Integracja oraz Straż Miejska m.st. Warszawy przypominają, że od 1 lipca 2015 r. w całym kraju obowiązywać będą tylko nowe karty parkingowe, uprawniające do parkowania na tzw. kopertach, przeznaczonych dla pojazdów osób z niepełnosprawnością.
Nowe zasady dotyczące kart parkingowych wprowadzone zostały nowelizacją ustawy Prawo o ruchu drogowym i niektórych innych ustaw z 23 października 2013 r. (Dz.U. z 2013 r., poz. 1446). Karty parkingowe, wydane na podstawie wcześniejszych przepisów, tracą ważność 30 czerwca 2015 r.
– Nadal niewystarczający jest poziom wiedzy osób z niepełnosprawnością na temat nowych zasad przyznawania i wydawania kart parkingowych – podkreśla Piotr Pawłowski, prezes Integracji. – Świadczą o tym liczne zapytania kierowane do naszych specjalistów w sieci Centrów Integracja oraz komentarze na portalu Niepelnosprawni.pl. Wciąż brakuje też świadomości społecznej, jak ważne jest zagwarantowanie tych miejsc do parkowania osobom, które najbardziej tego potrzebują.
Komu przysługuje i do czego uprawnia
Tymczasem trzeba wiedzieć, że zgodnie z nowymi przepisami karty parkingowe przyznawane są jedynie:
- osobom ze znacznym stopniem niepełnosprawności i znacznie ograniczonymi możliwościami samodzielnego poruszania się,
- osobom z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, ze znacznie ograniczonymi możliwościami samodzielnego poruszania się i kodami w orzeczeniu 04-O (choroby narządu wzroku) lub/i 05-R (upośledzenie narządu ruchu) lub/i 10-N (choroba neurologiczna),
- osobom do 16. roku życia ze znacznie ograniczonymi możliwościami samodzielnego poruszania się,
- placówkom zajmującym się opieką, rehabilitacją lub edukacją osób z niepełnosprawnością, które mają znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się.
Karta parkingowa uprawnia do korzystania z miejsc parkingowych wyznaczonych dla osób z niepełnosprawnością (tzw. kopert) oraz do niestosowania się do niektórych znaków drogowych (B-1 zakaz ruchu w obu kierunkach; B-3 zakaz wjazdu pojazdów silnikowych z wyjątkiem motocykli jednośladowych; B-3a zakaz wjazdu autobusów; B-4 zakaz wjazdu motocykli; B-10 zakaz wjazdu motorowerów; B-35 zakaz postoju; B-37 zakaz postoju w dni nieparzyste; B-38 zakaz postoju w dni parzyste; B-39 strefa ograniczonego postoju).
Uznaje się, że kart parkingowych starego typu jest w użyciu w całym kraju ok. 600-900 tys. Według Krzysztofa Patera, doradcy Komisji Polityki Społecznej i Rodziny Sejmu RP:
– Do końca czerwca wydanych zostało ok. 200 tys. nowych kart parkingowych, co oznacza zmniejszenie ich liczby o 3/4. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej szacuje, że 80 proc. spośród osób, które otrzymały nową kartę, to osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności, które już wcześniej posiadały kartę. Zmiany te pokazują, że stary system się nie sprawdzał, a nowy daje uprawnienia tym, którzy ich potrzebują.
Kary za brak i za nadużycia
W przypadku zaparkowania pojazdu na tzw. kopercie, bez pozostawienia w nim w widocznym miejscu nowej karty parkingowej, kierujący musi liczyć się z konsekwencjami.
- Zgodnie z taryfikatorem mandatów za parkowanie na miejscu przeznaczonym dla osób z niepełnosprawnością bez ważnej karty parkingowej wysokość mandatu wynosi 500 zł. Ponadto kierowca otrzyma 5 punktów karnych.
- Jeżeli kierowca parkuje na miejscu przeznaczonym dla osób z niepełnosprawnością i posługuje się ważną kartą parkingową, która nie należy ani do tego kierowcy, ani do osoby przez niego przewożonej – wysokość mandatu wynosi 800 zł.
- Trzeba też pamiętać o możliwości wymierzenia wyższej grzywny w postępowaniu sądowym na postawie art. 96b Kodeksu wykroczeń: „Kto, nie będąc do tego uprawnionym, posługuje się kartą parkingową, o której mowa w art. 8 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. z 2012 r. poz. 1137, z późn. zm.) podlega karze grzywny do 2 tys. zł”.
Funkcjonariusze Policji lub Straży Miejskiej mogą też w takiej sytuacji wydać dyspozycję usunięcia pojazdu z tzw. koperty na koszt właściciela.
– Zależy nam na tym, aby z tzw. kopert korzystały tylko osoby uprawnione, a w przypadku, kiedy zajmują je pojazdy osób nieuprawnionych, aby jak najszybciej miejsca te były „uwalniane”, stąd też są one często kontrolowane przez strażników miejskich. Sytuacja na przestrzeni ostatnich lat systematycznie poprawia się, jednak nadal musimy interweniować. Tylko w tym roku na terenie stolicy odnotowaliśmy ponad 4 tys. zdarzeń dotyczących nieuprawnionego parkowania na tzw. kopercie – podkreśla Bartłomiej Zieliński, z-ca Komendanta Straży Miejskiej m.st. Warszawy ds. Prewencji oraz wiceprefekt w Zarządzie Krajowej Rady Komendantów Straży Miejskich i Gminnych. – Jednocześnie przypominamy, że zgodnie z art. 8 ustawy Prawo o ruchu drogowym osoba pozostawiająca pojazd na tzw. kopercie zobowiązana jest posiadać ważną kartę parkingową – od 1 lipca wydaną na podstawie nowych przepisów. Karta musi być umieszczona za przednią szybą pojazdu w sposób umożliwiający jej odczytanie. Brak wystawionej karty lub też posługiwanie się od 1 lipca starą kartą będzie podstawą do wszczęcia czynności zmierzających m.in. do usunięcia pojazdu na koszt właściciela. Apelujemy więc, aby osoby uprawnione nie zapominały o obowiązku pozostawiania w pojazdach właściwych kart – dodaje.
Szczegółowe informacje na temat zasad przyznawania nowych kart parkingowych można znaleźć na stronie prowadzonej przez Integrację: www.kartaparkingowa.pl oraz na portalu www.niepelnosprawni.pl.
Dodatkowych informacji udzielają:
Monika Niżniak
Straż Miejska m.st. Warszawy
tel. kom. 723 986 005
e-mail: prasowy@strazmiejska.waw.pl
Tomasz Przybyszewski
Sekretarz redakcji portalu Niepelnosprawni.pl
Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji
tel. kom. 505 602 562
e-mail: redakcja@niepelnosprawni.pl