Przejdź do treści Otwórz / Zamknij Menu
Od 29 lat działamy na rzecz poprawy warunków życia osób z niepełnosprawnością w Polsce

Za trzy tygodnie w warszawskim gmachu Millennium Plaza odbędzie się konferencja „Dostępność POLSKA 2015”, organizowana przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji. Wydarzenie poświęcone nieświadomemu wykluczeniu cyfrowemu stanowi okazję do najważniejszego w Polsce spotkania dotyczącego dostępności serwisów internetowych. Połączy ono środowisko specjalistów w tej dziedzinie z twórcami, właścicielami i redaktorami serwisów. Honorowym patronem konferencji jest Prezes Rady Ministrów RP, Pani Ewa Kopacz.

Jak idzie wdrażanie „reformy WCAG”

Zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów ws. Krajowych Ram Interoperacyjności od 1 czerwca 2015 r. wszystkie serwisy internetowe instytucji publicznych mają obowiązek spełniać wymogi międzynarodowego standardu WCAG 2.0. Określa on wytyczne dotyczące ułatwień w dostępie do treści publikowanych w sieci, zawierając wskazówki na temat tego, jak budować serwisy przyjazne dla wszystkich użytkowników, w tym osób z niepełnosprawnością. Do norm WCAG 2.0 dostosować się w tym czasie musi aż 80 tys. podmiotów. Temat ten poruszymy także podczas konferencji „Dostępność POLSKA 2015”.

Adresatami wydarzenia są zarówno przedstawiciele sektora publicznego różnych szczebli, wykładowcy uczelni i ich studenci, jaki i przedstawiciele sektora usług oraz użytkownicy internetu o specjalnych potrzebach – osoby z niepełnosprawnością. Reprezentanci wszystkich wymienionych grup mają szereg wspólnych interesów. Korzyści z dostępności mogą odnieść zarówno przeciętni obywatele, efektywnie wykorzystujący prawo do informacji publicznej, zapewniane przez dostępne serwisy instytucji publicznych, jak i np. operatorzy bankowości internetowej czy sklepów on-line, pozyskujący tą drogą nową grupę klientów. Chodzi o 4,7 mln osób z niepełnosprawnością. Stanowią one przeszło 10 proc. mieszkańców naszego państwa. Często nie mogą efektywnie korzystać z sieci, ponieważ wiele serwisów uniemożliwia pracę czytników treści dla osób niewidomych, osoby słabowidzące miewają problemy z odpowiednim kontrastem treści, a osoby z niepełnosprawnością narządu słuchu nie zrozumieją np. treści filmów pozbawionych napisów.

Co, gdzie, kiedy?

W czasie czerwcowego wydarzenia wystąpią zarówno przedstawiciele państwowych instytucji wdrażających innowacyjne rozwiązania z zakresu dostępności, jak i reprezentanci sektora prywatnego. W czasie pierwszego bloku przedstawiony zostanie proces obejmujący efektywne wdrożenie i monitoring rozwiązań służących dostępności, w drugim bloku – tematykę dostępności poruszą użytkownicy o specjalnych potrzebach: osoby z różnymi niepełnosprawnościami, obejmującymi m.in. dysfunkcje narządów wzroku, słuchu i ruchu. W czasie konferencji możliwe będzie sprawdzenie dostępności dowolnych serwisów przy przygotowanych do tego celu stanowiskach.

Konferencja „Dostępność POLSKA 2015 – nieświadome wykluczenie cyfrowe” odbędzie się 16 czerwca 2015 r. w godz. 10.00-13.30 w Golden Floor Plaza w budynku Millennium Plaza (XV piętro) w Al. Jerozolimskich 123 A w Warszawie.

Zgłoszenia udziału w konferencji dokonywać można za pomocą jej oficjalnej strony internetowej: http://www.old.integracja.org/dostepnoscpolska

Organizatorem konferencji jest Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji. Projekt współfinansowany został ze środków PFRON.

—–

Integracja od ponad 20 lat konsekwentnie działa na rzecz wyrównywania szans osób z niepełnosprawnościami, kształtowania świadomości obywatelskiej oraz integracji społecznej. Głównym jej celem jest inicjowanie i skuteczne wdrażanie rozwiązań na rzecz osób z niepełnosprawnościami.

Integracja jest ekspertem w zakresie dostępności serwisów internetowych dla osób z różnymi niepełnosprawnościami. W ostatnich latach współpracowała z blisko 500 instytucjami i organizacjami działającymi na terenie całego kraju. Wspierała w tym zakresie m.in. Kancelarię Prezesa Rady Ministrów w stworzeniu nowego serwisu www.premier.gov.pl, w efekcie czego jest on jednym z najlepiej dostosowanych serwisów administracji publicznej w Polsce.

 

Zapraszamy do kontaktu:

Łukasz Drozda
specjalista ds. promocji
e-mail:lukasz.drozda@old.integracja.org

 

Marek Zalewski
specjalista ds. organizacji imprez
e-mail: marek.zalewski@old.integracja.org
tel.: 22 530 65 70

 

Patron honorowy
Prezes Rady Ministrów RP
Pani Ewa Kopacz

Partner
Projekt współfinansowany
ze środków PFRON

Przejdź na górę strony