprzyjającej jego podróżom pogody, Janusz Świtaj przyjedzie do Warszawy na uroczystość wręczenie nagród laureatom konkursu „Człowiek bez barier”. Swoją obecność na Gali zapowiedziała też Anna Dymna, prezes Fundacji „Mimo Wszystko”, której Janusz jest pracownikiem.
Nagroda Publiczności
W ubiegłym tygodniu na portalu Niepelnosprawni.pl zakończyło się głosowanie, w którym z grona 15 półfinalistów internauci wybierali swojego laureata. Walka o miejsce na podium trwała do ostatniej chwili i była bardzo wyrównana, zwłaszcza między dwojgiem laureatów.
O tym, kto uzyskał największą liczbę głosów internautów i tym samym zdobył Nagrodę Publiczności, dowiemy się również podczas jutrzejszej Gali.
Gala transmitowana będzie na żywo na portalu Niepelnosprawni.pl we wtorek (2 grudnia) od godz. 13:00.
Więcej informacji: Niepelnosprawni.pl oraz www.old.integracja.org.
—–
Integracja od 20 lat konsekwentnie działa na rzecz wyrównywania społecznych szans osób z niepełnosprawnościami, kształtowania świadomości obywatelskiej oraz integracji społecznej. Głównym celem Integracji jest inicjowanie i skuteczne wdrażanie rozwiązań na rzecz osób z niepełnosprawnościami.
Integracja jest liderem w dostarczaniu informacji z zakresu niepełnosprawności. Od 1994 r. wydaje magazyn „Integracja”, który jest największym w Polsce pismem mówiącym o niepełnosprawności. Od 2003 r. prowadzi portal www.niepelnosprawni.pl – największy i najpopularniejszy serwis internetowy informujący o wszystkich aspektach niepełnosprawności. Od 1997 r. produkuje program telewizyjny.
Zapraszamy do kontaktu
Monika Kamińska
Koordynator ds. PR
e-mail: monika.kaminska@old.integracja.org
tel.: 502 518 546