„Dostępność Polska 2014 – wymogi dostosowania serwisów internetowych instytucji publicznych dla potrzeb osób z niepełnosprawnością”, pod takim hasłem 17 września br. w Centrum Konferencyjnym Muranów w Warszawie odbędzie się konferencja organizowana przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji. Podczas konferencji temat dostępności stron internetowych zostanie potraktowany kompleksowo.
Konferencja kończy realizację drugiej edycji projektu „Wsparcie osób niepełnosprawnych w swobodnym dostępie do informacji i usług zamieszczonych w Internecie”. Celem głównym projektu było wsparcie instytucji publicznych we wdrożeniu zasad dostępności serwisów internetowych dla osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności poprzez wykonanie audytów dostępności serwisów www, doradztwo oraz e-szkolenia. Szczegółowe rezultaty wypracowane w trakcie realizacji projektu zaprezentowane zostaną podczas konferencji przez Agnieszkę Zaranek z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON), który jest partnerem projektu i Jakuba Dębskiego ze Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji.
Co się będzie działo?
Obszerny program konferencji został podzielony na osiem prelekcji i jeden panel dyskusyjny pt. „E-bariery”, którego moderatorem będzie Piotr Pawłowski, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji. W panelu udział wezmą: Teresa Hernik (prezes PFRON), Włodzimierz Marciński (Lider Cyfryzacji), Mirella Panek-Owsiańska (Forum Odpowiedzialnego Biznesu) oraz Paweł Łukasiak (Akademia Rozwoju Filantropii).
W programie konferencji „Dostępność Polska 2014 – wymogi dostosowania serwisów internetowych instytucji publicznych dla potrzeb osób z niepełnosprawnością” będzie także wystąpienie m.in. Dominika Paszkiewicza, audytora, konsultanta i szkoleniowca w zakresie dostępności i użyteczności Internetu, który opowie o tym czym jest dostępność i na czym polega. Szefowa Wydziału Projektów Internetowych w Centrum Informacyjnym Rządu Agnieszka Borowa-Malinowska, na przykładzie serwisu Premier.gov.pl pokaże drogę do dostępności.
O barierach jakie napotykają osoby niewidome w Internecie opowie Piotr Witek z Fundacji Instytutu Rozwoju Regionalnego. Z kolei kwestię serwisu internetowego dostępnego dla osób niesłyszących, w swojej prezentacji przedstawią Przemysław Kuśmierek i Sławomir Łuczywek z firmy Migam.pl.
Mark Rait z Shaw Trust, dużej brytyjskiej organizacji wspierającej zatrudnianie osób z niepełnosprawnością, opowie o dostępności i Internecie z perspektywy Wielkiej Brytanii. Natomiast Marcin Piątkowski, audytor Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji i Krzysztof Wysocki z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Kartuzach zaprezentują na przykładzie PCPR Kartuzy, jak wyglądał proces wdrożenia dostępności strony www tej placówki.
Konferencja odbędzie się 17 września 2014 roku w Centrum Konferencyjnym Muranów, ul. Anielewicza 6.
Konferencja będzie miała charakter otwarty. Zgłoszenia przyjmowane są do 15 września 2014 roku.Szczegółowy program oraz formularz zgłoszeniowy znajduje się na stronie http://www.old.integracja.org/dostepnosc-polska/.
Konferencja w szczególności dedykowana jest przedstawicielom instytucji rządowych i samorządowych.
Więcej informacji: www.old.integracja.org.
—–
Integracja od 20 lat konsekwentnie działa na rzecz wyrównywania społecznych szans osób z niepełnosprawnościami, kształtowania świadomości obywatelskiej oraz integracji społecznej. Głównym celem Integracji jest inicjowanie i skuteczne wdrażanie rozwiązań na rzecz osób z niepełnosprawnościami.
Integracja jest ekspertem w zakresie dostępności serwisów internetowych dla osób z niepełnosprawnościami. Przez ostatnie 3 lata współpracowała z blisko 500 instytucjami i organizacjami działającymi na terenie całego kraju. W 2012 roku wspierała m.in. Kancelarię Prezesa Rady Ministrów w stworzeniu nowego serwisu www.premier.gov.pl, w efekcie czego jest on jednym z najlepiej dostosowanych serwisów administracji publicznej w Polsce.
Zapraszam do kontaktu
Monika Kamińska
Koordynator ds. PR
e-mail: monika.kaminska@old.integracja.org
tel.: 502 518 546
Patroni
Patron honorowy:
Patron merytoryczny:
Patroni medialni:
Organizatorzy
Konferencja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego