Przejdź do treści Otwórz / Zamknij Menu
Od 29 lat działamy na rzecz poprawy warunków życia osób z niepełnosprawnością w Polsce

Grupowe zdjęcie pary prezydenckiej oraz nagrodzonych w konkursie Lider Dostępności, a także organizatorów konkursu

Grupa Skanska (Grand Prix), Łódzka Kolej Aglomeracyjna, Green2Day, Centrum Handlowe Posnania, Gdański Teatr Szekspirowski, Europeum, EC1 Łódź, Skanska Residential Development Poland, a także prof. Marek Wysocki. To nagrodzeni w 3. edycji Konkursu Architektoniczno-Urbanistycznego „Lider Dostępności”, organizowanego przez Integrację i Towarzystwo Urbanistów Polskich pod honorowym patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy, który 9 maja w Pałacu Prezydenckim wręczył statuetki.

„Lider Dostępności” to konkurs mający na celu promowanie idei przestrzeni bez barier. Zostają w nim nagrodzone miejsca i budowle, przy projektowaniu lub modernizacji których uwzględniono potrzeby wszystkich użytkowników oraz najlepsze rozwiązania urbanistyczne i architektoniczne w zakresie dostosowania budynków i przestrzeni do potrzeb osób z niepełnosprawnością.

Od samego początku honorowym patronem Konkursu jest Prezydent RP. Zwracając się do tegorocznych laureatów i gości gali, Andrzej Duda zaznaczył, że dostępność to tak naprawdę kwestia dotycząca wszystkich, ponieważ wszyscy na różnych etapach życia będą jej potrzebować – zarówno osoba starsza, rodzic z dzieckiem, ale także kontuzjowany sportowiec czy pasażer metra spieszący się do pracy. Wszystkim więc powinno zależeć na tym, by polskie przestrzenie i budynki były w pełni dostępne. – Jeżeli państwo jest nowoczesne i cywilizowane, tych barier jest jak najmniej – powiedział Prezydent.

Kapituła 3. edycji Konkursu przyznała Grand Prix, 7 nagród oraz 4 wyróżnienia. 9 maja 2018 r. podczas uroczystej gali w Pałacu Prezydenckim nagrodzono Liderów Dostępności w kategoriach:

GRAND PRIX: Grupa Skanska

Architekt/urbanista: Marek Wysocki

Obiekt usługowy: Green2Day

Obiekt usługowy – wyróżnienie: Centrum Handlowe Posnania

Obiekt usługowy – wyróżnienie: Gdański Teatr Szekspirowski

Sieć placówek: Łódzka Kolej Aglomeracyjna

Obiekt zabytkowy: EUROPEUM – Ośrodek Kultury Europejskiej (Oddział Muzeum Narodowego w Krakowie)

Obiekt zabytkowy – wyróżnienie: EC1 Łódź – Miasto Kultury

Obiekt mieszkalny: Skanska Residential Development Poland

Nagrody w kategoriach „Samorząd” i „Przestrzeń publiczna” zostaną wręczone podczas VI Kongresu Urbanistyki Polskiej, który odbędzie się 20-22 czerwca br. w Gdyni.

Klucz do samodzielności

– W Skanska chcemy budować bez barier. To dla nas ważne, żeby wszyscy użytkownicy i odwiedzający nasze budynki po prostu czuli się w nich dobrze. Projektowanie uniwersalne, które zapewnia budowanie dostępnych przestrzeni, jest dla nas także naturalnym krokiem w stronę jeszcze bardziej zrównoważonego rozwoju miast – powiedziała Katarzyna Zawodna-Bijoch, prezes Skanska Commercial Development Europe, która odebrała z rąk Prezydenta Grand Prix dla Grupy Skanska, przyznane za „filozofię firmy, w której kluczowym elementem jest człowiek i jego potrzeby, niezależnie od wieku lub stopnia sprawności”.

Dostępna przestrzeń jest niezbędna, by osoby z niepełnosprawnością mogły żyć aktywnie, pracować, rozwijać się, udzielać się jako obywatele i po prostu żyć razem z innymi. Organizatorzy konkursu, Integracja i Towarzystwo Urbanistów Polskich, podkreślają, że idea projektowania uniwersalnego i brak barier architektonicznych to klucz do samodzielności.

– „Lider Dostępności” ma na celu docenienie tych, którzy marzenia o przestrzeni uwzględniającej potrzeby każdego z nas przekuli w rzeczywistość– mówi Piotr Pawłowski. Prezes Integracji podczas gali zaznaczał, że dostępność nie może być punktowa. Pozbawione barier muszą być nie tylko przestrzenie miejskie, budynki, ale też transport – tak, by osoba z starsza czy z niepełnosprawnością mogła swobodnie się poruszać i być aktywna.

