We wtorek 1 lipca 2014 r. rozpoczyna się wymiana kart parkingowych dla osób z niepełnosprawnością. Obecnie obowiązujące karty parkingowe stracą ważność 30 listopada.
Od 1 lipca br. obowiązują nowe regulacje prawne dot. zasad przyznawania i wydawania kart parkingowych dla osób z niepełnosprawnością. Do otrzymania nowych kart uprawnione będą jedynie osoby z niepełnosprawnością, które mają znacznie ograniczoną możliwość samodzielnego poruszania się, a także placówki zajmujące się opieką, rehabilitacją lub edukacją osób z niepełnosprawnością. Nowo wydawane karty będą ważne nie dłużej niż 5 lat.
Dla kogo nowa karta parkingowa?
Nowe przepisy zawężają grono użytkowników kart parkingowych do osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności lub stopniem umiarkowanym ze względu na ruch. Uprawnienia do ich posiadania stracą więc: część osób z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności i osoby ze stopniem lekkim. Wszyscy natomiast będą musieli ponownie wystąpić o kartę parkingową, także te osoby, którym wydano dokument bezterminowo, ponieważ obecnie obowiązujące karty parkingowe stracą ważność 30 listopada br.
Karta parkingowa dla prywatnej osoby będzie wydawana na czas określony, w oparciu o okres ważności orzeczenia o niepełnosprawności, ale nie dłużej niż na 5 lat. Natomiast karta dla placówki, która korzysta z samochodu do przewozu osób z niepełnosprawnością, będzie wydawana na 3 lata.
Przeciwko nadużyciom
Szacuje się, że w Polsce wydanych jest ponad 650 tys. kart parkingowych. Wiele z nich używanych jest w sposób nieuprawniony. Zdarza się używanie kart podrobionych oraz posługiwanie się kartami osób zmarłych. Po zmianach w prawie dot. nowych zasad przyznawania i wydawania kart parkingowych, liczba uprawnionych do posiadania kart parkingowych zmniejszy się do ok. 180 tys. Nowe przepisy wprowadzone zostały zgodnie z nowelizacją ustawy Prawo o ruch drogowym.
Zmiana ustawy wprowadzi pewne modyfikacje w Kodeksie wykroczeń w postaci nowego typu wykroczenia polegającego na posługiwaniu się w sposób nieuprawniony kartą parkingową dla osób z niepełnosprawnością. Za tego typu wykroczenie grozi kara grzywny do 2000 zł.
Nowelizacja ustawy przewiduje także utworzenie w 2016 r. centralnej ewidencji kart parkingowych w ramach Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK). Ewidencja będzie zawierać m.in. takie dane jak: numer, datę wydania i datę ważności karty, imię i nazwisko oraz nr PESEL osoby, której wydano kartę.
Więcej „kopert”
Określona została także minimalna liczba miejsc postojowych zagwarantowanych dla pojazdów osób z niepełnosprawnością. Tam gdzie miejsc parkingowych jest od 6 do 15, powinno być co najmniej jedno miejsce dla osób z niepełnosprawnością, od 16 do 40 – co najmniej dwa miejsca, od 41 do 100 – co najmniej trzy miejsca, a powyżej 100 miejsc postojowych – przynajmniej 4 proc. ogólnej liczby miejsc.
Więcej informacji: www.niepelnosprawni.pl
Zapraszam do kontaktu:
Monika Kamińska
Koordynator ds. PR
e-mail: monika.kaminska@old.integracja.org
tel.: 502 518 546