Przejdź do treści Otwórz / Zamknij Menu
Od 29 lat działamy na rzecz poprawy warunków życia osób z niepełnosprawnością w Polsce

Tylko do piątku można zgłaszać najbardziej dostępne strony internetowe instytucji i wydarzeń kulturalnych dla osób z niepełnosprawnością. Laureatów plebiscytu „Serwis www bez barier”: teatry, muzea, biblioteki i inne placówki kultury dbające o dostępność dla wszystkich także pod kątem nowych technologii, poznamy na początku listopada.

Coraz mniej czasu na dostosowanie

Tylko do czerwca 2015 r. grupa 80 tys. instytucji publicznych ma czas na dostosowanie swoich serwisów pod kątem dostępności dla osób z niepełnosprawnością wg standardu WCAG 2.0. W dalszym ciągu jest on nieosiągalny dla większości, ale cieszą dobre praktyki wdrażane już teraz przez część z nich. Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji organizuje z tej okazji plebiscyt na najbardziej dostępny serwis. W pierwszej edycji wyróżnione zostaną instytucje kultury i wydarzenia kulturalne finansowane ze środków publicznych. Propozycje serwisów nominowanych w konkursie zgłaszać można tylko do najbliższego piątku 10 października.

Najbardziej dostępne serwisy w dziedzinie kultury poznamy już 6 listopada w czasie Wielkiej Gali Integracji w Arenie Ursynów w Warszawie. Uroczystość podsumowująca 20 lat działalności Integracji, największej organizacji wspierającej aktywizację i równouprawnienie osób z niepełnosprawnością, stanowi okazję dla podsumowania dwóch dekad, w czasie których doszło do ogromnego postępu w życiu i postrzeganiu osób z niepełnosprawnością. Jednocześnie wiele pozostaje do zrobienia, a nowe bariery stwarza sam rozwój technologiczny. Tak jak w przypadku osób niewidomych czy tych, które ze względu na inne dysfunkcje nie są w stanie posługiwać się komputerem i urządzeniami mobilnymi w ten sam sposób co osoby pełnosprawne. Wagę wydarzenia podkreśla fakt, że tegoroczną Galę patronatem objął sam Prezydent RP, Bronisław Komorowski. Konkursowi na najbardziej dostępny serwis patronują z kolei IAB Polska – Związek Pracodawców Branży Internetowej, Fundacja Kultury bez Barier oraz Krajowy Lider Cyfryzacji, Włodzimierz Marciński.

Kultura dla wszystkich

Jeszcze do najbliższego piątku możliwe jest dokonywanie zgłoszeń kolejnych serwisów, dbających o takie rozwiązania jak stosowanie wersji o wysokim kontraście, specjalnie prezentowane treści dla osób niewidomych czy dostosowanie materiałów wideo pod kątem osób niesłyszących. Ważne jest również dostosowanie stron dla odpowiedniej dostępności treści, zrozumiałej np. dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Różne wdrożone rozwiązania zgłaszać można na stronie organizatora, w zakładce dotyczącej konkursu.

Osoby z niepełnosprawnością to łącznie 12,2 proc. polskiego społeczeństwa, czyli aż 4,7 mln ludzi. Konkurs „Serwis www bez barier” umożliwia nowoczesną prezentację instytucji kultury przeczącą tradycyjnym stereotypom o placówkach pełnych zakurzonych gablot. A przy tym pokazuje ich społeczną odpowiedzialność, niewykluczającą żadnej grupy użytkowników.

 

Projekt współfinansuje m.st. Warszawa

 

Więcej informacji o konkursie udziela koordynator projektu:

Łukasz Drozda
Specjalista ds. promocji
e-mail: lukasz.drozda@old.integracja.org
tel.: 519 066 482

Przejdź na górę strony