Potrzebę kompleksowych rozwiązań w zakresie projektowania przestrzennego podkreślarównież Jolanta Bosca, wiceprezes Zarządu „WSPÓLNIE – Fundacji LafargeHolcim”, która po raz trzeci była Partnerem Strategicznym konkursu. – Konkurs Lider Dostępności odgrywa ważną rolę w budowaniu świadomości  wśród włodarzy miast oraz wszystkich, którzy mają wpływ na niwelowanie barier architektonicznych : urbanistów, architektów i projektantów. Aby było to możliwe, niezbędna jest odpowiednia edukacja na temat projektowania uniwersalnego. Ważne są także rozwiązania systemowe, którą zapewnią dostępność  nie tylko budynków, ale także środków komunikacji.

„Lider Dostępności” jest konkursem architektoniczno-urbanistycznym pod patronatem honorowym Prezydenta RP, organizowanym przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji i Towarzystwo Urbanistów Polskich. Promuje najlepsze rozwiązania pod względem dostosowania budynków do potrzeb osób z niepełnosprawnością. W składzie 11-osobowej kapituły konkursu znaleźli się urbaniści, specjaliści w zakresie dostępności architektonicznej, a także osoby zgłoszone przez Kancelarię Prezydenta.

Organizatorzy już zapraszają do zgłaszania dostępnych obiektów do przyszłorocznej odsłony konkursu. Więcej informacji: http://www.old.integracja.org/lider-dostepnosci/.


Integracja od ponad 20 lat działa na rzecz wyrównywania społecznych szans osób z niepełnosprawnościami, kształtowania świadomości obywatelskiej oraz integracji społecznej. Od 1994 r. wydaje magazyn „Integracja”, od 2003 r. prowadzi portal www.niepelnosprawni.pl i od trzech lat www.sprawniwpracy.com. Jest organizatorem wielu kampanii społecznych, m.in. „Nie chcę być strażakiem”, „Płytka wyobraźnia to kalectwo”, „Czy naprawdę chciałbyś być na naszym miejscu”, „Dlaczego traktujesz nas inaczej”.

Towarzystwo Urbanistów Polskich założyła w 1923 r. grupa wybitnych twórców i naukowców a jednocześnie społeczników, skupionych wokół Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. Dziś Towarzystwo liczy około 1000 członków w kilkunastu oddziałach regionalnych i sekcjach problemowych. TUP jest rzecznikiem interesu społecznego w zagospodarowaniu i użytkowaniu polskiej przestrzeni. Jest organizacją społeczną i obywatelską, otwartą dla wszystkich, którzy przez swą działalność gospodarczą i polityczną oraz tworzoną wiedzę i dzięki posiadanym umiejętnościom, podnoszą jakość polskiej przestrzeni i chcą by była ona coraz bardziej atrakcyjną i konkurencyjną we współczesnym świecie.

„WSPÓLNIE – Fundacja LafargeHolcim” została założona w kwietniu 2016 r. przez Grupę LafargeHolcim w Polsce. Fundacja zajmuje się edukacją w zakresie architektury, kształtowania krajobrazu i estetyki miejsc. Wspiera i aktywizuje społeczności lokalne, aby wspólnie tworzyć miejsca przyjazne mieszkańcom. Fundacja jest organizatorem konkursu architektonicznego dla dzieci i młodzieży „Zakręceni w przestrzeni”, odpowiada także za międzynarodowy konkurs architektoniczny LafargeHolcim Awards promujący zrównoważone budownictwo.

Więcej informacji i dodatkowe materiały:

Jacek Czerwiński
Specjalista ds. PR i marketingu
tel.: 505 602 947
e-mail: jacek.czerwinski@old.integracja.org

Organizator

Przejdź do strony Integracji

Współorganizator

logo Towarzystwa Urbanistów Polskich

Patronat Honorowy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy
w roku 100-lecia Odzyskania Niepodległości 1918–2018

logo Prezydenta z podpisem: Stulecie Odzyskania Niepodległości 1918–2018

Partner instytucjonalny

logo PFRON

napis: Projekt współfinansowany ze środków PFRON

Partner strategiczny

fundacja LafargeHolcim

Patronat medialny

Polskie Radio Jedynka

logo TVP Info

portal Niepelnosprawni.pl

Przejdź na górę strony